Z kraju

Jest lokalizacja superlotniska. Powstanie "w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów"

Z kraju

[object Object]
Premier Beata Szydło o Centralnym Porcie Komunikacyjnymtvn24
wideo 2/5

- Rekomendujemy, aby inwestycja miała miejsce w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów - poinformował we wtorek Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Jesteśmy w dialogu z jednostkami samorządu terytorialnego, ponieważ zależy nam na tym, aby ta inwestycja była wzorcowym przykładem pogodzenia interesu ogólnego i interesu mieszkańców okolicznych miejscowości - podkreślił.

Jak dodał, w najbliższym czasie szczegóły koncepcji zostaną przedstawione na oddzielnej konferencji. Port lotniczy ma nosić imię "Solidarności".

Premier Beata Szydło dodała, że we wtorek "Rada Ministrów przyjęła koncepcję, która została przedstawiona przez pełnomocnika". - W przyszłym tygodniu pan minister został zobowiązany do przedstawienia uchwały, w której zostanie wskazana lokalizacja, kalendarium i harmonogram realizacji największej planowanej przez nas inwestycji - podkreśliła.

Przypomnijmy, że w poniedziałek poinformowało Polskie Radio o tym, że Centralny Port Komunikacyjny powstanie w Baranowie.

Jaka lokalizacja

Stanisławów to wieś leżąca w gminie Baranów - około 40 kilometrów na zachód od Warszawy, koło Grodziska Mazowieckiego w województwie mazowieckim. W okolicy przebiega autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do Żyrardowa.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w gminie BaranówGoogle Maps

Pod uwagę brano jeszcze Mszczonów (województwo mazowieckie) oraz Babsk (województwo łódzkie).

Pod koniec czerwca Mikołaj Wild deklarował, że Centralny Port Komunikacyjny powinien powstać niedaleko miasta, wymieniając dwa konkretne: - Lotnisko ma być położone między Warszawą a Łodzią - to jest jedno z podstawowych założeń. (...) lokowanie lotnisk w większej odległości niż 50 km od centrum aglomeracji jest obarczone zbyt dużym ryzykiem. Trudno jest zachęcić pasażerów, żeby podróżowali więcej niż 50 km z portu lotniczego do centrum miasta - wskazywał pełnomocnik rządu.

Jak zaznaczył, trwają prace inicjujące projekt. Sama budowa może potrwać 5-6 lat, a rozpocząć się w ciągu najbliższych 3-4.

Port komunikacyjny

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący około 38 procent ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości.

Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku port obsłużył 10,4 mln pasażerów - to o 24 procent więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie. Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów - o 12 procent więcej niż w 2015 roku. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości