W kwietniu deflacja wyniosła 1,1 proc. rdr - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen o 0,4 proc., po wzroście o 0,2 proc. w marcu br.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w kwietniu spadły o 1,2 proc. rok do roku, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 proc.
Przyczyny
Według GUS największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie minus 1,1 proc. w ujęciu rocznym miały obniżki opłat związanych z transportem (o 9,1 proc.), niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 2,5 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 5,1 proc.). Obniżyły one wskaźnik inflacji odpowiednio o 0,83 pkt proc., 0,61 pkt proc. i 0,28 pkt proc. Natomiast wzrost cen związanych z łącznością (o 4,9 proc.), a także mieszkaniem (o 0,6 proc.) podniosły ten wskaźnik o 0,25 pkt proc. i 0,15 pkt proc. - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2015 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,4 proc. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,1 proc.), żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,6 proc.) oraz w zakresie transportu (o 0,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 pkt proc., 0,14 pkt proc. i 0,08 pkt proc. - podał GUS w komunikacie.
W kwietniu najbardziej podrożały: owoce 5,8% buty 4,9% gaz LPG 4,5% Najbardziej potaniały: gazety -1,8% olej napędowy -0,7% jaja -0,7%
— Rafał Hirsch (@rafalhirsch) maj 14, 2015
Gdzie taniej?
Ceny żywności wzrosły w kwietniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,6 proc., wobec spadku o 0,1 proc. w marcu br. Najbardziej podrożały owoce (o 5,8 proc.), warzywa (o 2,2 proc.) oraz cukier (o 1,2 proc). Więcej niż w marcu br. konsumenci płacili za makarony i produkty makaronowe (o 0,3 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,1 proc., w tym za mięso drobiowe – o 0,6 proc., wieprzowe – o 0,5 proc., przy spadku cen wędlin – o 0,2 proc. oraz wołowiny i cielęciny – o 0,1 proc). Droższe niż przed miesiącem było pieczywo, ryby i owoce morza, a także mąka pszenna (po 0,1 proc.). Staniały za to oleje i tłuszcze oraz ryż (po 0,4 proc.). W kwietniu br. niższe były również ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,3 proc., w tym jaj – o 0,7 proc., serów i twarogów – o 0,4 proc., jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 0,1 proc. przy utrzymujących się na poziomie notowanym w marcu br. cenach mleka). Podrożały napoje bezalkoholowe. W kwietniu płaciliśmy za nie 0,3 proc. więcej niż w marcu. Soki owocowe i warzywne były o 0,5 proc. droższe, kawa, herbata, kakao i czekolada w proszku o 0,4 proc., wody mineralne i źródlane o 0,1 proc. Zdrożały nieco wyroby tytoniowe; trzeba było za nie zapłacić o 0,2 proc. więcej niż w marcu, za to - choć niewiele, bo o 0,1 proc. mniej - kosztowały napoje alkoholowe. Więcej płaciliśmy za odzież i obuwie. Jak podaje GUS wprowadzanie na rynek nowej kolekcji wiosenno – letniej spowodowało, iż w kwietniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 4,9 proc. i 2,4 proc. wyższym niż w marcu br. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,1 proc.). Zanotowano też wzrost opłat za wywóz śmieci (o 1,0 proc), zaopatrywanie w wodę (o 0,3 proc.) i usługi kanalizacyjne (o 0,2 proc.). Nieznacznie podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.). Ceny nośników energii były niższe niż w marcu br. (przeciętnie o 0,1 proc., w tym opału – o 0,3 proc., gazu – o 0,1 proc, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz wzroście cen energii cieplnej – o 0,2 proc.). W kwietniu br. towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podrożały o 0,1 proc. Więcej należało zapłacić za sprzęt i narzędzia do domu i ogrodu (o 0,4 proc.), meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy, a także urządzenia gospodarstwa domowego oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,2 proc.). Tańsze niż w marcu br. były natomiast środki czyszczące i konserwujące (o 0,2 proc.).
Edukacja bez zmian
W kwietniu br. opłaty związane ze zdrowiem utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Podrożały urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,2 proc.). Więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne, lekarskie oraz szpitalne (po 0,1 proc.). Odnotowano spadek cen wyrobów farmaceutycznych (o 0,1 proc.). Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w marcu br. o 0,9 proc. Podrożały usługi transportowe (o 1,6 proc.) oraz paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,1 proc., w tym gaz ciekły – o 4,5 proc., benzyna – o 1,5 proc., przy spadku cen oleju napędowego – o 0,7 proc.). Więcej niż przed miesiącem płacono także za samochody osobowe (o 0,9 proc.). O 0,8 proc. wyższe były opłaty związane z łącznością. Odnotowano wzrost cen usług telekomunikacyjnych (o 0,8 proc.) i sprzętu telekomunikacyjnego (o 0,2 proc.). W kwietniu br. wzrosły ceny rekreacji i kultury (o 0,1 proc.). Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 0,3 proc., w tym za granicą – o 0,6 proc., a w kraju – o 0,1 proc.). Odnotowano wzrost cen usług związanych z rekreacją i kulturą, książek, a także artykułów piśmiennych, malarskich, kreślarskich (po 0,1 proc.). Mniej niż w marcu br. płacono za gazety i czasopisma (o 1,8 proc.), artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego (o 0,5 proc.) oraz sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,2 proc.). W kwietniu br. opłaty dotyczące edukacji pozostały na poziomie notowanym w marcu br. Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,3 proc. Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 2,7 proc. Spośród innych towarów i usług, w kwietniu br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,6 proc.). Wzrosły natomiast ceny w zakresie opieki społecznej (o 0,2 proc.), a także ubezpieczeń oraz usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych (po 0,1 proc.).
Autor: mb / Źródło: PAP