Mnóstwo sprzętu zakupionego przez poprzedni rząd kurzy się w magazynach i tą sprawą zajmuje się prokuratura. Co w takim razie z nowym i zapowiedzianym przez obecny gabinet programem "Cyfrowy uczeń"? - Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami - przekazało biznesowej redakcji tvn24.pl biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak dowiedzieliśmy się z kolei w biurze komunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji, zakres dostępnych sprzętów będzie szerszy, mają to być także tablety.
Rząd Morawieckiego zapowiedział w styczniu 2023 roku, że wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy. Chodzi o program "Laptop dla ucznia", który został ostatecznie wygaszony w lutym bieżącego roku.
- Przetarg na zakup laptopów w ramach programu "Laptop dla ucznia" realizowano od października 2022 roku. - Wszystko wskazuje na to, że podczas przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych, mogło dojść do sytuacji korupcyjnych, a w związku z tym, w trybie niejawnym - bo takie informacje podczas audytu otrzymaliśmy - zostanie złożone doniesienie do prokuratury, które będzie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa przy okazji tego przetargu - wyjaśniał w lutym bieżącego roku podczas konferencji prasowej wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Szef MC zapowiedział wtedy uruchomienie programu "Cyfrowy uczeń".
"To nie tylko laptopy"
Redakcja biznesowa tvn24.pl zapytała resort cyfryzacji o to, jaki jest status programu "Cyfrowy Uczeń".
Marek Gieorgica, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji przekazał, że to Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad programem, który ma określić zasady zakupu sprzętu dla uczniów.
- Szczegóły dotyczące zakupów i dystrybucji sprzętu zostaną podane po ogłoszeniu programu. Zakupem i dystrybucją zajmie się Ministerstwo Cyfryzacji, zgodnie z wytycznymi MEN - dodał.
Dowiadujemy się, że nowy program "Cyfrowy uczeń" ma być złożony z dwóch części: kompetencyjnej i sprzętowej. - Już wiemy, że urządzenia w nowym programie, to nie tylko laptopy, ale mogą to być inne urządzenia mobilne na przykład tablety - wskazał Gieorgica.
Biura prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej w odpowiedzi na pytania tvn24.pl dodało, że wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji wypracuje nowe założenia programu tak, "aby realnie podnosił on potencjał i kompetencje cyfrowe uczniów i wspierał nauczycieli".
"Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami. Nowy program będzie także uwzględniał wnioski z oceny skuteczności wsparcia udzielonego w 2023 roku" - podkreślono w korespondencji.
Jak wskazano, 6 sierpnia br. została skierowana do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji, która będzie stanowić podstawę do realizowanych w przyszłości projektów i programów dotyczących cyfryzacji w edukacji. Obecnie konsultacje publiczne PCTE zostały zakończone.
Biuro prasowe MEN podało również, że na realizację w 2023 r. projektu "Laptop dla ucznia" poprzedni rząd przeznaczył środki w wysokości ponad 1 mld 149 mln zł, które miały pochodzić ze środków KPO.
"Według Komisji Europejskiej inwestycja ta została zrealizowana niezgodnie z KPO i wydatki nie mogą być uznana za kwalifikowalne. W konsekwencji koszty będzie musiał ponieść budżet państwa, projekt realizowany był niegodnie z pierwotnie przyjętymi założeniami. Dodatkowo, w momencie podejmowania decyzji o zakupie brakowało kompleksowego, strategicznego dokumentu – czyli Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji, który jest jednym z kamieni milowych KPO" - czytamy wyjaśnienia MEN.
Kilkanaście tysięcy laptopów wróciło do magazynów
Co się stało ze sprzętem z poprzedniego programu? - Z programu "Laptop dla ucznia" wróciło do magazynów około piętnaście tysięcy urządzeń, których poprzedni rząd zamówił za dużo - podał wcześniej dla tvn24.pl Marek Gieorgica.
Wyjaśnił, że "źle obliczono liczbę uczniów nie uwzględniając tego, że opuszczają polski system oświaty, że mają możliwość posiadania tylko jednego laptopa sfinansowanego ze środków publicznych oraz jest dobrowolność w pozyskiwaniu laptopów przez rodziców uprawnionych uczniów".
Zwrócił uwagę, że w ustawie, którą przyjął poprzedni rząd, nie było przewidziane co zrobić z takimi laptopami, które w programie "Laptop dla ucznia" jednak nie zostaną rozdane.
- Dlatego trzeba wprowadzić zmiany w ustawie. Jej projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Będziemy mieć możliwość rozdysponowania laptopów do szkół, tak żeby one nie marnowały się w magazynie. To wciąż dobry technologicznie sprzęt. Przecież dziś nikt nie kupuje laptopa na rok. Zależy nam, żeby mogły one trafić do szkół. Do placówek oświatowych, które wykorzystają ten sprzęt do swojej działalności edukacyjnej. Proces legislacyjny planujemy zamknąć w czwartym kwartale tego roku - zaznaczył Marek Gieorgica.
Przekazał, że problem jest taki, że szkół, których klasy informatyczne powinny być wsparte, jest więcej niż urządzeń.
- Dlatego wspólnie z MEN proponujemy przeprowadzić konkursy na ten sprzęt. Ogłoszenie o konkursie zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Cyfryzacji, a w treści ogłoszenia znajdą się co najmniej następujące informacje: rodzaj podmiotów, które będą mogły ubiegać się o wsparcie; liczba laptopów będących przedmiotem konkursu; termin, miejsce i sposób składania wniosków; termin rozstrzygnięcia konkursu; kryteria oceny wniosków; wzór wniosku; wzór umowy o przekazanie laptopów; informacja o środkach odwoławczych przysługujących wnioskodawcy i warunkach, na jakich są wnoszone. Szczegóły tych konkursów opracuje MEN - podkreślił szef komunikacji resortu cyfryzacji.
Na początku lipca bieżącego roku w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o projekcie nowelizacji ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał 2024.
Zawiadomienie do prokuratury
Jak poinformował w lutym bieżącego roku resort cyfryzacji, minister cyfryzacji złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie w trybie niejawnym w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przy przetargu dotyczącym zakupu sprzętu w ramach programu 'Laptop dla ucznia'".
Biznesowa redakcja tvn24.pl skontaktowała się w tej sprawie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie.
Prokurator Piotr Skiba przekazał nam, że "w zakresie tego postępowania nie udzielamy żadnych informacji z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Robert Hoetink / Shutterstock.com