Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Źródło:
tvn24.pl
Nowacka o "Cyfrowym uczniu": nie nadużywałabym słowa laptopy
Nowacka o "Cyfrowym uczniu": nie nadużywałabym słowa laptopyTVN24
wideo 2/4
Nowacka o "Cyfrowym uczniu": nie nadużywałabym słowa laptopyTVN24

Mnóstwo sprzętu zakupionego przez poprzedni rząd kurzy się w magazynach i tą sprawą zajmuje się prokuratura. Co w takim razie z nowym i zapowiedzianym przez obecny gabinet programem "Cyfrowy uczeń"? - Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami - przekazało biznesowej redakcji tvn24.pl biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak dowiedzieliśmy się z kolei w biurze komunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji, zakres dostępnych sprzętów będzie szerszy, mają to być także tablety.

Rząd Morawieckiego zapowiedział w styczniu 2023 roku, że wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy. Chodzi o program "Laptop dla ucznia", który został ostatecznie wygaszony w lutym bieżącego roku.

- Przetarg na zakup laptopów w ramach programu "Laptop dla ucznia" realizowano od października 2022 roku. - Wszystko wskazuje na to, że podczas przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych, mogło dojść do sytuacji korupcyjnych, a w związku z tym, w trybie niejawnym - bo takie informacje podczas audytu otrzymaliśmy - zostanie złożone doniesienie do prokuratury, które będzie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa przy okazji tego przetargu - wyjaśniał w lutym bieżącego roku podczas konferencji prasowej wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Szef MC zapowiedział wtedy uruchomienie programu "Cyfrowy uczeń".

"To nie tylko laptopy"

Redakcja biznesowa tvn24.pl zapytała resort cyfryzacji o to, jaki jest status programu "Cyfrowy Uczeń".

Marek Gieorgica, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji przekazał, że to Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad programem, który ma określić zasady zakupu sprzętu dla uczniów.

- Szczegóły dotyczące zakupów i dystrybucji sprzętu zostaną podane po ogłoszeniu programu. Zakupem i dystrybucją zajmie się Ministerstwo Cyfryzacji, zgodnie z wytycznymi MEN - dodał.

Dowiadujemy się, że nowy program "Cyfrowy uczeń" ma być złożony z dwóch części: kompetencyjnej i sprzętowej. - Już wiemy, że urządzenia w nowym programie, to nie tylko laptopy, ale mogą to być inne urządzenia mobilne na przykład tablety - wskazał Gieorgica.

Biura prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej w odpowiedzi na pytania tvn24.pl dodało, że wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji wypracuje nowe założenia programu tak, "aby realnie podnosił on potencjał i kompetencje cyfrowe uczniów i wspierał nauczycieli".

"Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami. Nowy program będzie także uwzględniał wnioski z oceny skuteczności wsparcia udzielonego w 2023 roku" - podkreślono w korespondencji.

Jak wskazano, 6 sierpnia br. została skierowana do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji, która będzie stanowić podstawę do realizowanych w przyszłości projektów i programów dotyczących cyfryzacji w edukacji. Obecnie konsultacje publiczne PCTE zostały zakończone. 

Biuro prasowe MEN podało również, że na realizację w 2023 r. projektu "Laptop dla ucznia" poprzedni rząd przeznaczył środki w wysokości ponad 1 mld 149 mln zł, które miały pochodzić ze środków KPO.

"Według Komisji Europejskiej inwestycja ta została zrealizowana niezgodnie z KPO i wydatki nie mogą być uznana za kwalifikowalne. W konsekwencji koszty będzie musiał ponieść budżet państwa, projekt realizowany był niegodnie z pierwotnie przyjętymi założeniami. Dodatkowo, w momencie podejmowania decyzji o zakupie brakowało kompleksowego, strategicznego dokumentu – czyli Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji, który jest jednym z kamieni milowych KPO" - czytamy wyjaśnienia MEN.

Kilkanaście tysięcy laptopów wróciło do magazynów

Co się stało ze sprzętem z poprzedniego programu? - Z programu "Laptop dla ucznia" wróciło do magazynów około piętnaście tysięcy urządzeń, których poprzedni rząd zamówił za dużo - podał wcześniej dla tvn24.pl Marek Gieorgica.

Wyjaśnił, że "źle obliczono liczbę uczniów nie uwzględniając tego, że opuszczają polski system oświaty, że mają możliwość posiadania tylko jednego laptopa sfinansowanego ze środków publicznych oraz jest dobrowolność w pozyskiwaniu laptopów przez rodziców uprawnionych uczniów".

Zwrócił uwagę, że w ustawie, którą przyjął poprzedni rząd, nie było przewidziane co zrobić z takimi laptopami, które w programie "Laptop dla ucznia" jednak nie zostaną rozdane.

- Dlatego trzeba wprowadzić zmiany w ustawie. Jej projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Będziemy mieć możliwość rozdysponowania laptopów do szkół, tak żeby one nie marnowały się w magazynie. To wciąż dobry technologicznie sprzęt. Przecież dziś nikt nie kupuje laptopa na rok. Zależy nam, żeby mogły one trafić do szkół. Do placówek oświatowych, które wykorzystają ten sprzęt do swojej działalności edukacyjnej. Proces legislacyjny planujemy zamknąć w czwartym kwartale tego roku - zaznaczył Marek Gieorgica.

Przekazał, że problem jest taki, że szkół, których klasy informatyczne powinny być wsparte, jest więcej niż urządzeń.

- Dlatego wspólnie z MEN proponujemy przeprowadzić konkursy na ten sprzęt. Ogłoszenie o konkursie zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Cyfryzacji, a w treści ogłoszenia znajdą się co najmniej następujące informacje: rodzaj podmiotów, które będą mogły ubiegać się o wsparcie; liczba laptopów będących przedmiotem konkursu; termin, miejsce i sposób składania wniosków; termin rozstrzygnięcia konkursu; kryteria oceny wniosków; wzór wniosku; wzór umowy o przekazanie laptopów; informacja o środkach odwoławczych przysługujących wnioskodawcy i warunkach, na jakich są wnoszone. Szczegóły tych konkursów opracuje MEN - podkreślił szef komunikacji resortu cyfryzacji.

Na początku lipca bieżącego roku w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o projekcie nowelizacji ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał 2024.

Zawiadomienie do prokuratury

Jak poinformował w lutym bieżącego roku resort cyfryzacji, minister cyfryzacji złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie w trybie niejawnym w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przy przetargu dotyczącym zakupu sprzętu w ramach programu 'Laptop dla ucznia'".

Biznesowa redakcja tvn24.pl skontaktowała się w tej sprawie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie.

Prokurator Piotr Skiba przekazał nam, że "w zakresie tego postępowania nie udzielamy żadnych informacji z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego".

Czytaj też: "Skala jest ogromna, to 735 tysięcy sztuk sprzętu". Minister o nowym programie

Autorka/Autor:Joanna Rubin-Sobolewska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Robert Hoetink / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Na wizualizacji widać, jak pustoszeje niebo nad tymi krajami, a loty pasażerskie omijają niebezpieczną strefę na Bliskim Wschodzie.

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Polskie Linie Lotnicze LOT nie wykorzystują irańskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów tranzytowych do Azji - przekazał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Podkreślił, że połączenia do Indii, a także pozostałych krajów azjatyckich są realizowane zgodnie z rozkładem.

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Źródło:
PAP

Giełdy na świecie są na minusie, a ceny ropy na plusie po izraelskim ataku na Iran - podał Reuters. Agencja podkreśliła, że wśród inwestorów widać pęd do bezpiecznych przystani, takich jak złoto, dolar i frank szwajcarski.

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Źródło:
Reuters

Ceny w maju 2025 roku wzrosły o 4 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 procent.

Inflacja. Nowe dane

Inflacja. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Kursy dolara i franka idą w górę po ataku Izraela na Iran. Euro i bitcoin notują spadki. Inwestorzy zwracają uwagę na niepewną sytuacją na rynkach w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie.

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Źródło:
TVN24

Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły po tym, jak Izrael zaatakował Iran. Kurs surowca nie był tak wysoko od prawie pół roku. Inwestorzy obawiają się, że dramatyczna eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie zakłóci dostawy ropy - podał Reuters.

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Źródło:
Reuters, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nie padła szóstka. Oznacza to, że kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 czerwca 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator zażądał wydania i odebrał dokumenty dotyczące Rady Polityki Pieniężnej - poinformował Narodowy Bank Polski. Podkreślił, że działanie prokuratury było "nieadekwatne do jej celu i charakteru, niezgodne z zasadami ekonomii procesowej oraz nie odpowiadało przyjętemu standardowi postępowania".

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podał propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Płaca minimalna w 2026 roku ma wynieść 4806 złotych brutto, a stawka - 31,40 złotego. Rada Ministrów na dodatkowym posiedzeniu zajmowała się też wskaźnikami makroekonomicznymi będącymi podstawą budżetu na przyszły rok.

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd proponuje podwyżkę emerytur w 2026 roku o co najmniej 4,9 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. Waloryzacja świadczeń będzie miała miejsce w marcu przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryanair wprowadził karę w wysokości co najmniej 500 euro dla pasażerów zakłócających porządek, których zachowanie skutkuje usunięciem ich z pokładu samolotu - podała AFP. - Zakłócanie porządku w tak ograniczonej i wspólnej przestrzeni jest niedopuszczalne - skomentował rzecznik tej irlandzkiej linii lotniczej.

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Źródło:
PAP

Rząd prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2026 roku wyniesie 3,5 procent, a średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 3 procent - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2026 rok, przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów.

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

Źródło:
PAP

Rząd Tanzanii zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla zagranicznych gości, w tym turystów. Ma ono kosztować 44 dolary. Przewidziano jednak wyjątki.

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Źródło:
PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały w czwartek o podniesieniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 lipca.

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał, że wykryto salmonellę w polędwiczkach z kurczaka o smaku jogurt-morela. Produkt powstał dla właściciela sieci Biedronka - Jeronimo Martins. Sieć również opublikowała komunikat dla klientów w tej sprawie.

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy około 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce - wynika z szacunków resort klimatu. Sposoby ograniczenia skali zjawiska mają się znaleźć w Planie Społeczno-Klimatycznym, który rząd do końca czerwca ma przesłać do Brukseli.

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

We Francji 36 ministrów rządu kierowanego przez Francois Bayrou złożyło zeznania majątkowe. Ponad połowa francuskiego rządu to milionerzy. Średni majątek ministra w rządzie Bayrou, sprawującym władzę od pół roku, to około 2,5 mln euro.

Połowa tego rządu to milionerzy

Połowa tego rządu to milionerzy

Źródło:
PAP

Ludzkich rozmiarów lalka Labubu została sprzedana za rekordową kwotę 1,08 miliona juanów (około 550 tysięcy złotych) - przekazała stacja BBC, powołując się na chiński dom aukcyjny.

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Źródło:
BBC

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+