Autostrady i trasy ekspresowe niebezpieczne dla kierowców. NIK przyjrzał się wypadkom

Inspektorzy NIK porównali liczbę wypadków przypadających na tysiąc kilometrów drógShutterstock

Nowoczesna sieć autostrad i tras ekspresowych jest bardziej niebezpieczna dla kierowców niż pozostałe drogi publiczne - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Wskazuje na braki w systemie ratownictwa medycznego, złą jakość informacji dla kierowców i luki w przeszkoleniu policjantów z drogówki w niesieniu pierwszej pomocy.

Inspektorzy NIK porównali liczbę wypadków przypadających na tysiąc kilometrów dróg. Okazało się, że w przypadku autostrad i tras ekspresowych wypadków i ich ofiar jest nawet pięciokrotnie więcej w porównaniu do takich samych statystyk na innych drogach publicznych.

A w dodatku ta liczba rośnie. Według danych Komendy Głównej Policji na autostradach i trasach ekspresowych w 2016 roku zdarzyło się 688 wypadków, czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Zginęło w nich 120 osób (więcej o 17 proc.), a rany odniosło 987 osób (więcej o 10 proc.).

Plany ratownicze

Autorzy raportu jako główną przyczynę wskazują intensywniejszy ruch na autostradach i drogach ekspresowych w porównaniu do pozostałych tras. Dodają, że często wypadki mają charakter katastrof w ruchu lądowym, w których uczestniczy wiele osób i pojazdów. "Dlatego też wypadki te wymagają szybkiego użycia znacznych i wyspecjalizowanych sił i środków jednocześnie: straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji i służb drogowych" - czytamy w raporcie NIK.

Właśnie w istniejącym systemie ratownictwa inspektorzy dopatrzyli się wielu luk, których efektem są czarne statystyki. Co ciekawe, lepiej wypadają na tym tle te części autostrad, którymi zarządzają prywatne spółki.

"Połowa sieci autostradowej zarządzanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad nie miała opracowanych i wdrożonych planów ratowniczych. Opóźnienia w tym zakresie wynosiły często wiele lat wobec terminu oddania drogi do użytku" - wytykają inspektorzy.

Brak takiego planu nie jest czystą formalnością - może on zaważyć na życiu osób poszkodowanych, gdy każda minuta zwłoki w dotarciu ekip ratunkowych oddala ich szanse przeżycia.

GDDKiA w trakcie kontroli NIK uzupełniła wszystkie brakujące plany dla nadzorowanych przez siebie odcinków autostrad. Inspektorzy pozytywnie ocenili przygotowania i działalność Państwowej Straży Pożarnej, która ma przygotowane specjalne plany działań ratunkowych.

Drogówka na autostradach

Gorzej wypadła w raporcie ocena pionu drogowego policji. Okazało się, że autostradowa drogówka nie ma specjalnie wypracowanych procedur i działa według ogólnych schematów.

"Kierownictwo Policji uznało je za wystarczająco uniwersalne" - napisali autorzy raportu. I zwracają uwagę, że drogówka mniej aktywnie działa na autostradach i drogach ekspresowych. Wyspecjalizowane komisariaty są tylko w województwach śląskim i wielkopolskim. We wszystkich pozostałych zadania na tym specyficznym typie dróg wykonują funkcjonariusze z komend miejskich i powiatowych.

Inspektorzy odkryli także, że policjanci jeżdżą wyeksploatowanymi do granic możliwości samochodami. Jak wyliczają, pilnie powinni wymienić 800 spośród 2800 wszystkich pojazdów, których używają. Niewiele pomoże, że funkcjonariusze drogówki mają w radiowozach zestawy ratownictwa medycznego, ponieważ tylko co czwarty przeszedł odpowiedni kurs.

"To szczególnie niepokojące, gdyż to oni jako pierwsi docierają często na miejsce zdarzenia, a o życiu lub śmierci ofiar wypadku często decydują właśnie pierwsze minuty od zdarzenia" - pisze NIK.

Spóźnione karetki

Pozytywnie inspektorzy NIK-u ocenili plany działań służb medycznych w kontrolowanych województwach, jednak i tu znaleźli rzeczy, które można jeszcze poprawić. Jak zauważono, tylko w województwach zachodniopomorskim i małopolskim karetki docierają na miejsce wypadku mieszcząc się w limitach czasu: 15 minut dla miast i 20 minut poza miastami. W pozostałych sześciu województwach inspektorzy wychwycili liczne przekroczenia ustalonych limitów. Najgorzej było w województwie łódzkim, gdy pomoc medyczna spóźniła się w 15 proc. wyjazdów i w województwie opolskim, gdzie do 25 proc. wypadków karetki dojechały po czasie.

"W większości urzędów wojewódzkich nie przeprowadzono analiz, dlaczego tak się dzieje" - zarzuca wojewodom NIK.

Raport NIK przynosi również poważne zarzuty wobec kolejnych przez lata ministrów spraw wewnętrznych oraz cyfryzacji.

- Nadal nie ma jednego ogólnokrajowego cyfrowego systemu łączności radiowej dla służb ratowniczych, który umożliwiłby koordynację akcji na pograniczu województw - piszą inspektorzy.

W praktyce oznacza to, że śpieszący na miejsce strażacy, policjanci i załogi karetek mogą ze sobą porozmawiać dopiero, gdy już dotrą na miejsce, chyba że posiadają swoje numery telefonów komórkowych i akurat są w zasięgu. Mogą też ewentualnie kontaktować się poprzez oficerów dyżurnych.

"Prace nad rozwiązaniem tego problemu są prowadzone od lat, jednak obecnie nadal są w fazie koncepcyjnej" - czytamy w raporcie.

Niedoinformowani kierowcy

Podobne mankamenty NIK wytyka systemom przekazywania informacji kierowcom na polskich autostradach i drogach ekspresowych. Podczas kontroli byli świadkami sytuacji, gdy zamykano odcinek autostrady, a komunikaty wyświetlane na tablicach brzmiały: "utrudnienia w ruchu".

Stwierdzili również znaczne opóźnienia w podejmowaniu decyzji o otwieraniu bramek - nawet wtedy, gdy sytuacje w pełni odpowiadały opracowanym przez GDDKiA przesłankom. W efekcie np. tysiące kierowców czekało 1 czerwca 2016 roku w wielogodzinnym korku spowodowanym wypadkiem. A dyrektor oddziału GDDKiA decyzję o zaniechaniu opłat, czyli otwarciu bramek, podjął dopiero po 11 godzinach od wypadku.

Autor: Robert Zieliński/ms / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl