Rewolucja na szczytach motoryzacyjnego luksusu. Rolls-Royce wyprodukuje SUV-a

Motor ShowRolls Royce Ghost

Lista producentów samochodów, którzy w swojej ofercie nie mają SUV-a coraz bardziej się kurczy. We wtorek Rolls-Royce ogłosił, że będzie produkował auto, które "będzie luksusowe i może jeździć w każdym terenie".

Terenówka brytyjskiej marki, będącej synonimem luksusu, będzie wysokim autem zbudowanym w całości z aluminium - ogłosił koncern.

Coraz więcej SUV-ów

SUV-y znajdują się już w ofercie marek premium takich jak Porsche, Mercedes i Lexus, ale teraz tego typu auta chcą sprzedawać koncerny z jeszcze wyższej półki cenowej. Zamiar produkcji sportowych terenówek ogłosiły już Bentley, Maserati, a nawet Lamborghini. Własnego SUV-a wyprodukuje też Jaguar, mimo, że jego siostrzana marka Land Rover nie produkuje nic oprócz SUV-ów.

Dotychczas jedyną marką, która nie ogłosiła planów produkcji SUV-a jest Ferrari. Koncern twierdzi, że nigdy nie stworzy tego typu auta.

Właścicielem Rolls-Royce’a jest BMW. Niemiecka firma posiada też Mini - autora dwóch modeli SUV-ów. Jednak inżynierowie pracujący nad nowym pojazdem Rolls-Royce’a nie będą korzystali z technologii wykorzystanej przy Mini. Auto zostanie więc zaprojektowane i wykonane jako unikalny produkt.

Jaki silnik?

Jeśli chodzi o silnik to pod maską możemy spodziewać się wersji V-12 o pojemności 6,75 litra. Mniej prawdopodobna jest jednostka V-16 o pojemności 9 litrów, którą można znaleźć w 101EX - koncepcyjnym aucie z 2006 roku.

Nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać SUV-a wyprodukowanego przez Rolls-Royce’a ani jaka będzie jego cena. Podobnie jak wszystkie inne samochody Rolls-Royce’a, auto zostanie ręcznie zbudowane w fabryce w angielskim Goodwood.

Autor: ToL//bgr / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Motor Show

Pozostałe wiadomości