Szybciej na południu Polski. Kierowcy pojadą nowym mostem i obwodnicą

Z kraju

Autostrady, gazociągi, porty lotnicze. Co Polska może wybudować za unijne fundusze?TVN24 BiS
wideo 2/3

Cała obwodnica Nysy w ciągu drogi krajowej nr 41 została dopuszczona do ruchu publicznego. W piątek otworzono brakujący odcinek o długości 9,1 km.

Otwarty w piątek odcinek od węzła Nysa w rejonie tzw. Górki Hanuszowskiej w kierunku Prudnika zakończony jest rondem w rejonie miejscowości Niwnica. W ramach tej części inwestycji wykonano 10 obiektów mostowych, 2 ronda i trasę zasadniczą w przeważającej części o przekroju tzw. 2 plus 1 - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Most z betonu

Największym obiektem mostowym na tym odcinku jest most M1 nad rzeką Nysą Kłodzką o długości całkowitej 383 m. Most ten wykonano w technologii betonu sprężonego.

Wartość robót budowlanych na całej długości obwodnicy to prawie 307,5 miliona złotych brutto. Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej na poziomie 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Jak wylicza GDDKiA, zrealizowano kompletny system odwodnienia drogi wraz ze zbiornikami retencyjnymi, wykonano drogi dojazdowe do przyległych terenów rolniczych, przebudowano drogi kolidujące z obwodnicą, wykonano urządzenia ochrony środowiska, dokonano przebudowy infrastruktury technicznej (wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej). Na rondach i węźle wykonano oświetlenie drogowe oraz na całej długości odcinka zainstalowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: gddkia.gov.pl