Wydatki na obniżenie cen energii poza regułą. Rząd szykuje zmiany w przepisach

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP
Szefowa KE Ursula von der Leyen o walce z kryzysem energetycznym
Szefowa KE Ursula von der Leyen o walce z kryzysem energetycznymTVN24
wideo 2/4
TVN24Szefowa KE Ursula von der Leyen o walce z kryzysem energetycznym

Ministerstwo Finansów chce wyłączyć ze stabilizującej reguły wydatkowej środki przeznaczone na obniżenie cen gazu i energii, a także wyłączyć z podstawy opodatkowania podatkiem bankowym obligacje BGK – wynika z informacji opublikowanej w piątek w wykazie prac legislacyjnych. Projekt powinien trafić pod obrady rządu jeszcze w tym roku.

W piątek na stronach Kancelarii Premiera Rady Ministrów w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu została opublikowana informacja o planowanej zmianie ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. Projekt ma zostać przygotowany przez Ministerstwo Finansów i powinien trafić pod obrady rządu jeszcze w tym roku.

Wydatki poza regułą

W informacji wskazano, że po wybuchu wojny na Ukrainie, która doprowadziła do kryzysu energetycznego, podjęte zostały działania, mające na celu zakup gazu na podstawie ustawy z początku 2022 roku oraz skutkujące wprowadzeniem instrumentów wsparcia przedsiębiorców, zmagających się z rosnącymi kosztami produkcji, w tym w szczególności cenami energii. Te działania skutkują zwiększonymi wydatkami, ponoszonymi przez podmioty objęte zakresem stabilizującej reguły wydatkowej. "Niezbędna jest zatem zmiana pozwalająca na nieuwzględnianie w wydatkach objętych limitem wydatków środków finansowych przeznaczonych na określone w projekcie ustawy cele, w wysokości wskazanej w materiałach przekazywanych na potrzeby opracowania sprawozdania z wykonania ustawy budżetowej na rok 2022. Informacja o sumie tych skutków finansowych będzie zaprezentowana w sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej na rok 2022, co zapewni transparentność w stosowaniu stabilizującej reguły wydatkowej"– podano w informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych.

Zmiany w podatku bankowym

Dodatkowo w ramach projektowanej ustawy mają zostać wprowadzone zmiany w podatku od niektórych instytucji finansowych. W informacji wskazano, że przepisy o tym podatku pozwalają na obniżenie podstawy opodatkowania o wartość posiadanych przez instytucje finansowe papierów skarbowych. Jednak przepisy nie pozwalają obniżać podstawy opodatkowania o obligacje instytucji, które są objęte ustawową gwarancją Skarbu Państwa, czyli Banku Gospodarstwa Krajowego czy Polskiego Funduszu Rozwoju, co sprawia, że oprocentowanie tych papierów musi być powiększone o podatek. "Zmiana ma na celu przede wszystkim obniżenie kosztów finansowania emisji obligacji ustawowo gwarantowanych przez Skarb Państwa, tj. emisji obligacji na rzecz utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego czy Polskiemu Funduszowi Rozwoju S.A programów rządowych będących przedsięwzięciami o szczególnym znaczeniu dla Państwa" – stwierdzono w informacji na stronach KPRM.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości