TVN24 Biznes | Z kraju

Superlotnisko w Polsce. Rozpoczęto konsultacje z przyszłymi użytkownikami

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
CPK jako integrator infrastruktury
CPK jako integrator infrastruktury TVN24
wideo 2/5
TVN24CPK jako integrator infrastruktury

Typy budynków, zapotrzebowanie na parkingi oraz liczba pracowników. To kwestie, które pojawiły się w rozpoczętych przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny konsultacjach z potencjalnymi użytkownikami nowego lotniska. Mają się one zakończyć na początku lipca.

"Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła konsultacje z 35 wytypowanymi firmami i instytucjami w celu zwymiarowania infrastruktury nowego lotniska" - poinformowała w komunikacie spóła. Chodzi o dane dotyczące między innymi liczby i lokalizacji budynków, ich powierzchni i kubatury, a także zakładanej w 2027 roku liczby pracowników.

"Spółka CPK zapytała dostawców usług lotniczych i instytucje państwowe zarówno o inwentaryzację ich infrastruktury obecnie na Lotnisku Chopina, jak też o prognozy i oczekiwania na koniec 2027 r., kiedy planowane jest oddanie do użytkowania pierwszego etapu Portu Lotniczego Solidarność" - czytamy.

Pytania dotyczyły między innymi typów budynków, minimalnej potrzebnej powierzchni terenu, zasilania w media, zapotrzebowania na parkingi i pola odstawcze, liczby pracowników w obiektach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Konsultacje

Zbieranie informacji potrwa do 1 lipca 2020 roku. Spółka planuje, że 15 lipca firmy i instytucje otrzymają podsumowanie tego etapu konsultacji. Jak tłumaczy, zbieranie tych informacji jest elementem prac nad master planem Portu Lotniczego Solidarność.

Wśród firm zaproszonych do konsultacji znalazły się między innymi Polskie Linie Lotnicze LOT, spółki handlingowe LS Airport Services i Welcome Airport Services, firmy obsługi technicznej LOT AMS i LS Technics, spółki spedycyjno-logistyczne Poczta Polska, DHL, FedEx, UPS i TNT, dostawcy paliw Orlen i Lotos, a także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Policja, Straż Graniczna, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Do konsultacji zaprosiliśmy szeroką grupę polskich i międzynarodowych podmiotów, które będą użytkownikami przyszłego lotniska. Dzięki temu spółka CPK pozyska szczegółowe informacje m.in. o preferowanej lokalizacji obiektów, wymaganym sąsiedztwie, zapotrzebowaniu na przyłącza i przewidywanej liczbie pracowników" - powiedział, cytowany w informacji, pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała.

Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Ma powstać 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na około trzech tysiącach hektarów. CPK w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo około 100 milionów.

Według wcześniejszych deklaracji łączne koszty budowy CPK szacowane są na 35 miliardów złotych, w tym 16-19 miliardów złotych na realizację części lotniskowej, 8-9 miliardów złotych – kolejowej i 7 miliardów złotych – drogowej.

Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 roku.

Centralny Port KomunikacyjnyPAP/Maciej Zieliński

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości