Lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, magazynierzy, murarze czy spawacze - to tylko niektóre z listy zawodów deficytowych według prognozy na 2025 rok. Niedobory mają dotyczyć 23 zawodów - o sześć mniej niż w ubiegłym roku.
"Barometr zawodów" jest krótkookresową (jednoroczną), prowadzoną na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prognozą zapotrzebowania na pracowników w wybranych zawodach.
Krajowym koordynatorem badania jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, natomiast panele ekspertów odbywają się w każdym powiecie.
Lista zawodów deficytowych w 2025 roku
Na liście zawodów deficytowych są między innymi zawody z branży budowlanej: dekarze, blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani, spawacze, murarze i tynkarze.
Znalazły się także zawody związane z edukacją takie jak: nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli oraz nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.
Z raportu wynika, że w przyszłym roku będzie również brakowało: kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych, lekarzy, magazynierów, mechaników pojazdów samochodowych, opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, pielęgniarek i położnych, pracowników służb mundurowych, pracowników ds. rachunkowości i księgowości, psychologów i psychoterapeutów, a także samodzielnych księgowych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock