Rząd przyjął projekt budżetu. "Realizuje nasze sztandarowe programy"

Z kraju

Wicepremier Morawiecki o założeniach budżetu na 2018 rokutvn24
wideo 2/4

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2018 rok. - Budżet państwa i jego wydatki będą prawie sięgały 400 miliardów złotych - zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki. - To dobry ambitny budżet, który realizuje nasze sztandarowe programy, między innymi 500 plus, Mieszkanie plus - wtórowała premier Beata Szydło.

Szydło poinformowała, że rząd we wtorek przyjął projekt budżetu na 2018 roku. - Ustawa jest gotowa - powiedziała. - Przygotowany został bardzo dobry budżet. To jest budżet prorozwojowy, to jest jednocześnie budżet, w którym wszystkie programy prospołeczne, które realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości, są kontynuowane - podkreśliła. - Dobry ambitny budżet, który gwarantuje realizację naszego sztandarowego Programu Rodzina 500 plus, gwarantuje realizację programu Mieszkanie plus, gwarantuje darmowe leki dla seniorów, uwzględnia reformę edukacji, uwzględnia reformę służby zdrowia, i wreszcie reformę emerytalną. Oczywiście jest nastawiony na rozwój i inwestycje - mówiła.

Niższy wiek emerytalny

Przypomniała, że nie chodzi tylko o program 500 plus czy o darmowe leki dla seniorów, ale też Mieszkanie plus.

- Od 1 października tego roku (...) będzie obowiązywał nowy wiek emerytalny, czyli obniżony powrót do poprzedniego wieku emerytalnego - przypomniała szefowa rządu. Jak podkreśliła premier, ta reforma emerytalna będzie obowiązywania już przez całe 12 miesięcy 2018 roku i to również będzie "znaczący wydatek dla budżetu państwa". Dodała, że wszystko udało się pogodzić. Zostaną przeznaczone pieniądze na inwestycje, wzrosną środki na fundusz klęskowy. Zaznaczyła, że rząd bierze pod uwagę nie tylko usuwanie skutków nawałnic.

Jakie założenia

Wicepremier, minister rozwoju i finansów poinformował na konferencji prasowej, że przyszłoroczne dochody budżetowe planowane są na 355 mld zł, z kolei wydatki na poziomie 397 mld zł. Dodał, że deficyt - zgodnie z projektem - ma wynosić 41,5 mld zł. Morawiecki poinformował, że deficyt sektora finansów publicznych, liczony zgodnie z metodologią Eurostatu, został ustalony na poziomie 2,7 proc. do PKB. Podkreślił, że "zgodnie z metodologią krajową, deficyt budżetu państwa jest jeszcze niższy".

Wicepremier dodał, że w projekcie budżetu przyszłoroczny wzrost gospodarczy został ustalony na poziomie 3,9 proc. PKB, a inflacja na 2,3 proc.

Założenia budżetu na 2018 rokMF

Autor: mb/ms / Źródło: PAP, TVN24