Jak skorzystać z bonu turystycznego? Prezes ZUS wyjaśnia

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Marek Kamieński o bonie turystycznym
Marek Kamieński o bonie turystycznymTVN24
wideo 2/7
TVN24Marek Kamieński o bonie turystycznym

Aby skorzystać z bonu, trzeba będzie mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Dodała, że chcąc zapłacić bonem za hotel lub wynajem pokoju, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer, a następnie kod autoryzacyjny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na każde dziecko, na które przysługuje tak zwane 500 plus, czyli świadczenie wychowawcze albo dodatek wychowawczy, o którym mowa w ustawie o pieczy zastępczej. Przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł na jedno dziecko - wyjaśniła prezes ZUS.

Jak jednak zaznaczyła, "w przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon, również o wartości 500 zł".

- Za pomocą bonu Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze - powiedziała.

Korzystanie z bonu

Gertruda Uścińska wytłumaczyła też, jak starać się o pieniądze w ramach bonu turystycznego.

- Aby skorzystać z bonu, trzeba będzie mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu. Na PUE (...) w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu. Bon trzeba będzie aktywować, na przykład na kilka dni przed planowanymi wakacjami - mówiła.

- Trzeba będzie także podać lub uaktualnić dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Będzie tam także możliwość złożenia oświadczenia będącego podstawą przyznania dodatkowego bonu na dziecko z niepełnosprawnością. Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany w SMS - tłumaczyła.

Specjalne funkcje dla firm turystycznych

Prezes ZUS poinformowała, że na PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych.

- Zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych, prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Będą też mogli zarządzać uprawnieniami dla osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Na PUE ZUS uzyskają też dostęp do swoich rozliczeń - powiedziała.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości