Polsko-brytyjska firma Billon została wybrana przez Komisję Europejską na jednego z trzech dostawców technologii blockchain w ramach procesu EU Blockchain Pre-Commercial Procurement (PCP). Rozwiązanie stworzone przez zespół specjalistów i inżynierów IT z firmy Billon będzie kształtować ewolucję europejskiej infrastruktury usług blockchainowych (EBSI) - podała spółka w komunikacie.
Billon to firma, która stworzyła Unified Enterprise DLT System, protokół i system oparty na blockchainie, który łączy trzy klasy aktywów - walutę krajową, dane i dokumenty - w jednąksięgę rozproszoną (DLT), spełniając wymagania regulacyjne i rozwiązując wyzwania związane z szeroką adopcją technologii blockchain.
"Dzięki protokołowi zaprojektowanemu pod kątem wysokiej przepustowości i niskich kosztów utrzymania, naszą misją jest stanie się szkieletem dla wszelkiego rodzaju aplikacji korporacyjnych i uwolnienie transformacyjnych możliwości blockchain w regulowanym świecie" - czytamy w komunikacie spółki.
Billon wybrany przez KE
Spółka Billon została wybrana przez Komisję Europejską na jednego z trzech dostawców technologii blockchain w ramach procesu EU Blockchain Pre-Commercial Procurement (PCP).
"Eksperci European Blockchain Services Infrastructure (EBSI) ocenili Billon Unified Enterprise DLT w obszarach skalowalności, trwałości, bezpieczeństwa i dojrzałości technologicznej w odniesieniu do rygorystycznych kryteriów, sprawdzając dostosowanie prototypu w fazie 2A do rozwiązywania problemów i jego spełnienie ważnych wymagań PCP" - napisano w komunikacie.
Przypomniano jednocześnie, że EBSI to inicjatywa 29 krajów i Komisji Europejskiej, które współpracują jako Europejskie Partnerstwo Blockchain (EBP) w celu dostarczenia możliwości wymiany tożsamości, dokumentów i danych na blockchain dla wszystkich krajów".
"Ten projekt pokazuje potencjał technologiczny wymiany danych i tokenizacji oraz dowodzi wyjątkowej dojrzałości technologicznej blockchaina stworzonego przez Billon w obszarach trwałości, skalowalności i bezpieczeństwa. Wraz z architektami EBSI zademonstrowaliśmy podejście do integracji z obecnym środowiskiem EBSI" - powiedział, cytowany w komunikacie, Andrzej Horoszczak, założyciel i dyrektor do spraw technologii Billon Group.
"Innowacyjne rozwiązanie Blockchain stworzone przez nasz zespół specjalistów i inżynierów IT będzie kształtować ewolucję europejskiej infrastruktury usług Blockchain (EBSI). Jakość, zaawansowanie technologiczne i nowatorstwo naszego rozwiązania zostało potwierdzone w testach EBSI phase 2a. Pozwala nam to konkurować z największymi graczami na rynku"- dodał Wojciech Kostrzewa, prezes Billon Group.
Billon Group Ltd. została założona w Wielkiej Brytanii w 2015 roku, po kilku latach prac badawczo-rozwojowych w Polsce. Firma posiada biura w Londynie i Warszawie.
Co to jest blockchain?
Blockchain to rodzaj bazy danych, która jest przechowywana w internecie i dostępna dla każdego użytkownika sieci. Dane ułożone są w blokach, które tworzą łańcuch zapisanych na stałe inforamacji. Technologia ma zastosowanie głownie w zapisywaniu operacji finansowych (np. w systemach kryptowalut).
Po polsku blockchain określa się mianem rozproszonych rejestrów lub rozproszonej księgi głównej. W uproszczeniu to elektroniczna lista, na której chronologicznie zapisywane są wszystkie transakcje pomiędzy użytkownikami. Do tej listy dostęp mają wszyscy, na równych zasadach, a nie tylko jakaś instytucja centralna. Każda transakcja zapisywana jest na tej liście jako blok zawierający dane o jej wartości i czasie zawarcia. Taki blok dołączany jest do wcześniejszych i wspólnie tworzą nierozerwalny łańcuch (ang. chain) - stąd nazwa.
W ten sposób skonstruowany system gwarantuje bezpieczeństwo i eliminuje problemu braku zaufania - przy jednoczesnym braku konieczności jakiejkolwiek centralnej instytucji nadzorującej. Oszustwa w postaci nieupoważnionej zmiany własności lub wartości aktywów (np. kradzieży czy defraudacji) są praktycznie niewykonalne, bowiem wiązałyby się z koniecznością zmiany wszystkich dotychczasowych bloków poprzedzających daną transakcję.
Blockchain jako rozproszona baza danych może być więc bezpiecznym sposobem na przechowywanie i wymianę informacji. Obok bezpieczeństwa inną ważną jej zaletą jest redukcja kosztów. Transakcje są szybsze, tańsze, prostsze i bardziej przejrzyste w porównaniu do systemów bankowych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock