Adam Lipiński oraz Marta Gajęcka odebrali od prezydenta Andrzeja Dudy akty powołania do zarządu Narodowego Banku Polskiego. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.
Jak czytamy na stronie prezydenta, Andrzej Duda postanowieniami z dnia 14 września powołał Adama Lipińskiego na członka zarządu NBP i wiceprezesa banku. Stanowisko obejmie 4 listopada.
Z kolei Marta Gajęcka została powołana na członka zarządu NBP i swoje stanowisko obejmie 1 stycznia 2021 roku. Wręczenie aktów powołania nastąpiło podczas uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.
Zgodnie z ustawą o NBP członków zarządu banku powołuje i odwołuje prezydent RP na wniosek Prezesa NBP.
Adam Lipiński wiceprezesem NBP
Adam Lipiński to poseł na Sejm I, IV, V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2005–2007 i od 2015 roku sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w latach 2006–2007 szef gabinetu politycznego premiera Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2016-2020 był pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania.
Lipiński ma 64 lata. Z wykształcenia jest ekonomistą.
Marta Gajęcka pełni funkcję Doradcy Prezydenta RP. Jest członkiem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i kieruje EDP Energia Polska. Wcześniej pełniła funkcję Wiceprezesa PGE oraz PGE Energia Odnawialna S.A., a także Wiceprezesa Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jest Honorowym Wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luksemburgu.
Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Bank pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa. Organami banku są prezes NBP, Rada Polityki Pieniężnej oraz zarząd NBP.
Podstawowym zadaniem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Zgodnie z opracowaną przez Radę Polityki Pieniężnej Strategią Polityki Pieniężnej po 2003 roku celem NBP jest ustabilizowanie inflacji na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem wahań +/- 1 punkt procentowy.
Do głównych obszarów działalności NBP należą: prowadzenie polityki pieniężnej, działania na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego, działalność emisyjna, rozwój systemu płatniczego, zarządzanie rezerwami dewizowymi Polski, obsługa Skarbu Państwa, działalność edukacyjna i informacyjna.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KPRP/Krzysztof Sitkowski