TVN24 Biznes | Z kraju

Rachunki za prąd w górę. Duża firma zmienia stawki

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o przedłużeniu tzw. tarczy antyinflacyjnej
Premier Morawiecki o przedłużeniu tzw. tarczy antyinflacyjnejTVN24
wideo 2/9
TVN24Premier Morawiecki o przedłużeniu tzw. tarczy antyinflacyjnej

Spółka E.ON Polska (dawniej innogy Polska) poinformowała klientów, że od czerwca wprowadza nowe, wyższe stawki za energię elektryczną. W górę pójdzie też opłata handlowa. To jednak nie koniec podwyżek - kolejna może nastąpić już w sierpniu. Według obecnych przepisów przestanie wtedy obowiązywać tak zwana tarcza antyinflacyjna, która obniża akcyzę i VAT na energię elektryczną.

Pod koniec minionego roku firma E. ON Polska zapowiedziała, że od stycznia wprowadzone zostaną nowe stawki na energię elektryczną. Podstawowa stawka za kWh przez całą dobę w taryfie G11 (obejmującej gospodarstwa domowe) wynosiła 0,5407 zł brutto, a wcześniej było to 0,4059 zł brutto. Ceny wzrosły więc o o 33,2 procent, ale nie na długo.

Ceny prądu. E.ON Polska podnosi stawki

W lutym, po wejściu w życie tak zwanej tarczy antyinflacyjnej, która obniżyła akcyzę na energię elektryczną, ceny prądu spadły. Obecnie klienci muszą płacić 0,4563 zł za kWh.

Stawka jednak od 1 czerwca wzrośnie. Opłata za kWh w taryfie G11 wyniesie 0,4801 kWh. Ceny wzrosną więc o 5,2 proc. i o 18 proc. względem opłat z 2021 roku.

Taryfy za energię elektryczną odpowiadają za około połowę finalnego rachunku za prąd.

W górę pójdzie też tak zwana opłata handlowa: od czerwca w rozliczeniu 1-miesięcznym wyniesie 26,75 zł, (24,90 zł obecnie), 6-miesięcznym 8,80 zł (8,19 zł obecnie), 12-miesięcznym 6,54 zł (6,09 zł obecnie).

To jednak może nie być koniec podwyżek w tym roku. Stawki brutto za prąd wzrosną jeszcze mocniej w sierpniu, jeśli przestaną obowiązywać obecne przepisy dotyczące obniżki VAT-u i akcyzy na energię elektryczną. Od sierpnia opłata za kWh wyniesie 0,5624 zł. Oznacza to że ceny wzrosną o 23,3 proc. w porównaniu do obecnej stawki i o aż 38,6 proc. względem opłat z końca 2021 roku.

Urośnie także opłata handlowa: w rozliczeniu 1-miesięcznym do 31,33 zł, 6-miesięcznym do 10,31 zł, a 12-miesięcznym do 7,66 zł.

ZOBACZ PISMO E.ON POLSKA >>>

E.ON Polska jest sprzedawcą energii elektrycznej, który działa głównie na terenie Warszawy. Jak czytamy na stronie firmy, ma ona ponad 1 milion klientów indywidualnych i biznesowych. To jedna z firm energetycznych, która sama kształtuje cennik. Nie musi w tym celu składać wniosku taryfowego do Urzędu Regulacji Energetyki, inaczej niż kontrolowani przez państwo sprzedawcy: Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż.

Tarcza zostanie przedłużona? Zapowiedzi premiera

Możliwe przedłużenie obniżek podatków w ramach tak zwanej tarczy antyinflacyjnej kilkukrotnie sygnalizował premier.

- Nie jest wykluczone, że w całości albo w części przedłużymy działanie tarczy antyinflacyjnej, przynajmniej dopóki nie ujrzymy inflacji w trendzie spadającym oraz łagodzenia skutków rosyjskiego ataku na Ukrainę - powiedział w ostatnim wywiadzie dla interii.pl premier. O takiej możliwości premier mówił także podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej.

Premier Morawiecki o przedłużeniu tzw. tarczy antyinflacyjnej
Premier Morawiecki o przedłużeniu tzw. tarczy antyinflacyjnejTVN24

Inflacja w Polsce

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w Polsce w kwietniu 2022 roku wyniosła 12,4 proc. To najwyższy poziom od maja 1998 roku, kiedy wynosiła 13,3 proc. Ekonomiści przewidują, że nie jest to jeszcze szczyt wzrostu cen.

Inflacja w Polsce - kwiecień 2022PAP

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości