Dwie niedziele handlowe w kwietniu

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Ludwik Kotecki o hamowaniu inflacji w Polsce
Ludwik Kotecki o hamowaniu inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Ludwik Kotecki o hamowaniu inflacji w Polsce

Najbliższa niedziela (2 kwietnia) nie będzie objęta zakazem handlu. W związku z tym czynne będą większe sklepy oraz galerie handlowe. Nie jest to jedyna niedziela handlowa w tym miesiącu.

W 2023 roku - jak w 2022 roku - handlowych niedziel jest siedem. Zakaz handlu w tym roku nie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę stycznia. Kolejna handlowa niedziela wypada 2 kwietnia - na tydzień przed Wielkanocą.

Zakaz handlu w niedziele - kwiecień 2023

W tym roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jeszcze w ostatnie niedziele kwietnia, czerwca i sierpnia, a także dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (maksymalnie do godz. 14.00 w Wigilię).

Oznacza to, że w kwietniu będą dwie niedziele, podczas których będą otwarte większe sklepy oraz galerie handlowe.

PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Zakaz handlu w niedziele - przepisy

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Zgodnie z przepisami zakaz nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.

Od lutego ubiegłego roku obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, których celem jest uszczelnienie obowiązujących do tej pory przepisów.

Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 proc. przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości