"Stop toksycznej bankowości", "bankowe bezprawie". Protest przed Pałacem Prezydenckim

Aktualizacja:
Protest odbywa się przed Pałacem Prezydenckim

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbył się protest osób, które sprzeciwiają się - jak podkreślały - "wszechwładzy banków". Zdaniem protestujących to "banki kształtują rzeczywistość gospodarczo-polityczną w naszym kraju". Manifestację wsparli m. in. Piotr Ikonowicz i Paweł Kukiz.

Protest odbył się przeciwko "bankowemu bezprawiu oraz wszechwładzy korporacji i ponadnarodowych instytucji finansowych". Uczestnicy twierdzili, że "banki kształtują rzeczywistość gospodarczo-polityczną" w naszym kraju.

Manifestanci domagali się interwencji innych rządów oraz ustanowienia prawa, które - jak mówili - nie byłoby pisane przez "bankowe lobby, tylko przez prawdziwych parlamentarzystów, którzy myślą o obywatelach".

Demonstranci mieli ze sobą transparenty z napisami :"Bankowy Frank-Enstein zabija gospodarkę", "Stop toksycznej bankowości", "Stop bankowemu PO-rządkowi".

"Głupie" decyzje kredytowe

Protestujących wsparł Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. - Opinia publiczna, wasze i nasze demonstracje prawie doprowadziły do przesilenia w sprawie tego, kto poniesie koszty tych głupich decyzji kredytowych we franku. Ale w momencie, kiedy to się prawie stało, bankierzy a raczej 'banksterzy' uświadomili sobie, że te sznurki, które poruszają Kaczyńskim, Kopacz, Tuskiem, Millerem słabo sterują, że zadrżały palce na guzikach i trzeba stworzyć własną armię, własną partię: Nowoczesna.pl. Żeby pan Petru, przedstawiciel banków osobiście mógł dopilnować, żeby tym bankom włos z głowy nie spadł - podkreślił Ikonowicz.

Ikonowicz przemawiał podczas antybankowego protestu w Warszawie
Ikonowicz przemawiał podczas antybankowego protestu w Warszawietvn24

Wampiryzm korporacji

Na proteście obecnie był również Paweł Kukiz. - Kiedy zmienimy konstytucję, nie będzie tych durnych podziałów: lewo, prawo środek, takie, czy takie. Wówczas przy naszym potencjale będziemy mieli możliwość zrobienia z Polski potęgi, uwierzcie mi - przekonywał. Widzieliście mecz Polska-Szkocja? - pytał. Z jednej strony to piękne, że nasi (piłkarze - red.) tak kapitalnie dali siebie wszystko, by (rodacy - red.) zamieszkali w Szkocji choć przez chwilę poczuli dumę z tego, że są Polakami. Z drugiej strony tam jest druga Polska, to jest porażające. Dlaczego nie ma ich tu? Właśnie przez te banki, korporacje, przez ten wampiryzm - podkreślił Kukiz.

Paweł Kukiz przemawiał podczas antybankowego protestu w Warszawie
Paweł Kukiz przemawiał podczas antybankowego protestu w Warszawietvn24

Fundusz wsparcia

Pod koniec września Sejm uchwalił ustawę o funduszu wsparcia dla kredytobiorców mieszkaniowych, która zakłada, że kredytobiorcy pozbawieni pracy i znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej będą mogli przez 18 miesięcy otrzymywać pomoc do 1,5 tys. zł.

Chodzi o osoby, które straciły pracę, są zadłużone, a także osoby, w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego. Dofinansowanie udzielane byłoby na korzystnych warunkach: pomoc nie byłaby oprocentowana, zwrot następowałby po dwóch latach od jej udzielenia i mógłby zostać rozłożony na osiem lat. Zgodnie z ustawą o wsparcie będzie można występować do 31 grudnia 2018 r.

Autor: tol//mn / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości