W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku polskie lotniska obsłużyły prawie 37,6 miliona pasażerów - wynika z najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Oznacza to wzrost o 6 procent w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.
ULC podał w komunikacie, że nadal obserwowany jest spadek dynamiki wzrostu w porównaniu z 2018 rokiem. Dla porównania w tym samym okresie dynamika ta pomiędzy rokiem 2018 a 2017 wynosiła 16 procent.
Największe lotniska
Najwięcej pasażerów korzystało z Lotniska Chopina w Warszawie, które po trzech kwartałach 2019 roku obsłużyło ponad 14,3 miliona pasażerów. Ruch w stołecznym porcie wzrósł o 5 procent, czyli o prawie 664 tysięcy pasażerów, w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów 2018 roku.
Na drugim miejscu wśród lotnisk pod względem liczby przewiezionych pasażerów znalazł się Port Lotniczy Kraków-Balice - 6,2 miliona pasażerów po trzech kwartałach 2019 roku. Lotnisko w Małopolsce może się jednak pochwalić największym wzrostem ilościowym (o 1,2 miliona pasażerów) oraz dynamiką wzrostu w wysokości 23 procent.
Z drugiej strony po trzech kwartałach 2019 roku spadek liczby pasażerów zanotowano w przypadku portów lotniczych Poznań-Ławica, Lublin, Katowice w Pyrzowicach oraz Szczecin-Goleniów.
LOT za Ryanairem
Największym przewoźnikiem w Polsce pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje Ryanair - blisko 9 milionów pasażerów.
Tuż za plecami irlandzkiego przewoźnika znalazły się PLL LOT - prawie 8,8 miliona pasażerów. Wśród przewoźników lotniczych w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku najszybciej rosły właśnie narodowe linie lotnicze. W tym czasie obsłużyły o 995 tysięcy pasażerów więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i osiągnęły 12- procentową dynamikę wzrostu.
LOT obsłużył największą liczbę pasażerów w trzecim kwartale 2019 roku - 3,3 miliona.
Na trzecim miejscu jest Wizz Air. Węgierski przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych 7,1 miliona pasażerów.
Popularne kierunki
Jak wynika z raportu, w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku odnotowano wzrost w przewozach regularnych w wysokości 8,2 procent. Obsłużono o ponad 2,5 miliona pasażerów więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku.
Najwięcej pasażerów podróżowało na trasach do i z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Największe wzrosty liczby pasażerów odnotowano jednak w przypadku Ukrainy - o 561 tysięcy pasażerów (62 procent wzrostu), a następnie Holandii - 183 tysięcy pasażerów (16 procent).
Największe spadki odnotowano zaś na trasach do i z Szwecji, Hiszpanii i Izraela.
W ruchu czarterowym odnotowano po trzech kwartałach 2019 roku spadek liczby pasażerów podróżujących z i do polskich portów lotniczych o 7,5 procent, czyli o około 367 tysięcy pasażerów. Najpopularniejszymi kierunkami były Grecja, Turcja i Bułgaria.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock