KE wybrała polsko-brytyjską firmę. "Konkurowaliśmy z 75 innymi firmami"

Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes Billon: to jest wielki sukces
Prezes Billon: to jest wielki sukcesTVN24 BiS
wideo 2/3
Prezes Billon: to jest wielki sukcesTVN24 BiS

Polsko-brytyjska firma Billon została wybrana przez Komisję Europejską na dostawcę technologii blockchain. - To jest wielki sukces, bo my jako polska firma daliśmy radę zdobyć tak prestiżowe zlecenie - podkreślił na antenie TVN24 BiS prezes Billon Group Wojciech Kostrzewa. Wyjaśnił, że Billon będzie "jedną z trzech firm, które będą budowały infrastrukturę opartą na architekturze blockchainowej dla Unii Europejskiej".

Spółka została wybrana przez KE w ramach procesu EU Blockchain Pre-Commercial Procurement (PCP).

- To działa jak bardzo rozproszona baza danych. To znaczy, że informacji, które posiadamy, nie składujemy na jednym serwerze, który z natury rzeczy jest narażony na zhakowanie, na atak. Te informacje są rozproszone między wiele węzłów, między wielu uczestników systemu - tłumaczył działanie blockchainów Kostrzewa w TVN24 BiS.

Billon wybrany przez KE

Dodał, że "to powoduje, iż blockchain nadaje się do wielu rzeczy". - Do przechowywania informacji wrażliwych, dokumentów, ale też całych zestawów danych. Nadaje się do dokonywania transakcji finansowych w czasie rzeczywistym. I nadaje się też do czegoś, co nazywamy zarządzaniem cyfrową tożsamością. Ten ostatni element będzie prawdopodobnie w przyszłości odgrywał coraz większą i ważniejszą rolę - podkreślił.

O wybraniu polsko-brytyjskiej firmy przez KE Kostrzewa powiedział, że "to wielki sukces". - Przedwczoraj Komisja Europejska wybrała Grupę Billon jako jedną z trzech firm, które będą budowały infrastrukturę opartą na architekturze blockchainowej dla Unii Europejskiej - powiedział.

Po czym kontynuował: - To jest wielki sukces, bo my jako polska firma daliśmy radę zdobyć tak prestiżowe zlecenie. Po drugie konkurowaliśmy, gdy zaczynaliśmy naszą przygodę, z 75 innymi firmami i do końca doszły trzy: my, duża firma z Niemiec i firma ze Szwecji. Po pierwsze, to pokazuje, że jesteśmy w stanie to zrobić. Nasi informatycy, nasi kryptolodzy, których wielu mamy w Polsce, są w stanie konkurować z najlepszymi. Po drugie, że Unia Europejska robi bardzo dużo, aby popchnąć cyfryzację i popchnąć budowę infrastruktury blockchainowej do przodu.

Wyjaśnił, że polska firma będzie realizować dwa projekty. - Jeden to jest zarządzanie prawami autorskimi, (...) bo dzisiaj w epoce cyfrowych informacji i cyfrowego wykorzystywania praw autorskich jest bardzo trudno zapewnić kontrolę nad tym, kto, kiedy korzysta z naszych praw autorskich - powiedział.

Dodał też: - Drugi projekt jest jeszcze bardziej ciekawy, bo dotykający nas wszystkich. (...) To jest cyfrowy paszport produktowy. Jest to dokument "zielonego dealu" (Europejskiego Zielonego Ładu - red.), który został ogłoszony półtora roku temu przez Komisję Europejską. Docelowo ma pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi, doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii, do zmniejszenia produkcji CO2 i do zwiększenia udziału produktów recyklowalnych.

- Jeśli chodzi o zużycie energii, nasza architektura blockchainowa, architektura Billona, którą opracował i wymyślił Andrzej Horoszczak, nasz założyciel, opiera się na bardzo energooszczędnym algorytmie, który zużywa kilkadziesiąt razy mniej energii niż bitcoin, czyli najbardziej popularna cyfrowa waluta, a 60 procent mniej niż (algorytmy) największych konkurentów - powiedział Kostrzewa.

Kostrzewa o działaniu technologii blockchain
Kostrzewa o działaniu technologii blockchainTVN24

Billon to firma, która stworzyła Unified Enterprise DLT System, protokół i system oparty na blockchainie, który łączy trzy klasy aktywów - walutę krajową, dane i dokumenty - w jedną księgę rozproszoną (DLT), spełniając wymagania regulacyjne i rozwiązując wyzwania związane z szeroką adopcją technologii blockchain.

Billon Group Ltd. została założona w Wielkiej Brytanii w 2015 roku, po kilku latach prac badawczo-rozwojowych w Polsce. Firma posiada biura w Londynie i Warszawie. 

Technologia blockchainPAP Infografika

Co to jest blockchain?

Blockchain to rodzaj bazy danych, która jest przechowywana w internecie i dostępna dla każdego użytkownika sieci. Dane ułożone są w blokach, które tworzą łańcuch zapisanych na stałe informacji. Technologia ma zastosowanie głównie w zapisywaniu operacji finansowych (np. w systemach kryptowalut).

Po polsku blockchain określa się mianem rozproszonych rejestrów lub rozproszonej księgi głównej. W uproszczeniu to elektroniczna lista, na której chronologicznie zapisywane są wszystkie transakcje pomiędzy użytkownikami. Do tej listy dostęp mają wszyscy, na równych zasadach, a nie tylko jakaś instytucja centralna. Każda transakcja zapisywana jest na tej liście jako blok zawierający dane o jej wartości i czasie zawarcia. Taki blok dołączany jest do wcześniejszych i wspólnie tworzą nierozerwalny łańcuch (ang. chain) - stąd nazwa.

W ten sposób skonstruowany system gwarantuje bezpieczeństwo i eliminuje problemu braku zaufania - przy jednoczesnym braku konieczności jakiejkolwiek centralnej instytucji nadzorującej. Oszustwa w postaci nieupoważnionej zmiany własności lub wartości aktywów (np. kradzieży czy defraudacji) są praktycznie niewykonalne, bowiem wiązałyby się z koniecznością zmiany wszystkich dotychczasowych bloków poprzedzających daną transakcję. 

Blockchain jako rozproszona baza danych może być więc bezpiecznym sposobem na przechowywanie i wymianę informacji. Obok bezpieczeństwa inną ważną jej zaletą jest redukcja kosztów. Transakcje są szybsze, tańsze, prostsze i bardziej przejrzyste w porównaniu do systemów bankowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nie wszystko złoto, co się świeci. Bitcoin – innowacyjny sposób na niszczenie naszej planety >>>

Autorka/Autor:red./ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl