Podwyżki cen prądu z limitem. Jest decyzja Sejmu

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Anna Moskwa o cenach maksymalnych prądu
Anna Moskwa o cenach maksymalnych prąduTVN24
wideo 2/6
TVN24Anna Moskwa o cenach maksymalnych prądu

Sejm uchwalił ustawę przewidującą wprowadzenie limitu ceny prądu dla części odbiorców. Od 1 grudnia do końca 2023 roku maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro-, małych i średnich firm ma wynosić 785 złotych za megawatogodzinę (MWh). Z kolei dla gospodarstw domowych powyżej określonych wcześniej limitów zużycia zostanie ustalona na 693 zł/MWh.

Chodzi o ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Mechanizm ma chronić m.in. małe i średnie firmy, szkoły i szpitale przed drastycznym wzrostem cen prądu.

Za uchwaleniem ustawy, wraz z przyjętymi wcześniej poprawkami, głosowało 411 posłów, przeciw było 6, a 14 się wstrzymało.

Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Poprawki do ustawy

Posłowie poparli kilka poprawek, jakie w trakcie drugiego czytania zgłosił klub PiS. Jedna z nich zmienia sposób finansowania rekompensat dla firm energetycznych za stosowanie cen maksymalnych z zaproponowanego wcześniej Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

Kolejne ze zmian dotyczyły doprecyzowania przepisów i rekompensat za stosowanie maksymalnych cen prądu. Chodziło m.in. o umowy zawarte przed 24 lutego 2022 roku.

Następna poprawka, jaka uzyskała większość, dotyczyła zapewniania nowym odbiorcom prądu - niedysponującym historią odbioru energii elektrycznej - możliwość skorzystania z upustu za zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Jedna z poprawek dotyczyła również rynku mocy, gdzie zmienia się pojęcie "okres zagrożenia" na "okres przywołania na rynku mocy".

Większości w Sejmie nie zdobyły poprawki złożone przez opozycję. Chodziło m.in. o: przedłużenie niższej 5-proc. stawki VAT dla prądu na kolejny rok, przedłużenia tzw. tarczy antyinflacyjnej, objęcia podatkiem od nadmiarowych zysków kopalni, spółek wydobywczych czy obniżenia pułapu cen maksymalnych.

Maksymalne ceny prądu

Zgodnie z ustawą od 1 grudnia do końca 2023 roku maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro-, małych i średnich firm ma wynosić 785 zł za megawatogodzinę (MWh). - Przy ofertach z cenami rzędu 1400 zł za MWh można było się jeszcze zastanawiać nad dalszą działalnością, ale już przy 3000 zł na MWh było już to absolutnie wykluczone - mówił wcześniej o firmach minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Tłumaczył, że takie właśnie sygnały docierały do ministerstwa od przedsiębiorców.

Przyjęte w czwartek przez Sejm regulacje obejmą m.in. o podmioty użyteczności publicznej, jak placówki opieki zdrowotnej, szkoły, uczelnie, podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce, domy pomocy społecznej, noclegownie, kościoły lub inne związki wyznaniowe, ochotnicze straże pożarne, placówki kulturalne, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, baseny i aquaparki. Mechanizm obejmie też jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe zakłady budżetowe. Autopoprawka do projektu dodała do listy uprawnionych także producentów rolnych, którzy są mikro-, małymi lub średnimi przedsiębiorcami oraz obiekty sportowe szkolące m.in. członków kadry narodowej.

Cena maksymalna będzie stosowana od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku, przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90 proc. średniego zużycia energii.

W przypadku gospodarstw domowych maksymalna cena za energię wynosić ma 693 zł MWh. Ceny nie wyższe niż cena maksymalna obowiązywać będą w odniesieniu do zużycia energii elektrycznej powyżej określonego wcześniej limitu. Ustawa w tej sprawie zakłada, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Przepisy dotyczące maksymalnej ceny mają obowiązywać do końca 2023 roku.

Sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie

Sejm w czwartek uchwalił też ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Na mocy tych przepisów gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

Gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 roku. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez: własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne, umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą. Zaznaczono, że gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.

Podobnie jak w przypadku pierwszej ustawy, przepisy trafią teraz do Senatu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Sejm

Pozostałe wiadomości