1,2 mld zł na rozwój polskich innowacji. Zgłoś się po środki z Funduszy Europejskich w konkursie NCBR "Szybka Ścieżka"

Szybka Ścieżka jest konkursem, który NCBR prowadzi od 2015 rokuNCBR

Wielu polskich przedsiębiorców wykorzystujących i tworzących zaawansowane technologie przekonało się, że wsparcie finansowe z konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwiększa konkurencyjność ich firm. Do 1 czerwca trwa nabór w realizowanym z Funduszy Europejskich konkursie Szybka Ścieżka dla projektów badawczo-rozwojowych. 1,2 miliarda złotych czeka na autorów innowacyjnych projektów.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W puli ogłoszonego przez agencję wykonawczą ministra nauki i szkolnictwa wyższego konkursu Szybka Ścieżka, przeznaczonego dla dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw i jednostek naukowych, czeka jeszcze 100 mln złotych w II rundzie. Wnioski można składać do 20 kwietnia 2020 r. Z kolei mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, samodzielnie albo w konsorcjach z jednostkami naukowymi będą mogły wnioskować o 500 mln złotych w III rundzie i o 300 mln złotych w IV rundzie. W ich przypadku wnioski powinny wpływać od 21 kwietnia do 18 czerwca 2020 roku.

– W związku z dobiegającą końca perspektywą unijną, to już jeden z ostatnich naborów do Szybkiej Ścieżki. Niezmiennie konkurs ma bardzo szeroki zasięg, a prace badawczo-rozwojowe mogą być realizowane we wszystkich polskich województwach poza mazowieckim. Oczywiście projekt może być prowadzony przez przedsiębiorstwo zarejestrowane w tym województwie, ale same prace badawcze muszą się odbywać poza nim. O dofinansowanie mogą starać się wnioskodawcy, których celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu – zachęca do udziału Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. – Konkurs nie jest obwarowany ograniczeniami branżowymi, finansowane projekty muszą jedynie wpisywać się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji – dodaje Kamieniecki.

Szybka Ścieżka jest konkursem, który NCBR prowadzi od 2015 roku. Niewątpliwie przyczynił się on do wymiernych korzyści w polskiej gospodarce. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, nakłady na działalność B+R w Polsce w 2018 r. wyniosły 25,6 mld zł, co stanowiło wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 24,6 proc. Urząd oszacował, że wskaźnik intensywności prac B+R, stanowiący udział nakładów krajowych brutto na działalność B+R w PKB wyniósł 1,21 proc. (w 2017 r. było to 1,03 proc.).

Szybka Ścieżka jest najczęściej wybieranym przez przedsiębiorców źródłem finansowania nowatorskich projektów badawczo – rozwojowych, a zainteresowanie konkursem z roku na rok rośnie.

Formalności ograniczone do minimum

Najważniejsza zmiana wprowadzona w 2020 roku przez NCBR to uproszczenie procedur, by ułatwić przedsiębiorcom otrzymanie grantów. Całą dokumentację napisano od nowa – prostym językiem. Wnioski otrzymały nowy, czytelny wzór i nową, przejrzystą instrukcję wypełniania.

Dodatkowo liczbę konkursowych kryteriów oceny zmniejszono do 13. Pojawiło się wśród nich nowe kryterium „istota projektu”, które pozwoli wnioskodawcom w jednym miejscu wyłożyć sedno swojego zamierzenia. W czasie oceny wniosków eksperci NCBR dadzą rekomendacje wnioskodawcom, a złożone wnioski będzie można poprawić.

Konkurs finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Szybka Ścieżka pomaga walczyć z nowotworami

Firma RYVU THERAPEUTICS S.A. realizuje aż 6 projektów w ramach Szybkiej Ścieżki. Rozwija innowacyjne leki onkologiczne.

To m.in. terapie celujące w metabolizm komórek nowotworowych, terapie oparte na koncepcji syntetycznej letalności, czy nowa generacja immunoterapii.

Celem tych prac badawczo-rozwojowych jest wprowadzenie nowych substancji czynnych – kandydatów na leki – do I fazy badań klinicznych i wyznaczenie dawki rekomendowanej do dalszych badań klinicznych. Efekty prac B+R mają przełożyć się na spersonalizowane leczenie nowotworów, dla których obecnie stosowana terapia jest niewystarczająca. Opracowywane są też nowe leki, które dają szanse na polepszenie aktywności już istniejących terapii. Najwcześniej rozpoczęte projekty, dofinansowywane w ramach Szybkiej Ścieżki, będą niedługo wchodzić do fazy przedklinicznej, a najmłodsze znajdują się w tzw. fazie odkrycia.

- W ramach Szybkiej Ścieżki, RYVU rozwija szereg potencjalnych leków, takich jak celujący w ścieżkę adenozyny dualny inhibitor A2A/B, selektywnych agonistów białka STING, inhibitorów HPK1 czy SMARCA2. W każdym projekcie spotykamy się z różnymi wyzwaniami, zarówno natury naukowej, jak i administracyjnej. Pewną trudnością jest tu pogodzenie innowacyjnych, dynamicznie zmieniających się projektów z zasadami realizowania grantów, jednak połączenie doświadczenia i bliskiej współpracy z NCBR pozwoliło nam przezwyciężyć napotkane przeszkody – mówi Tomasz Nocuń, Dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju RYVU THERAPEUTICS S.A.

Środki na rozwój na dalszych etapach projektów zainicjowanych z funduszy Szybkiej Ścieżki będą pochodziły zarówno z przychodów z już skomercjalizowanych projektów, od partnerów międzynarodowych czy z umów z firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi. – Wraz z rozwojem spółki będziemy sięgali również po kapitał od inwestorów zewnętrznych, tak jak robią to inne międzynarodowe spółki. Mamy także nadzieję na kolejne granty – mówi dyrektor Nocuń.

I dodaje, że praktycznie każda firma biotechnologiczna działająca w obszarze innowacyjnych leków, najpierw sprzedaje licencje partnerom farmaceutycznym, przekazując im możliwość dalszego rozwoju związku.

Jednak w miarę zdobywania doświadczenia naukowo-medycznego i siły finansowej podejmuje badania na coraz bardziej zawansowanych fazach rozwoju leku, aż do rejestracji na głównych rynkach międzynarodowych takich jak Stany Zjednoczone, kraje Unii Europejskiej, Japonia i Chiny. Końcowym etapem rozwoju korporacyjnego jest samodzielna komercjalizacja z wykorzystaniem własnej sieci dystrybucji i przedstawicieli medycznych. – Mamy nadzieję, że RYVU również podąży tą ścieżką, ale najpierw przed nami sukces w badaniach klinicznych naszych projektów – podkreśla.

Regulamin i dokumentacja konkursu "Szybka Ścieżka" dostępne są na stronie internetowej NCBR.

Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Źródło zdjęcia głównego: NCBR

Pozostałe wiadomości

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

W tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące inflacji za kwiecień, Ministerstwo Finansów przeprowadzi aukcję długu, a rząd przyjmie założenia makroekonomiczne na lata 2025-29 i pierwsze sprawozdanie dotyczące procedury deficytu. Z kolei w piątek pojawi się odczyt wskaźnika PMI z przemysłu.

Inflacja, skrócony czas pracy i dwa ważne dokumenty

Inflacja, skrócony czas pracy i dwa ważne dokumenty

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl