Każdy ma dostać 10 procent tego, co utracił. Kończy się proces wypłat dla pokrzywdzonych w aferze Amber Gold

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Akt oskarżenia przeciw prokurator prowadzącej postępowanie w sprawie Amber Gold
Akt oskarżenia przeciw prokurator prowadzącej postępowanie w sprawie Amber GoldTVN24
wideo 2/5
TVN24Akt oskarżenia przeciw prokurator prowadzącej postępowanie w sprawie Amber Gold

Pokrzywdzonym w aferze Amber Gold wypłacono dotychczas około 65,6 miliona złotych, przy czym pełna suma przeznaczona dla wierzycieli to 67,5 miliona złotych. Procedura wypłat jest na etapie końcowym - podał syndyk masy upadłościowej spółki Józef Dębiński.

Syndyk masy upadłościowej Amber Gold 17 grudnia 2020 roku rozpoczął wypłaty gotówki dla poszkodowanych przez spółkę. Każdy z tak zwanych zwykłych klientów ma dostać 10 proc. tego, co utracił. Do podziału pomiędzy pokrzywdzonych jest 67,5 mln zł. Jak przekazał Dębiński, w ostatecznym planie podziału umieszczono 11 527 wierzycieli (pokrzywdzonych).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Do tej pory środki otrzymało około 11 tys. osób. - Jednocześnie podkreślić należy, iż podstawową zasadą jest dokonywanie wypłat na rachunki bankowe wskazane przez wierzycieli w formie przelewów. W kilku wyjątkowych przypadkach, po uprzednim ustaleniu terminu, dokonano na rzecz wierzycieli wypłat gotówkowych bezpośrednio w Banku Spółdzielczym w Starogardzie Gdańskim - powiedział Dębiński.

Spadkobiercy pokrzywdzonych

Według wstępnych szacunków zmarło około 200-300 wierzycieli - wynika z informacji posiadanych przez biuro syndyka.

- W większości przypadków udało się wypłacić środki na rzecz ich spadkobierców, po uprzednim przekazaniu przez nich skróconych odpisów aktów zgonu oraz dokumentów spadkowych - notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia albo prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku - dodał Dębiński.

Procedura wypłaty środków na rzecz danego wierzyciela polega na dokonaniu przelewu na wskazany przez niego rachunek bankowy.

Wyroki więzienia dla twórców Amber Gold
Wyroki więzienia dla twórców Amber Gold16.10| Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Katarzynę P. na łączną karę 12 lat i 6 miesięcy więzienia, a Marcina P. na 15 lat więzienia. Mają zapłacić także karę grzywny. W maju gdański sąd uznał Katarzynę i Marcina P. za winnych oszustwa oraz niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Od tego czasu sędzia Lidia Jedynak czytała wyrok. Uzasadnienie poznamy dopiero jutro. tvn24

Zostało około pół tysiąca wierzycieli

Syndyk Amber Gold poinformował, że przypadku, gdy doszło do zmiany rachunku przez wierzyciela (tym samym zwrotu przelewu) podejmowane są wszelkie czynności zmierzające do poinformowania wierzyciela o konieczności aktualizacji rachunku.

- W pierwszej kolejności jest to kontakt telefoniczny lub e-mailowy. Następnie, gdy wskazane formy kontaktu pozostaną bezskuteczne, kierowany jest do wierzyciela list polecony z pismem zawierającym prośbę o podanie numeru rachunku. W jednostkowych przypadkach dochodzi do zwrotu przesyłki z uwagi na nieaktualny adres wierzyciela. bądź jako nie podjętą w terminie. Stanowi to podstawę do złożenia środków przewidzianych dla danej osoby do depozytu sądowego - wyjaśnił Dębiński.

Syndyk dodał, że "po pierwszej próbie wypłaty środków na rachunki bankowe wierzycieli doszło do 2455 zwrotów przelewów, na łączną kwotę 11 567 275,47 zł. Podjęte czynności zmierzające do ustalenia nr rachunków bankowych wierzycieli umożliwiły wypłatę na ich rzecz dalszych ok. 9,5 mln zł".

Jak przekazał syndyk, procedura wypłat środków na rzecz wierzycieli Amber Gold sp. z o.o. jest etapie końcowym. Aktualnie syndyk realizuje ostatnie czynności zmierzające do ustalenia nr rachunków bankowych około 500 wierzycieli.

Podczas właściwej procedury wypłat realizowano 1 tys. przelewów tygodniowo, tj. ok . 200 przelewów dziennie. Z uwagi na dużą ilość zwrotów (ok. 200 na każdy 1 tys. przelewów), raz w miesiącu następowała tygodniowa przerwa w realizacji przelewów.

Afera Amber Gold

Straty spowodowane działalnością piramidy finansowej prokuratura wyliczyła na 851 mln zł. Spółka Amber Gold powstała w 2009 r., a została zlikwidowana w 2012 roku.

Osoby poszkodowane przez spółkę Amber Gold mogą zgłaszać się do syndyka, by podać aktualny numer konta bankowego pod nr. tel. 795 074 423 lub 881 525 479, mailowo: biuro@ambergold.com.pl lub listownie - Syndyk Amber Gold, 80-126 Gdańsk, ul. Lema 10/57.

Jak działa piramida finansowa?PAP

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości