Rośnie liczba deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W poniedziałek zbliżyła się do 4,9 miliona - poinformował Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Jak zaznaczono, "przerwa świąteczna nie wpłynęła na tempo przyrostu".
Właściciele budynków mają czas na złożenie deklaracji do końca czerwca 2022 roku. To jednak dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021 roku. Jeśli dom ma nowe źródło ogrzewania i zostało ono zainstalowane i uruchomione po tej dacie, przypisy dają na zgłoszenie 14 dni.
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w poniedziałek liczba deklaracji w systemie zbliża się do 4,9 miliona. "W miniony, długi weekend obywatele złożyli ponad 150 tys. deklaracji #CEEB. Przerwa świąteczna nie wpłynęła na tempo przyrostu, które w dni powszednie wynosi 40-45 tys." - poinformował urząd we wpisie na Twitterze.
Większą część stanowią deklaracje dla budynków mieszkalnych - 4 608 940, natomiast deklaracji dla budynków niemieszkalnych jest 265 697. Przez internet złożono 1 405 176 deklaracji, zaś 3 469 461 zostało wprowadzonych do systemu przez urzędnika.
Dominują deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku - 4 584 049. Z kolei 290 588 stanowią deklaracje dotyczące źródeł uruchomionych po 1 lipca ubiegłego roku.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - deklaracje
Obowiązek złożenia deklaracji przez właścicieli i zarządców budynków do CEEB dotyczy źródeł ciepła nieprzekraczających 1 megawata. W tym przypadku chodzi np. o przydomowe kotłownie opalane węglem, gazem. Jeśli budynek jest ogrzewany za pomocą OZE - np. pompy ciepła, to również trzeba będzie to zgłosić. Dotyczy to również sytuacji, kiedy energia do budynku dostarczana jest za pośrednictwem sieci ciepłowniczej.
Deklaracje można złożyć w dwóch formach: elektronicznej i papierowej. W tym pierwszym przypadku wniosek należy złożyć za pośrednictwem strony https://ceeb.gov.pl/ oraz posiadać profil zaufany bądź elektroniczny dowód osobisty. W przypadku papierowej formy trzeba go złożyć do właściwego urzędu (miasta/gminy) ze względu na lokalizację naszego budynku. Następnie urzędnik uwierzytelni wniosek i wprowadzi odpowiednią informację do CEEB.
Zgłoszenia muszą złożyć właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych (np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) oraz właściciele czy zarządcy lokali usługowych, handlowych.
Za brak deklaracji do CEEB na czas grozi grzywna do 500 złotych. - A jeśli sprawa trafi do sądu, to może wynieść ona nawet do 5 tysięcy złotych. Dlatego zachęcamy, aby nie odkładać tego obowiązku na później, złożyć deklarację jak najszybciej i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji - apelowała wcześniej pełniąca obowiązki głównego inspektora nadzoru budowlanego Dorota Cabańska.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock