To oni produkują najwięcej smartfonów. Ale milczą w sporze między FBI a Apple

Apple nie chce współpracować z FBICC0 Public Domain / FAQ | pixabay.com

Spór Apple z amerykańskim rządem dotyczący polityki prywatności utkwił w martwym punkcie, a rywale koncernu z Cupertino wolą pozostać nieco w cieniu w tej głośniej sprawie. Większość z nich to firmy z Azji, gdzie produkuje się osiem na dziesięć smartfonów sprzedawanych na całym świecie.

Dotychczas tylko chiński koncern Huawei publicznie poparł prezesa Apple Tima Cooka w walce z amerykańskim rządem. Waszyngton żąda, aby firma z Cupertino odblokowała iPhone'a należącego do Syeda Rizwana Farooka, który w grudniu ub.r. zastrzelił wraz z żoną 14 osób w kalifornijskim mieście San Bernardino.

- Włożyliśmy wiele inwestycji w prywatność, bezpieczeństwo i ochrona jest kluczowa. To bardzo ważne dla konsumenta - powiedział Richard Yu z Huawei podczas Światowego Kongresu Technologii Mobilnych w Barcelonie. Ale Yu nie chciał przyznać, czy Huawei przyjmie podobną postawę do Apple.

Sprawa do przemyślenia

Z kolei szef Lenovo Yang Yuanqing nie chciał powiedzieć, czy popiera Apple. Jego zdaniem sprawa wymaga czasu i rozważenia. - Dzisiaj zdarzyło się to Apple, jutro może przydarzyć się smartfonowi Lenovo. Musimy bardzo poważnie to przemyśleć. Potrzebujemy trochę czasu - powiedział Yang Reutersowi.

Południowokoreański Samsung i chińskie Xiaomi odmówiły komentarza w tej sprawie, a ZTE Corp w ogóle nie odpowiedział na prośbę Reutersa o komentarz.

LG Electronics poinformował natomiast, że bardzo poważnie traktuje prywatność i bezpieczeństwo klientów. Firma z Korei Płd. nie chciała jednak odpowiedzieć na pytanie, czy kiedykolwiek współpracowała z jakimkolwiek rządem, aby stworzyć lukę w swoim systemie operacyjnym, która pozwalałaby na obejście zabezpieczeń. Koncern nie chce też ujawnić, czy kiedykolwiek został poproszony o odblokowanie swojego smartfona.

Nieco szerzej wypowiedział się Micromax, największy producent smartfonów w Indiach. - Nikt nie chce stanowić zapory w śledztwie, nikt nie chce tego rodzaju piętna. Musimy dbać zarówno o bezpieczeństwo klientów, jak również o bezpieczeństwo narodowe - powiedział rzecznik firmy.

Nie mogą odmówić

Reuters zwraca uwagę, że w wielu krajach azjatyckich nie obowiązuje prawo do prywatności, na które mogłyby powołać się firmy w podobnych przypadkach jak spór FBI i Apple.

- W ramach procesu gromadzenia dowodów przewidzianych prawem, organy ścigania w Singapurze mogą żądać informacji od osób lub organizacji - powiedział rzecznik singapurskiego MSW.

W Indiach, podobnie jak w Indonezji, władze mogą poprosić firmy technologiczne o prywatne dane ich użytkowników. - Nie możemy odmówić organom ścigania. Musimy spełniać ich żądania w szerszym interesie bezpieczeństwa publicznego - zaznaczał rzecznik Micromaxu.

Walka Apple z FBI może sprawić, że telekomunikacyjni regulatorzy na niektórych rynkach będą domagać się od producentów telefonów, żeby przyznać im dostęp do urządzeń - pisze Reuters.

O co chodzi w sporze Apple z FBI?

FBI twierdzi, że w iPhonie Farooka mogą znajdować się ważne w dowody w prowadzonym obecnie śledztwie w sprawie grudniowej masakry w San Bernardino. Na początku lutego władze stanu Kalifornia nakazały Apple, by firma udostępniła FBI narzędzia, które mogłyby pomóc w odblokowaniu smartfona zamachowcy. Apple konsekwentnie odmawia współpracy, twierdząc, że spełnienie żądań FBI stanowiłoby "niebezpieczny precedens". Więcej o tej sprawie przeczytacie TUTAJ.

Szef Apple: odblokowanie iPhona zamachowca "złe dla Ameryki"

Autor: ToL//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: CC0 Public Domain / FAQ | pixabay.com

Pozostałe wiadomości

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów przekazało, że podatnicy złożyli już ponad osiem milionów deklaracji podatkowych za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT. Resort przypomniał, że środa jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl