iPad odchodzi do lamusa? Jego sprzedaż wciąż spada

Tech

Wikimedia (CC BY SA 2.0)Spada sprzedaż iPadów

Pomimo zaledwie pięcioletniej obecności na rynku możemy już mówić, że szczyt sprzedaży iPadów należy do przeszłości - pisze serwis CNN Money. Tablet spod znaku nadgryzionego jabłka kolejny rok znajduje mniej nabywców i nic nie wskazuje na to, aby Apple zdołało odwrócić ten trend.

Firmy badawcza IDC prognozuje, że sprzedaż iPada spadnie w tym roku i będzie spadać co najmniej do 2019 roku. W ub. roku sprzedaż tabletu od Apple również malała, co oznacza, że 2013 rok pozostaje najlepszym jeśli chodzi o sprzedaż tych urządzeń.

Słabe ogniwo

Analityk IDC Jitesh Ubrani nazywa iPada "najsłabszym ogniwem" na rynku tabletów. Oczekuje, że w 2015 roku sprzedaż urządzenia spadnie do 60,1 mln sztuk, czyli o 5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Sprzedaż iPada kurczyła się przez cztery kwartały z rzędu i przez pięć z ostatnich siedmiu kwartałów. Podczas gdy Apple osiągnął rekordowe zyski w czwartym kwartale 2014 roku, sprzedaż iPada spadła w tym okresie o 18 proc. Apple wypada na rynku tabletów gorzej niż jego najwięksi rywale. Koncern z Cupertino przewiduje, że w tym segmencie będzie miał 26 proc. udziału w rynku, podczas gdy w ub. roku było to 29 proc. IDC szacuje, że w 2019 roku ta liczba spadnie do 23 proc.

Do głosu doszły "phablety"

Tablety stały się mniej popularne od kiedy wzrosła sprzedaż "phabletów", czyli smartfonów z dużymi wyświetlaczami. Po co kupować iPada Mini z ośmiocalowym ekranem skoro można mieć iPhone'a 6 Plus z sześciocalowym wyświetlaczem? - pyta retorycznie CNN Money.

Aby zwalczyć spadkowy trend wielu producentów tnie ceny tabletów. Ma to zniechęcić konsumentów do kupowania "phabletów". Oczekuje się, że łączna sprzedaż tabletów ma wzrosnąć w tym roku o 2 proc. To niewielki, ale jednak wzrost. Tymczasem Apple pracuje podobno na 12,9-calowym iPadem, który ma zaprezentować na jesieni. Firma wciąż szuka niewykorzystanych rynków, a większa wersja tabletu ma przyciągnąć klientów biznesowych.

Autor: tol / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)