Jak przekształcić mieszkanie spółdzielcze we własnościowe?

Z kraju

TVN24 BiSJak przekształcić mieszkanie spółdzielcze w własnościowe?

Jak przekształcić mieszkanie spółdzielcze we własnościowe? Na to pytanie odpowiedział wraz z ekspertami Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Krzysztof Zarębski, radca prawny przypomina, że każde mieszkanie, do którego przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można przekształcić w odrębną własność.

Co zrobić?

- Przekształcenie odbywa się w formie aktu notarialnego, bo mamy do czynienia z naszą nieruchomością i spółdzielnia w formie aktu notarialnego przenosi na nas odrębną własność. Wszystko powinno trwać do 6 miesięcy. Opłaty z tym związane nie są wysokie i nie przekroczą tysiąca złotych - tłumaczy Krzysztof Zarębski i dodaje, że jedynym mankamentem jest sytuacja, kiedy budynek stoi na gruncie o nieuregulowanym stanie prawnym.

- Wtedy musimy poczekać aż zakończą się np. sprawy sądowe ustalające właściciela działki - dodaje.

Radca prawny wyjaśnia, że w bieżącym korzystaniu z mieszkania nie ma większych różnic. - Opłaty eksploatacyjne są takie same dla osoby, która ma własne mieszkanie i dla takiej, która ma spółdzielcze. Różnica jest tylko w tym, że płacimy podatek od nieruchomości do spółdzielni albo bezpośrednio do urzędu gminy, gdy mamy odrębną własność - tłumaczy Zarębski.

Co jeszcze?

Zdaniem Zarębskiego własność, to większe bezpieczeństwo. - Gdy jesteśmy spółdzielcą, to mamy ograniczone prawo do lokalu, a nie odrębną własność. Zatem grunt i budynek ciągle należą do spółdzielni i może być obciążony np. hipoteką. Nikt nas nawet nie zapyta o zdanie - wyjaśnia Krzysztof Zarębski.

- W sytuacji, gdy mamy odrębną własność i udział w gruncie, na którym stoi budynek spółdzielnia nie może bez naszej zgody obciążyć tego udziału w gruncie i naszego mieszkania - dodaje ekspert.

Autor: msz / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com