Warzywa dla bogatych. Ceny wystrzeliły

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Prof. Marian Noga o scenariuszach dla inflacji
Prof. Marian Noga o scenariuszach dla inflacjiTVN24
wideo 2/15
TVN24Prof. Marian Noga o scenariuszach dla inflacji

Puste półki i wysokie ceny warzyw w sklepach to coraz częstsze widoki. Spory wpływ na europejskie stoły mają dostawy z Hiszpanii i Maroka, gdzie atak zimy przyniósł katastrofę w uprawach. Swoje dokładają także wysokie ceny energii - wskazuje "Rzeczpospolita".

"Warzywa dla bogatych. Ceny w sklepach rosną horrendalnie" - pisze dziennik. Podaje też, że "na polskich bazarach pomidory kosztują nawet po 35 zł za kg, ale to i tak nieźle, bo przynajmniej są dostępne".

Ile płacicie za warzywa? Czy pomidor na kanapce to już luksus? Piszcie na Kontakt 24 >>>

"W Wielkiej Brytanii supermarkety zaczęły reglamentować sprzedaż. Tesco sprzedaje tam po trzy paczki pomidorów, papryki czy ogórków na klienta, podobnie Asda czy Lidl. To efekt nie brexitu, lecz potrójnego kryzysu na rynku warzyw. O tej porze roku cała Europa sprowadza pomidory z Hiszpanii, Maroka i trochę z Turcji. Winne są anomalie pogodowe, kryzys energetyczny i kurs walut. Atak zimy w styczniu zniszczył zbiory w Hiszpanii oraz w Maroku, które jeszcze w lutym tonęło w śniegu" - czytamy w gazecie.

Kiedy ceny warzyw spadną?

"Rz" podkreśla, że wysokie koszty ogrzewania upraw pod osłonami sprawiły zaś, że wytwórcy w Holandii czy Polsce opóźniają produkcję i ograniczają jej wielkość. "To źle wróży sytuacji późną wiosną. Polska płaci też za ryzyko walutowe: drogie euro podwyższa ceny importowanych warzyw. Wspólny rynek widać dziś we wspólnych problemach z rekordowymi cenami pomidorów i papryki" - zaznaczył dziennik.

Papryka jest dwukrotnie droższa niż rok temu - wskazywał Paweł Myziak z zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki RP w rozmowie z TVN24 Biznes. - W poprzednim kosztowała w sklepie od 12,90 do 14,90 złotych, teraz między 24 a 28 złotych - wyjaśniał. 

Kiedy ceny spadną? "Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi, bo ten sezon jest nietypowy i na spore obniżki lepiej się nie nastawiać" - pisze "Rz".

Wysokie ceny warzyw w marcu

Gazeta zauważa, że w marcu prawdopodobnie ceny nie spadną. - Nie stanie się tak, dopóki nie ruszy produkcja w Holandii, a to główny wytwórca pomidorów spod osłon. Ale są sygnały, że tam też ograniczą produkcję - mówi "Rz" dr hab. Bożena Nosecka, ekspert od rynku warzyw.

"Obecnie kończą się dostawy pomidorów z południa Europy, w kwietniu powinny pojawić się warzywa z Holandii, zaś polskie pomidory szklarniowe - pod koniec kwietnia. Tych ostatnich najwięcej będzie w czerwcu, potem dojdą uprawy gruntowe. Pod znakiem zapytania jest wielkość dostaw. Część producentów w Polsce przesuwa produkcję i rozsady na później, by oszczędzić na ogrzewaniu, bo ceny węgla w 2022 r. wzrosły o 131 proc., a ekogroszku – o 159 proc. Na giełdzie w podwarszawskich Broniszach warzywa są dostępne, ale dużo droższe niż w innych latach" - czytamy w dzienniku.

Rzecznik giełdy Bronisze Maciej Kmera podaje, że dziś papryka kosztuje w hurcie po 18–20 zł za kg, a zwykle o tej porze roku kosztowała 10–12 zł.

- Dostajemy sygnały od importerów, że poprawia się sytuacja pogodowa. Nie będzie tak dobrze, jak w latach ubiegłych, ale może nie będzie już tak drogo - pociesza Kmera.

Czytaj więcej: Sieci wprowadzają limity na niektóre warzywa i owoce >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wirestock Creators / Shutterstock

Pozostałe wiadomości