Chiński gigant inwestuje w Snapchata. Pomoże wyjść z kryzysu?

Tech

Snap debiutuje na Wall StreetTVN24 BiS
wideo 2/5

Chiński koncern technologiczny Tencent wykupił 12 procent udziałów w firmie Snap, właścicielu Snapchata. Wartość nabytych aktywów to około 2 miliardy dolarów.

Kupione przez Tencenta akcje nie przekładają się na prawo głosu, w 95 proc. kontrolowanego przez założycieli firmy. Jednak w komunikacie władze Snap napisały, że oczekują, iż chiński inwestor będzie "dzielił się z nimi pomysłami".

Doniesienia o inwestycjach Tencenta w Snapa sięgają 2012 roku. Wartość udziałów chińskiej firmy została ujawniona w środowym raporcie kwartalnym Snapa, zgodnie z którym Tencent wykupił na otwartym rynku 145,8 mln akcji klasy A z 1,2 mld dostępnych pakietów. Ich wartość to około 2 miliardy dolarów.

Kłopoty Snapa

Jak podaje CNN Money, amerykańska firma Snap zmaga się z kryzysem od wielu miesięcy. Jest on związany z powolnym wzrostem liczby użytkowników w kilku kolejnych kwartałach. W trzecim kwartale firma zdołała pozyskać jedynie 4,5 mln użytkowników, choć analitycy spodziewali się blisko dwukrotnie lepszego wyniku. Łącznie w tym okresie z aplikacji korzystało 178 mln aktywnych użytkowników dziennie. To jednak nie przekłada się na zyski, bo firma w tym czasie zanotowała aż 443 mln dolarów straty.

Gigant branży

Chiński Tencent jest jedną z największych firm technologicznych i inwestycyjnych na świecie. Własnością koncernu są m.in. komunikatory QQ i WeChat (najpopularniejsza społecznościowa aplikacja mobilna w Chinach). Tencent prowadzi liczne inwestycje zagraniczne - własnością firmy od 2015 roku jest m.in. studio Riot Games, twórcy gry "League of Legends". Firma posiada również udziały w Epic Games (ok. 49 proc.) i Activision Blizzard (ok. 5 proc.).

Autor: msz//dap / Źródło: PAP, CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock