Jeże kontra lisy. Jan Niedziałek o czasie niecierpliwych

[object Object]
Największa wolność gospodarcza jest w Hong Kongu. Sprawdź, dlaczegoTVN24 BiS
wideo 2/8

Świat nie dzieli się dziś na populistów i resztę. Kluczowa różnica pomiędzy ludźmi dzisiaj to ich podejście do czasu. Po jednej stronie są cierpliwi, po drugiej raptusy. Niecierpliwość to postawa niepoważna. Poważnych ludzi zawsze było mniej, ale teraz są w wyjątkowo ciężkiej sytuacji, bo raptusy mają nowego sprzymierzeńca w postaci nowoczesnych technologii. Felieton dziennikarza TVN24 BiS Jana Niedziałka.

Elektroniczne gadżety przyzwyczaiły nas, że wszystko jest na wyciągnięcie kciuka - szybko i natychmiast. Co chyba najlepiej obrazuje poniższa anegdota.

Na rozmowę o pracę przychodzi kandydat na księgowego - Co Pan umie? - Umiem szybko liczyć! - To ile jest 13 razy 27? - 55! - Co? To nawet nie było blisko! - Ale szybko!

To żart. Takiego księgowego byśmy nie zatrudnili. Dlaczego zatem zatrudniamy podobnych polityków? Cyfryzacja wielu dziedzin życia po prostu nas zmienia - także jako wyborców.

Jak to działa?

Po pierwsze - rozproszyć uwagę. Tak działały koncerny tytoniowe walcząc przez lata z oskarżeniami o rakotwórczość papierosów. Co ciekawe, firmy te posunęły się nawet do tego by fundować poważne, rzetelne badania nad leczeniem rozmaitych chorób a wśród beneficjentów takiego wsparcia są nawet laureaci Nobla.

Mistrzem jest Trump - potrafi napisać w internecie, że podsłuchiwał go Obama, porównać to do afery Watergate, a chwilę potem zmienić temat i wdać się w spór na temat programu reality show w telewizji. Jan Niedziałek, dziennikarz TVN24 BiS

Nie chodzi o korupcję, badacze byli wybitni i uczciwi. "Papierosiarze" rzeczywiście pomogli w szlachetnej sprawie. Oczywiście mieli w tym swój cel. Chodziło o to, by stworzyć newsa, jakąś wyjątkową historię, bo każdy dziennikarz chętnie opowie o przełomowym leku na rzadką chorobę. Jak ma się takiego newsa to kolejne doniesienia, dane i raporty o chorobach płuc są nudne i się o nich nie mówi. Pisał o tym niedawno Tim Harford z "Financial Times".

Politycy też używają tej metody - raz po raz - podrzucając kolejne tematy, które odwracają uwagę ludzi od realnych problemów. Mistrzem jest Trump - potrafi napisać w internecie, że podsłuchiwał go Obama, porównać to do afery Watergate, a chwilę potem zmienić temat i wdać się w spór na temat programu reality show w telewizji.

Po drugie - podważać opinie autorytetów i naukowców, siać wątpliwości a własne poglądy prezentować jako prawdę absolutną. Najlepiej działać na emocje, serwować prosty i jasny przekaz nacechowany emocjonalnie. Tak działają antyszczepionkowcy.

Po trzecie - proponowane rozwiązania mają sprawiać wrażenie ultraefektywnych: na deficyt handlowy najlepsze są cła a na imigrantów - mury. Fundamentalny problem to stosowanie przez tych, których nazywamy populistami bardzo krótkiego horyzontu czasowego. Powiem więcej: mam wrażenie, że to podstawowa dychotomia dzisiejszych czasów, główna oś dzieląca ludzi władzy, zarówno tej politycznej jak i ekonomicznej, ale także całe społeczeństwa w tym przypadku czasem niezależnie od przebiegu granic partyjnego poparcia.

Skąd to szerokie społeczne oczekiwanie działań błyskawicznych i szybkich efektów?

Technologia określa świadomość

Skoro nowoczesne technologie powodują zmiany właściwie w każdym aspekcie życia, to czemu nie miałyby wpływać na oczekiwania polityczne wyborców? Technologia zmieniała ludzkość od zawsze i to pod rozmaitymi względami. Jan Niedziałek, dziennikarz TVN24 BiS

Codzienne obserwacje wskazują, że "winnym" zniecierpliwienia obecnych społeczeństw może być między innymi technologia. Dzięki niej można wiele spraw załatwić niemal od ręki. Takie same oczekiwania mamy wobec "inżynierów społecznych" - plan ma być prosty a postawienie konstrukcji lub przebudowa - szybkie. Chcemy przesłać wiadomość na drugi kraniec świata - nie ma z tym problemu. Dlaczego zatem nadal podobnie jak w XVIII czy XIX wieku mielibyśmy ze spokojem przyjmować fakt, że są problemy z bezrobociem, strachem o dzieci, obawami przed wojną?

Skoro nowoczesne technologie powodują zmiany właściwie w każdym aspekcie życia, to czemu nie miałyby wpływać na oczekiwania polityczne wyborców? Technologia zmieniała ludzkość od zawsze i to pod rozmaitymi względami.

Upowszechnianie się sztucznej inteligencji może przynieść kolejną rewolucję w gromadzeniu i przyswajaniu wiedzy. Ta pierwsza rewolucja nastąpiła, gdy Grecy przeszli od opowieści mówionej do ery zapisywania wiedzy na piśmie. Wcześniej wszystko trzeba było zapamiętywać i przekazywać z pokolenia na pokolenie w formie opowieści. Alfabet to zmienił. Proszę sobie tylko wyobrazić, jak potężne możliwości teraz na nasz czekają, gdy wreszcie porządnie zaprzęgniemy sztuczną inteligencję do gromadzenia i przetwarzania wiedzy. Wypatrujemy kolejnego cywilizacyjnego przełomu i kolejnego Platona, który pozwoli uwolnić ten potencjał - jak pisze Gideon Rosenblatt , bloger zajmujący się nowoczesnymi technologiami - a na razie rozkoszujemy się rozrywką w internecie i memami.

Facebook, Twitter i smartfon zmieniają charakter relacji międzyludzkich, język jakim się ze sobą komunikujemy, a nawet tworzą nowe uzależnienia od strumienia informacji i newsowego szumu. Amerykańscy ubezpieczyciele twierdzą, że liczba stłuczek spowodowanych przez kierowców uzależnionych od zerkania w smartfona ma już rozmiary epidemii.

Polityczne plany

Pomówmy o praktyce działań polityków. To co oferuje nowa polityczna fala to pozór efektywności, czyli osiąganie założonych celów przy minimalnym nakładzie jednego z zasobów - czasu.

Donald Trump wygrał wybory między innymi pod hasłem "buy American, hire American", czyli zatrudnimy Amerykanów i u Amerykanów będziemy kupować. Brzmi pięknie ale w praktyce pozostanie hasłem.

Brytyjski filozof Izajasz Berlin podzielił ludzi na dwa typy - lisy i jeże. Lisy bacznie się rozglądają, ciągle niuchają dookoła, są nieufne i wiecznie kombinują, jak by tu coś upolować. Jeż podporządkowuje wszystko jednemu celowi - ochronie przed atakiem przeciwnika. Lis, jak pisał grecki antyczny poeta Archiloch "wie wiele rzeczy" a jeż "jedną ważną rzecz". Jan Niedziałek, dziennikarz TVN24 BiS

Specyfika gospodarki obdarzonej exorbitant priviledge, nieziemskim przywilejem czyli walutą rezerwową świata - dolarem - determinuje to, że kraj ma deficyt handlowy. Rozsyła po świecie swoje dolary a sprowadza w zamian za to zagraniczne towary produkowane w Chinach, Wietnamie czy Niemczech. Co zatem z planem przywrócenia Ameryce utraconych miejsc pracy w przemyśle?

Część komentatorów mówi, że to niestety w dużym stopniu nierealne, bo klasa robotnicza w Stanach nie ma kompetencji potrzebnych w fabrykach. Szef producenta traktorów Johna Deera mówił ostatnio, że dziś skrzynka z narzędziami u mechanika w jego firmie to komputer, a jego obsługa wymaga solidnych kwalifikacji. U Trumpa skończy się na szumnych hasłach, połajankach pod adresem firm, które produkują swoje swoje samochody w Meksyku i tym podobnych. W sferze politics i propagandy to wystarczy - zrobi się szum, będzie głośno, będą lajki i retłity - czyli będzie pozytywny oddźwięk w internecie.

Nie będzie za to miejsca na policy czyli reformę z prawdziwego zdarzenia, na przykład opartą na poprawie systemu edukacji - głównie dla grup nieuprzywilejowanych, które nie mogą liczyć już na to, że utrzymają się z prostych prac niewymagających kwalifikacji.

Anglicy mówią w takim przypadku o cutting corners - czyli ścinaniu zakrętów. W psychologii mówi się o dwóch systemach myślenia.

Jeże kontra lisy

Brytyjski filozof Izajasz Berlin podzielił ludzi na dwa typy - lisy i jeże. Lisy bacznie się rozglądają, ciągle niuchają dookoła, są nieufne i wiecznie kombinują, jak by tu coś upolować. Jeż podporządkowuje wszystko jednemu celowi - ochronie przed atakiem przeciwnika. Lis, jak pisał grecki antyczny poeta Archiloch "wie wiele rzeczy" a jeż "jedną ważną rzecz".

Jeżami są eksperci, politycy czy dziennikarze, którzy pilnie trzymają się swoich teorii i nie wahają się tłumaczyć nimi każdego problemu. Mają wielką uniwersalną teorię. Na przykład modne ostatnio pojęcie patriotyzmu gospodarczego - niektórzy opatrują je obrazkowym komentarzem i hasłem - to Ty jesteś winien bezrobocia w Polsce, bo nie kupowałeś polskich towarów. Chwytliwe. Problem w tym, że gdyby wszyscy w Europie zaczęli stosować się do podobnych haseł, to polski rolnik, fabryka mebli czy tramwajów nigdy nie nie sprzedaliby swoich wyrobów za granicę.

Synonimem działania raptownego jest rewolucja, ale w tej dziedzinie Polska dała światu wyjątkowy dowód niezwykłej etycznej i społecznej dojrzałości. Ruch Solidarności niewątpliwie rewolucją był, - ale rewolucją wyjątkową, samoograniczającą się i cierpliwą. Jan Niedziałek, dziennikarz TVN24 BiS

Co ciekawe amerykański profesor z uczelni biznesowej Philipp Tetlock od lat zajmuje się sprawdzaniem celności rozmaitych prognoz. W jego projekcie "Good Judgement" przez internet może wziąć udział każdy. Z wielu lat badań Tetlocka wynika, że często gospodynie domowe i emerytowani żołnierze stawiają lepsze prognozy dotyczące np. polityki międzynarodowej niż uznani eksperci i komentatorzy telewizyjni. Dlaczego? Bo nie boją się zmieniać swoich opinii, więcej czytają i słuchają niż piszą i mówią, i nie silą się na efektowne tezy. Unikają pośpiechu.

Rewolucja

Synonimem działania raptownego jest rewolucja, ale w tej dziedzinie Polska dała światu wyjątkowy dowód niezwykłej etycznej i społecznej dojrzałości. Ruch Solidarności niewątpliwie rewolucją był, ale rewolucją wyjątkową, samoograniczającą się i cierpliwą.

To był przykład etyki odpowiedzialności przeciwstawianej przez Maxa Webera etyce przekonań. Rozsądek i kalkulacja wygrała z odruchem rewanżu, z instynktem moralnym, który nakazywał wymierzyć komunistom szybką i srogą karę. W dzisiejszych czasach wspomnienie Solidarności jest krzepiące, oznacza, że jest nadzieja na przywrócenie polityce należnej jej przecież powagi.

Nadzieja

Czy w związku z tym nie ma żadnej nadziei? Jest. Możliwe, że pewne potrawy polityczne nam się przejedzą, zapragniemy czegoś bardziej wyrafinowanego. Społeczne gusty ewoluują. Poza tym szansę daje nam też … nowoczesna technologia.

Jeden z zagranicznych portali wprowadził niedawno test na zrozumienie tekstu, zanim będzie można go skomentować. Dzięki temu mniej może będzie jadu i rozsiewania bzdur. Moim zdaniem bardzo pocieszające w tym kontekście są też badania socjologiczne pokazujące, które zawody Polacy uważają za najbardziej godne szacunku. To strażak, profesor, robotnik, pielęgniarka i lekarz. Uważam, że te bardzo różne zawody mają jedną cechę wspólną - nie ma w nich miejsca na udawanie i działania pozorne. W tych zawodach nie da się działać na skróty, nie ma łatwych rozwiązań i tanich obietnic. Ludzie to wiedzą i szanują. Czas by zrozumieli to też politycy.

Autor: Jan Niedziałek / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
tvn24.pl

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP, Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Velobank i Nest Bank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka o wartości dwóch milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 19 września 2024 roku.

Jest szóstka w Lotto. Oto zwycięskie numery

Jest szóstka w Lotto. Oto zwycięskie numery

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Najwyższy Brazylii nakazał platformie X, należącej do Elona Muska, by nie obchodziła wcześniejszego wyroku o zawieszeniu jej działania na terenie kraju. W przypadku gdy portal nie zastosuje się do wniosku, grozi mu kara w wysokości 920 tysięcy dolarów dziennie.

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Źródło:
Reuters

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do zwiększenia środków na pomoc dla powodzian, a także na lepsze przygotowanie UE na klęski żywiołowe. Europosłowie chcą, by Fundusz Solidarności był "współmierny do rosnącej liczby i dotkliwości klęsk żywiołowych w Europie".

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Źródło:
PAP

W sierpniu 2024 roku średnia cena koszyka zakupowego spadła o 17 złotych w skali miesiąca - informuje ASM Sales Force Agency. Autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy" podkreślają, że już tylko w pięciu sklepach za zestaw najpopularniejszych produktów użytku codziennego trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Gdzie zapłacimy najmniej za zakupy?

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Marcin Wojdat 17 września br. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PWPW i ze składu Zarządu z dniem 11 października br. ze względów osobistych, które uniemożliwiłyby mu dalsze pełnienie obowiązków - przekazało w czwartek redakcji tvn24.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojdat był szefem PWPW od 25 stycznia tego roku.

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Źródło:
MSWiA

Platforma rezerwacyjna Booking.com nie może stosować tzw. klauzul parytetowych, czyli zabraniać hotelom oferowania noclegów po niższych cenach na ich własnych stronach lub przez inne platformy - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Źródło:
PAP