Duże nagrody po aferze z respiratorami

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"
"GW": nagrody po aferze z respiratorami
"GW": nagrody po aferze z respiratoramiTVN24
wideo 2/6
"GW": nagrody po aferze z respiratoramiTVN24

Piotr Węcławik był wicedyrektorem biura administracyjnego w Ministerstwie Zdrowia, który kwitował odbiór części respiratorów od handlarza bronią. Teraz "Gazeta Wyborcza" informuje, że Węcławik w nagrodę nie tylko awansował, ale też dostał ponad pół miliona złotych nagród i dodatków.

"GW" przypomina, że "zakup respiratorów od Andrzeja Izdebskiego, prezesa spółki E&K z Lublina i handlarza bronią z czarnej listy ONZ, należy do najgłośniejszych afer czasów pandemii". Podkreśla też, że "sprawa nadal czeka jednak na rozliczenie", gdyż "Prokuratura Okręgowa w Warszawie najpierw umorzyła śledztwo, a potem, po kolejnych doniesieniach złożonych przez NIK, odmówiła wszczęcia kolejnego postępowania" i "odmówiła też podania uzasadnienia tej decyzji".

Afera z respiratorami

Za aferę dymisjami zapłacili tylko minister Łukasz Szumowski i wiceminister Janusz Cieszyński - pisze "GW" i dodaje: to właśnie ten drugi 14 kwietnia 2020 r., "na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego, podpisał kontrakt z Izdebskim, choć ten nigdy wcześniej nie zajmował się sprzętem medycznym".

"Za ponad 1,2 tys. respiratorów (Izdebski) miał otrzymać 44,5 mln euro, czyli ok. 200 mln zł, co oznaczało, że resort zapłaci za aparaty kilka razy więcej od stawek rynkowych. Jeszcze tego samego dnia na polecenie Cieszyńskiego Izdebski otrzymał 36 mln euro zaliczki" - opisuje dziennik.

Wskazuje, że odbiór respiratorów od handlarza bronią "w bazie Agencji Rezerw Materiałowych (obecnie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych) w Lublińcu kwitował Piotr Węcławik, wówczas wicedyrektor biura administracji w MZ".

"Kłopot w tym, że zamiast wymienionych w umowie 200 chińskich respiratorów Boaray 5000D w cenie 185 tys. zł za sztukę Izdebski dostarczył 50 sztuk aparatów firmy Dräger, które ARM kupowała w tamtym czasie po 75 tys. zł za sztukę. W dodatku respiratory od E&K nie nadawały się do użytku w polskich szpitalach. Nie miały certyfikatów, gwarancji ani nawet kabli i złącz gazowych odpowiadających obowiązującym w UE standardom. Mimo to wicedyrektor Węcławik pokwitował ich odbiór" - podaje "GW".

Nagrody po aferze z respiratorami

"Na informację o zarobkach i nagrodach dla dyrektora od czasu jego udziału w odbiorze respiratorów czekaliśmy trzy tygodnie" - wyjaśnia gazeta.

I dodaje: "choć prosiliśmy o dane dotyczące konkretnej osoby zajmującej kolejne kierownicze stanowiska w resorcie, odpowiedź jest niejednoznaczna, bo mówi o 'osobach zatrudnionych'".

"Nawet jednak otrzymane dane budzą zdumienie. Nie ma w nich wprost mowy o wynagrodzeniu zasadniczym. Dowiadujemy się jedynie, że 'osobom zatrudnionym na stanowisku wicedyrektora' biura administracyjnego przysługiwało '5,0 mnożnika kwoty bazowej oraz dodatek funkcyjny w wysokości 0,5 mnożnika kwoty bazowej oraz dodatek stażowy wypłacony zgodnie z wysługą lat'. Kwota bazowa dla administracji publicznej w latach 2020-22 wynosiła 2032 zł. Wysługa lat to ok. 10 proc. Łączne wynagrodzenie wynosiło więc blisko 12 tys. zł" - tłumaczy "GW".

"Ale to nie wszystko, bo otrzymał jeszcze dodatek zadaniowy ze środków Ministerstwa Zdrowia (10 tys. zł), dodatek z programów europejskich (ponad 26 tys. zł), nagrodę ze środków MZ (39,5 tys. zł) oraz nagrodę z programów europejskich (4,3 tys. zł). Jeszcze w tym samym roku Piotr Węcławik awansował na wicedyrektora departamentu innowacji. Wynagrodzenie zasadnicze miał takie samo, ale znów liczyły się dodatki zadaniowe (7 tys. zł z ministerstwa i prawie 11 tys. zł z programów europejskich) oraz nagrody ze środków MZ (8 tys. zł)" - podaje dziennik.

W odpowiedzi na zapytanie "GW" resort dalej napisał, że "w roku 2021 r. - od lipca do grudnia - 'jedna osoba miała czasowe zwiększenie wynagrodzenia o 2,5 mnożnika kwoty bazowej'".

"A zatem wicedyrektor zarabiał już nie 10, ale 16 tys. zł. I znów posypały się nań dodatki i nagrody. Kolejno to 7,5 tys. zł z budżetu MZ, 38 tys. z programów europejskich, 11,5 tys. dodatku z funduszu przeciwdziałania COVID, następnie ponad 7 tys. zł nagrody od ministra i prawie 46 tys. zł nagrody z programów europejskich" - pisze gazeta.

"Kolejne nagrody wypłacono po awansie Węcławika na stanowisko dyrektora departamentu: dodatki zadaniowe finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia (5 tys. zł), dodatki finansowane z programów europejskich (32,5 tys. zł), dodatek z funduszu przeciwdziałania COVID (13 tys. zł) oraz nagrody ze środków Ministerstwa Zdrowia (13,7 tys. zł) i z programów europejskich (33 tys. zł)" - wymienia.

Z kolei "w roku 2022 wynagrodzenie dyrektora wyniosło 6,0 mnożnika kwoty bazowej, ale – jak pisze MZ – 'w okresie 01.01-31.12.2022 r.', a więc przez cały rok, miało miejsce 'czasowe zwiększenie wynagrodzenia o 2,0 mnożnika kwoty bazowej oraz dodatek funkcyjny w wysokości 1,0 mnożnika kwoty bazowej'".

"Właśnie wtedy pensja dyrektora przerosła pensję ministra. I znów posypały się dodatkowe kwoty. Od ministra dodatek 12 tys. zł i z programów europejskich 21,5 tys. zł oraz nagroda od ministra 13,3 tys. zł i rekordowa z programów europejskich – 60,4 tys. zł" - pisze "GW".

Wskazuje następnie, że "rok 2023 też nie wypada źle", a "kwota bazowa urosła do 2196 zł".

"Ministerstwo pisze, że dyrektor otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 6,0 mnożnika kwoty bazowej (w okresie 1.01-31.12.2023 r. czasowe zwiększenie wynagrodzenia o 2,0 mnożnika kwoty bazowej) oraz dodatek funkcyjny w wysokości 1,0 mnożnika kwoty bazowej i dodatek stażowy wypłacony zgodnie z wysługą lat. Łącznie to już ponad 20 tys. zł miesięcznie. Dyrektorowi wypłacono też nagrody finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia w kwocie 34,5 tys. zł oraz nagrody finansowane z programów europejskich w kwocie 61,3 tys. zł. Dodatki zadaniowe wyniosły odpowiednio 15,4 tys. zł oraz 6 tys. zł" - czytamy w dzienniku.

"Łącznie od wiosny 2020 roku do końca zeszłego roku dodatki i nagrody wyniosły ponad pół miliona" - podsumowuje "GW".

"Piotr Węcławik nie chciał rozmawiać"

"Węcławik, mimo zamieszania w afery z respiratorami i ujawnieniem przez ministra Adama Niedzielskiego wrażliwych danych lekarza z Poznania (w którym miał swój udział), nie tylko nadal zajmuje stanowisko dyrektora departamentu innowacji w Ministerstwie Zdrowia, ale także reprezentuje resort podczas posiedzeń sejmowej komisji zdrowia, na których jej przewodniczący Bartosz Arłukowicz próbuje rozliczać działania resortu z czasów rządu PiS" - pisze gazeta.

"Sam Piotr Węcławik nie chciał rozmawiać" - podaje "GW". - Jestem teraz na urlopie, a my mamy rzecznika prasowego - cytuje Węcławika "GW".

- Urzędnik, który kwitował odbiór respiratorów od handlarza bronią i był zamieszany w skandal z ujawnieniem wrażliwych danych lekarza, powinien ponieść odpowiedzialność, a nie otrzymywać nagrody, i to jeszcze tak wysokie - komentuje dla dziennika poseł Michał Szczerba z KO.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Przedstawiciele pokolenia Z to najbardziej optymistycznie nastawiona grupa pracowników w Polsce - wynika z nowego raportu Personnel Service. 40 procent z nich wierzy, że ich sytuacja zawodowa poprawi się jeszcze w tym roku. Znaczna część jest gotowa prosić obecnego pracodawcę o podwyżkę albo zmienić pracę na lepiej płatną, jeśli nadarzy się taka okazja.

Ci pracownicy zgłoszą się w tym roku po podwyżkę. Co trzeci zamierza zmienić pracę

Ci pracownicy zgłoszą się w tym roku po podwyżkę. Co trzeci zamierza zmienić pracę

Źródło:
PAP

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP