TVN24 Biznes | Z kraju

"Niespodzianka". Dane o cenach zaskoczyły analityków

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prof. Hausner: inflacja to podatek nakładany przez nieudolną władzę na najsłabszych ekonomicznieTVN24
wideo 2/15
TVN24Prof. Hausner: inflacja to podatek nakładany prez nieudolną władzę na najsłabszych ekonomicznie

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2021 roku wzrosły o 4,4 procent w stosunku do czerwca 2020 roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W maju wskaźnik inflacji wyniósł 4,7 procent rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem w czerwcu ceny wzrosły 0,1 procent.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w czerwcu wzrosły rdr o 4,6 proc., a mdm wzrosły o 0,3 proc.

W maju inflacja wyniosła odpowiednio: 4,7 proc. rdr i 0,3 proc. mdm.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Inflacja w Polsce - czerwiec 2021PAP

Ceny żywności, prądu i paliw

Jak przekazał GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w czerwcu 2021 roku o 2,0 proc. rdr oraz 0,1 mdm. Z kolei ceny prądu były wyższe w porównaniu z czerwcem 2020 roku o 4,4 proc., a w porównaniu z majem nie zmieniły się. Jeśli chodzi o paliwa to wzrost wyniósł aż 27,3 proc. rdr oraz 0,9 proc. mdm.

Inflacja w czerwcu 2021 - szybki szacunek GUSstat.gov.pl

Komentarze

Ekonomiści PKO BP zauważyli, że inflacja w czerwcu "spowolniła do 4,4 proc. rdr z 4,7 proc. rdr w maju". "Przyspiesza inflacja cen żywności (2,0 proc. rdr vs 1,7 proc. rdr w maju), a na efektach bazy spowalnia inflacja cen paliw (27,3 proc. rdr vs 32,9 proc. rdr w maju)" - napisali na Twitterze.

"Niespodzianka! Spory spadek inflacji w czerwcu do 4,4 proc. (z 4,7 proc.) wiedziony przez czynniki poza żywnością i energią" - tak natomiast na najnowsze dane zareagowali eksperci z mBanku.

Dodali, że "inflacja bazowa przesunęła się z 4 proc. w okolice 3,5 proc. (kompozycja będzie niezwykle ciekawa)". "Do końca roku inflacja jeszcze wzrośnie, ale szanse na 5-proc. odczyt zmalały" - stwierdzili na Twitterze.

Analitycy Banku Pekao również zwrócili uwagę na "wolniejszy niż w poprzednim miesiącu wzrost cen paliw w ujęciu rocznym, przy wyższym tempie wzrostu cen żywności".

"Mocniejsze niż się spodziewaliśmy wyhamowanie wzrostu cen w kategoriach bazowych. Lokalny szczyt inflacji za nami" - podkreślili na Twitterze.

Dodali też, że według ich szacunków "inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się w okolice 3,7 proc. rdr".

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego stwierdzili, że podany w szybkim szacunku GUS poziom inflacji w czerwcu 2021 roku "to prawdopodobnie efekt niższego wzrostu cen usług". "Szacujemy, że inflacja bazowa spowolniła z 4,0 do 3,6 proc. rdr" - napisali na Twitterze.

"Przez cały III kwartał inflacja oscylować będzie blisko 4,5 proc. W czerwcu ponownie wzrosły ceny ropy naftowej na rynkach globalnych. W efekcie w najbliższych tygodniach drożeć będzie paliwo tankowane na stacjach. Miesiące wakacyjne przyniosą również silniejszy wzrost cen żywności" - dodali.

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości