Zbliża się wyjątkowa niedziela, na kolejną taką długo poczekamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Arak o inflacji i ograniczeniu wydatków przez Polaków
Piotr Arak o inflacji i ograniczeniu wydatków przez PolakówTVN24
wideo 2/8
TVN24Piotr Arak o inflacji i ograniczeniu wydatków przez Polaków

Niedziela, 28 sierpnia 2022 roku to piąta w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy, pełna działalność będzie też dotyczyła galerii handlowych.

W 2022 roku - podobnie jak w 2021 roku - handlowych niedziel jest siedem. Zakaz do tej pory nie obowiązywał podczas ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca oraz niedzieli poprzedzającej Wielkanoc. Do końca tego roku będą jeszcze trzy niedziele handlowe. Wyjątki obejmą: ostatnią niedzielę sierpnia oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Oznacza to, że w niedzielę, 28 sierpnia br., sklepy będą otwarte. Następna niedziela handlowa przypadnie 11 grudnia.

PAP

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Zgodnie z przepisami zakaz nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.

Od początku lutego obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, których celem jest uszczelnienie obowiązujących do tej pory przepisów. Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości