Według danych Polskiej Rady Centrów Handlowych majowe obroty osiągnięte przez najemców w lokalach były najwyższe od początku 2021 roku. Firmy prowadzące działalność w kategoriach moda, usługi i gospodarstwo domowe odnotowały w tym miesiącu zakupowy boom - zaznacza organizacja.
"Niezależnie od tego, że nie wszystkie branże mogły w pełni prowadzić działalność od początku maja, według najnowszych danych Polskiej Rady Centrów Handlowych majowe obroty osiągnięte przez najemców w lokalach w galeriach handlowych były najwyższe od początku bieżącego roku" - przekazała Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) w środowej informacji prasowej.
Ożywienie w galeriach
Jak dodano, zgromadzone przez PRCH dane na temat obrotów "pokazują wyraźne" odbicie, które nastąpiło w maju – zaraz po zniesieniu drugiego w tym roku lockdownu trwającego ponad sześć tygodni.
"Obroty najemców mogących prowadzić swoją działalność bez ograniczeń wyniosły średnio 96 proc. zarejestrowanych wpływów w maju 2019 roku i 141 proc. w stosunku do maja 2020 roku" - przekazano.
Z danych PRCH wynika, że zakupowy boom odnotowały w maju br. firmy prowadzące działalność w kategoriach moda, usługi i gospodarstwo domowe, osiągając wyniki nieco lepsze niż w 2019 roku. Zaznaczono, że dane dotyczą jedynie zakupów w stacjonarnej formie i nie uwzględniają onlinowych transakcji sklepów.
W najgorszej sytuacji znalazły się przedsiębiorstwa gastronomiczne i rozrywkowe, które nie mogły wznowić swojej działalności w pełnym wymiarze z początkiem maja.
Obniżka czynszów
PRCH odniosła się także do podpisanej przez prezydenta 30 czerwca nowelizacji ustawy covidowej, która obniża wysokość czynszów o 80 proc. w sytuacji potencjalnych przyszłych lockdownów, jak również o 50 proc. w okresie trzech miesięcy po zamknięciu. PRCH podkreśla, że "ustawowe obniżki czynszów dotyczą wszystkich najemców i mają być sfinansowane przez właścicieli oraz zarządców galerii; ustawa nie uwzględnia faktycznych wyników sprzedaży i kondycji finansowej poszczególnych firm".
- Przygotowane przez nas zestawienie obrotów pokazuje, jak bardzo zróżnicowane wyniki wypracowują najemcy z poszczególnych kategorii zakupowych. Tymczasem znowelizowane ustawodawstwo covidowe przyznaje wsparcie każdemu najemcy, bez analizy jego sytuacji finansowej - tłumaczy dyrektor zarządzający PRCH Krzysztof Poznański.
PRCH podała, że analiza wyników obrotów pod kątem wielkości nieruchomości handlowych wskazuje na stopniowe niwelowanie różnic pomiędzy rezultatami obiektów poszczególnych rozmiarów. W najlepszej sytuacji znalazły się obiekty o średniej wielkości (102 proc. obrotów z maja 2019 r.) i duże galerie (100 proc.). Nieco niższe poziomy obrotów osiągnęły małe centra (98 proc.) i bardzo duże nieruchomości (89 proc.).
Polska Rada Centrów Handlowych jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock