Ceny prądu mogą wkrótce pójść w górę. Urząd Regulacji Energetyki (URE) prowadzi postępowania dotyczące zmian taryf. W gronie spółek, które złożyły wnioski w tej sprawie, nie ma Polskiej Grupy Energetycznej. W 2022 roku nie złożymy wniosków o podwyżkę cen energii - zapowiedział w radiowej Jedynce prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
W pierwszej połowie lipca br. rzeczniczka prasowa URE Agnieszka Głośniewska poinformowała, że trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu energii elektrycznej złożyło wnioski o zmianę obowiązującej taryfy na sprzedaż odbiorcom w gospodarstwach domowych. Sprzedawcy z urzędu, dla których Urząd zatwierdza taryfy na sprzedaż do gospodarstw domowych, to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót.
Według portalu wysokienapiecie.pl o najmniejszą podwyżkę - 6 proc. - wnioskuje Tauron. Trzy firmy energetyczne chcą zmiany taryf jeszcze w tym roku. W przypadku zatwierdzenia korekt taryf przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić je w życie najwcześniej 14, a najpóźniej 45 dni od decyzji regulatora.
W gronie spółek, które złożyły nowe wnioski taryfowe, nie ma PGE Obrót. - My nie złożymy w tym roku (...) wniosków o podwyżkę cen energii, więc wszyscy nasi klienci mogą być spokojni. Będą płacili za energię tak jak do tej pory - powiedział Dąbrowski. Dopytywany, jak zachowa się PGE w tej sprawie w przyszłym roku, odparł: "Tego jeszcze nie wiemy".
Taryfy zatwierdzane przez regulatora czterem sprzedawcom z urzędu mają zastosowanie dla 9,8 mln odbiorców w gospodarstwach domowych, czyli 63 proc. z 15,6 mln wszystkich klientów w grupie gospodarstw domowych. Z ofert wolnorynkowych, czyli niepodlegających zatwierdzeniu przez prezesa URE, korzysta już ponad 37 proc. odbiorców w gospodarstwach domowych w naszym kraju - ponad 5,8 mln.
Zmiana cen w E.ON Polska
Spółka E.ON Polska (dawniej innogy Polska) od czerwca br. wprowadziła nowe wyższe stawki za energię elektryczną. Opłata za kWh w taryfie G11 wynosi aktualnie 0,4801 zł. Ceny wzrosły o 5,2 proc. i o 18 proc. względem opłat z 2021 roku.
Taryfy za energię elektryczną odpowiadają za około połowę finalnego rachunku za prąd. W górę poszła też tak zwana opłata handlowa.
E.ON Polska jest sprzedawcą energii elektrycznej, który działa głównie na terenie Warszawy. Jak czytamy na stronie firmy, ma ona ponad milion klientów indywidualnych i biznesowych. To jedna z firm energetycznych, która sama kształtuje cennik. Nie musi w tym celu składać wniosku taryfowego do Urzędu Regulacji Energetyki.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock