Tech

Nie daj się oszukać przy zakupie samochodu. Sześć rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Tech

TVN24 BiSKupujesz samochód? Zobacz sześć rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Pierwszy właściciel, bezwypadkowy, wszystkie części oryginalne. To tylko niektóre z haseł, które pojawiają w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży samochodu. O tym, że te hasła powinny wzmóc naszą czujność zwracał uwagę Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Wcześniej do redakcji Kontakt 24 napłynęło mnóstwo historii dotyczących nieprawidłowości przy zakupie używanego samochodu, które posłużyły do przygotowania listy.

"Sprowadziłem samochód z Niemiec. Cena była bardzo niska, pojazd wydawał się być w dobrym stanie. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że auto jest awaryjne, a elektryka jest do bani. Niestety osoba, która sprzedała mi samochód rozpłynęła się w powietrzu, a ja zostałem z problemem" - napisał Robert.

Wojtek podkreślił, że sprzedawcy często "oszukują na licznikach". "To jest częsta praktyka" - skomentował. Bartek napisał, że warto "porządnie sprawdzić, czy auto, rzeczywiście było bezwypadkowe". "Oni klepią te auta na potęgę. Ja zawsze jeżdżę z zaufanym mechanikiem, kiedy chcę kupić używany samochód" - zaznaczył.

Paweł Blajer podpowiada, jak nie dać się nabrać nieuczciwym sprzedawcom:

1. Pierwszy właściciel

Taka informacja w ogłoszeniu może być prawdą, ale tylko odnośnie pierwszego właściciela w Polsce. W innym zaś kraju z którego auto zostało sprowadzone, mogło mieć wcześniej kilku właścicieli. I nie muszą być ujawnieni. Trzeba zatem być czujnym i zapytać o te informacje.

2. Bezwypadkowy

Bezwypadkowość wymaga zweryfikowania stanu technicznego pojazdu z wykorzystaniem wiedzy fachowca. Nie da się bowiem samemu stwierdzić, że auto nie uczestniczyło nigdy w wypadku.

A fachowiec po wzięciu pod lupę kilku elementów auta szybko ustali jego historię.

3. Niski przebieg

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej sytuacji, także tutaj niezbędna jest pomoc fachowca.

4. Po małych poprawkach

Już samo sformułowanie "po małych poprawkach" powinno budzić naszą wątpliwość. Radzimy wystrzegać się ofert z tego typu stwierdzeniami.

5. Gotowy do rejestracji

Tutaj również potrzebna jest nasza czujność. Bo choć takie stwierdzenie pojawia się w ogłoszeniu, to ostatecznie może brakować dokumentów potrzebnych do rejestracji pojazdu. Najlepiej zatem w takim przypadku otrzymując dokumenty udać się do urzędu, które ma auto zarejestrować i zapytać, czy jest wszystko, co potrzeba.

6. Wszystkie części oryginalne

Czujnie należy również podchodzić do oryginalnych części. Jeżeli są bowiem oryginalne to powinno to wpływać na wyższą cenę auta w porównaniu do innych samochodów obecnych na rynku reperowanych z wykorzystaniem części zamiennych. Stwierdzenie "wszystkie części oryginalne" wskazuje, że auto raczej nie może być bezwypadkowe.

Policja zachęca również przed zakupem samochodu do zaglądania na stronę HistoriaPojazdu.gov.pl, która pozwala ustalić m.in. jaki był ostatni odczyt licznika, czy jest ważne ubezpieczenie OC, czy ile było rejestracji auta.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 17.30.

Autor: mb//km / Źródło: TVN24 BiS