TVN24 Biznes | Z kraju

Jest decyzja Sejmu w sprawie Adama Glapińskiego

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję
Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencjęTVN24
wideo 2/7
TVN24Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję

Adam Glapiński zostanie prezesem Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję. Sejm w czwartek przegłosował wniosek prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie. Kadencja wynosi 6 lat.

Adam Glapiński 10 czerwca 2016 roku został powołany przez Sejm RP na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Urząd objął 21 czerwca 2016 roku po zaprzysiężeniu przez Sejm RP. Pierwsza kadencja Glapińskiego upływa 21 czerwca 2022 roku.

W styczniu br. do Sejmu trafił wniosek prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie powołania Glapińskiego na drugą kadencję. Sejmowa komisja finansów publicznych 13 kwietnia br. pozytywnie zaopiniowała ten wniosek.

W czwartek odbyło się głosowanie w sprawie powołania prezesa NBP. Za głosowało 234 posłów, przeciw było 223. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Za powołaniem Adama Glapińskiego na drugą kadencję zagłosowało wszystkich 228 członków Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, w tym przedstawiciele Solidarnej Polski m.in. Zbigniew Ziobro. Kandydaturę Glapińskiego poparło również trzech posłów koła Kukiz'15, w tym Paweł Kukiz, a także jeden poseł koła Polskie Sprawy Zbigniew Girzyński. Ponadto za powołaniem Glapińskiego zagłosowało dwóch posłów niezrzeszonych: Zbigniew Ajchler oraz Łukasz Mejza. Przeciwko byli m.in. wszyscy posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Konfederacji oraz Polski 2050.

W głosowaniu nie wzięło udziału 3 parlamentarzystów - Michałek Iwona (Porozumienie), Stanisław Tyszka (Kukiz15) i Agnieszka Ścigaj (Polskie Sprawy).

Wyniki głosowania w sprawie Adama GlapińskiegoSejm RP

Wybór Prezesa NBP

Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP. Jest odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego. Podstawowym zadaniem banku centralnego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Kadencja prezesa NBP wynosi 6 lat. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Prezes NBP jest jednocześnie przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej. Rada podczas majowego posiedzenia zdecydowała o podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc., to najwyższy poziom od listopada 2008 roku. Wówczas główna stopa NBP wynosiła 5,75 proc. Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 8 czerwca.

Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami. Według najnowszego odczytu GUS w kwietniu ceny rosły w tempie 12,3 proc., licząc rok do roku. To najwyższy wzrost od maja 1998 roku, kiedy inflacja wynosiła 13,3 proc.

PAP

Decyzje RPP mają wpływ na WIBOR, co jednocześnie przekłada się na wysokość rat kredytów. Oprocentowanie kredytów składa się z dwóch elementów: marży banku i wskaźnika WIBOR. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M (trzymiesięczny), co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M (sześciomiesięczny) oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Kim jest Adam Glapiński?

Adam Glapiński w 1991 roku był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. W 1992 roku pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Glapiński był posłem na Sejm RP pierwszej kadencji (1991-1993) oraz senatorem czwartej kadencji Senatu RP (1997-2001), gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji gospodarki. Wchodził również w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.

W przeszłości był też przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu, Centralwings Nowy Przewoźnik oraz KGHM Polska Miedź. W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym spółki Polkomtel. Z kolei w latach 1993-2001 kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej.

W 2009 roku pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2010 roku prezydent RP powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję w latach 2010-2016.

Jak wynika z jego biogramu zamieszczonego na stronach NBP, Adam Glapiński jest profesorem nauk ekonomicznych i kierownikiem Zakładu Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. W latach 2003-2007 był profesorem w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości