Piotr Kubicki, członek zarządu pełniący jednocześnie stanowisko dyrektora do spraw transformacji cyfrowej PKP Polskich Linii Kolejowych, został w środę odwołany z pełnionych funkcji - poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. W ubiegłym miesiącu reporterki "Czarno na białym" ujawniły skalę opóźnienia we wdrażaniu w Polsce nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.
PKP Polskie Linie Kolejowe SA powzięły dziś informację o podjęciu przez nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki decyzji o odwołaniu z dniem 22 stycznia 2025 r. Pana Piotra Kubickiego - członka zarządu, dyrektora ds. transformacji cyfrowej" - przekazano w komunikacie.
Jak dodano, "Skarb Państwa oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informują, że Spółka działa w sposób ciągły, bez zakłóceń".
"Przejazd niestrzeżony"
Jak wynika z reportażu "Przejazd niestrzeżony" dziennikarek "Czarno na białym" Katarzyny Lazzeri i Olgi Orzechowskiej, Polska nie posiada nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym. Zamiast cyfrowego wciąż używamy systemu analogowego, który jest przestarzały i stwarza poważne zagrożenia.
Blisko rok temu Kubicki został powołany na stanowisko dyrektora ds. transformacji cyfrowej i bezpośrednio nadzorował kontynuację projektu nowoczesnej łączności GSM-R na kolei.
Łączność oparta o GSM-R to część Europejskiego Systemu Sterowania Ruchem Kolejowym (ERTMS). Działa w większości państw Europy Zachodniej. Od 2024 roku system powinien obowiązywać też w Polsce. Z opublikowanego w 2023 roku raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że na budowę ERTMS wydano co najmniej 9,4 mld zł pochodzących z unijnych dotacji. W tym samym raporcie NIK negatywnie ocenił w tym zakresie pracę ówczesnego zarządu PKP PLK.
Inwestycja dalej jest fazie realizacji, ale w maju 2023 roku opóźnienie przekroczyło tysiąc dni.
Miesiąc temu, w rozmowie z "Czarno na białym", Piotr Kubicki przyznał, że inwestycja jest wstrzymana i deklarował, że stara się, by projekt wrócił na plac budowy.
15 stycznia zarząd spółki PKP Polskie Linie Kolejowe złożył w Prokuraturze Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez poprzedników.
PKP Polskie Linie Kolejowe
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest zarządcą narodowej sieci kolejowej, która liczy prawie 19 tys. km. Przedsiębiorstwo odpowiada za zarządzanie i synchronizację ruchu, a także za opracowywanie i aktualizowanie rozkładu jazdy pociągów w skali całego kraju.
Właścicielem wszystkich akcji PKP PLK jest Skarb Państwa.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock