Atak DDoS na Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej - ePUAP. Mogą wystąpić utrudnienia - poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński we wtorkowym wpisie w mediach społecznościowych.
"Trwa kolejny atak DDoS na EPUAP. Usługi są dostępne, ale mogą wystąpić utrudnienia" - napisał na Twitterze Cieszyński.
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) została powołana do życia ustawą z 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Uruchomiona została w 2008 roku.
Służy do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób.
Za pośrednictwem platformy można m.in. założyć firmę, opłacić składki, dopisać się do spisu wyborców, złożyć skargę lub wniosek, deklarację śmieciową, wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy, poprosić o odpis akt stanu cywilnego, zmienić adres do korespondencji lub zamieszkania itp.
Co to jest atak DDoS?
"DDoS (ang. Distributed Denial of Service) to rozproszony atak na systemy komputerowe lub usługę sieciową uniemożliwiający jego poprawne działanie. Jak zauważają eksperci, nieskomplikowane, siłowe ataki DDoS na strony instytucji i innych podmiotów krajowych, są obserwowane przez odpowiednie służby od samego początku działań wojennych na Ukrainie" - wyjaśniono na stronie rządowej.
W lutym nie działała strona rządowa podatki.gov.pl, na której można między innymi rozliczyć PIT. "Przeciążenie to było skutkiem intencjonalnych działań typu DDoS prowadzących do generowania znacznego dodatkowego ruchu na stronie" - podał wtedy wydział prasowy Ministerstwa Finansów.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock