Bezrobocie nadal spada. W czerwcu wyniosło 10,4 proc.

Z kraju

TVN24 BiSBezrobocie nadal spada. W czerwcu wyniosło 10,4 proc.

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 10,4 proc., wobec 10,8 proc. w maju - poinformowało dzisiaj ministerstwo pracy i polityki społecznej. W analogicznym okresie przed rokiem stopa bezrobocia wynosiła 12 proc. Pracodawcy w czerwcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia.

Z szacunków resortu wynika, że w urzędach pracy na koniec czerwca zarejestrowanych było 1 624 tys. osób. W ciągu miesiąca, od maja, liczba bezrobotnych spadła o 77,9 tys.

Rekordowy wynik

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że taka liczba ofert pracy "to rekord w statystykach prowadzonych od 2001 r.". Poinformował, że sytuacja na rynku pracy poprawiła się we wszystkich województwach, najbardziej w warmińsko-mazurskim o 0,7 pkt proc.

Do urzędów pracy najwięcej ofert trafiło na Mazowszu - 15 tys., na Śląsku - 13 tys., i po 11 tys. na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Według Kosiniaka-Kamysza jednocyfrowa stopa bezrobocia - poniżej 10 proc. - może zostać osiągnięta w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

"Dzięki reformie"

Jak powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, "w czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było o 288 tys. mniej osób niż przed rokiem". - W ciągu ostatnich dwóch lat liczba bezrobotnych spadła już o blisko pół miliona i wciąż będzie się zmniejszać, na co wskazuje czerwcowy rekord ofert pracy - zaznaczył.

Dodał, że "dzięki rozpoczętej rok temu reformie, pracownicy urzędów pracy coraz lepiej radzą sobie ze zdobywaniem ofert zatrudnienia".

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24