Trwają działania, które mają zabezpieczyć system rejestrów państwowych, zawierających dane osobowe i finansowe obywateli, przed atakami hakerów – poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa w poniedziałek w Krakowie.
Minister Streżyńska przypomniała podczas konferencji poświęconej problemom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, że diagnoza NIK z 2015 i początku 2016 r. była „miażdżąca” dla całego systemu cyberbezpieczeństwa realizowanego we wcześniejszych latach w instytucjach państwowych.
- Trzeba było zacząć od budowy struktur państwowych zajmujących się cyberbezpieczeństwem, za co jest odpowiedzialne ministerstwo cyfryzacji. Powstał departament dedykowany dla tej tematyki, zatrudniający osoby profesjonalne w tej dziedzinie. Dobiegają końca prace nad Strategią Cyberbezpieczeństwa, w przyszłym miesiącu będzie ona kierowana na posiedzenie rządu - zapowiedziała Streżyńska.
Zmiany
Według niej z ponad 80 instytucji państwowych, które nie miały nawet tak prostego rozwiązania, jak zespoły reagowania na incydenty komputerowe i sieciowe, do tej pory ponad 70 z nich już je wdrożyło i współpracuje z odpowiednimi departamentami w MC. Trwają też prace nad kluczową dyrektywą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
Jak zaznaczyła minister, jednym z pierwszych sprawdzonych pod względem bezpieczeństwa zasobów był system rejestrów państwowych. - Tutaj idą pierwsze poważne inwestycje, żeby to bezpieczeństwo, nie najgorsze, jeszcze wzmocnić, żeby tym kluczowym danym osobowym Polaków nie zagrażał żaden atak z zewnątrz - zadeklarowała Streżyńska.
Kosztowny i konieczny wydatek
Minister zastrzegła, że zapewnienie cyberbezpieczeństwa państwa jest bardzo kosztowne od strony kadrowej i sprzętowej. - Musimy to rozkładać na dłuższe okresy czasu i powoli budować ten system - oceniła.
Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin mówił z kolei, że tematyka cyberbezpieczeństwa wpisuje się w strategię przebudowy modelu polskiej gospodarki w ramach tzw. planu Morawieckiego. Obiecujące projekty w tej dziedzinie – zaznaczył minister – mają być rozwijane w ramach funduszu Witelo Fund utworzonego przez Grupę PZU oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w celu promocji i realizacji innowacyjnych projektów.
Konferencja
W rozpoczętej w poniedziałek, tegorocznej edycji Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa (CYBERSEC) uczestniczy 120 prelegentów z 20 krajów Europy i Stanów Zjednoczonych. Prezydent Andrzej Duda skierowało do nich list, który odczytał prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak zauważył prezydent w przesłaniu, cyberbezpieczeństwo staje się jednym z głównych wyzwań naszych czasów. „Polska pragnie znaleźć się w gronie liderów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa” - zadeklarował Duda.
Autor: gry / Źródło: PAP