Legenda Google odchodzi ze stanowiska

Tech

Dyrektor Google na Forum Ekonomicznym w KrynicyTVN24 BiS
wideo 2/3

Firma Alphabet poinformowała, że Eric Schmidt zrezygnuje w styczniu ze stanowiska prezesa zarządu, które zajmował od 2011 roku. Schmidt pozostanie jednak w zarządzie koncernu, będzie również sprawował rolę doradcy technicznego dla firmy matki Google'a.

62-letni Schmidt jest związany z technologicznym gigantem od 2001 roku. Odegrał kluczową rolę w rozwoju firmy Google, która z małego kalifornijskiego start-upu stała się globalnym koncernem. Firma Google została założona w 1998 roku przez Larry’ego Page’a i Siergieja Brina. Schmidt stał na czele spółki w latach 2001-2011, a później był jej prezesem.

Restrukturyzacja

Od 2015 roku Google jest spółką zależną przedsiębiorstwa Alphabet. Zatrudnia ona ponad 70 tys. pracowników na całym świecie. Oprócz Google'a Alphabet jest właścicielem m.in. systemu systemu operacyjnego Android oraz serwisu YouTube.

John Hennessy, członek zarządu Alphabet, podkreślił, że Schmidt był "niesamowicie skuteczny i niezmordowany" w kierowaniu zarządem, szczególnie w okresie powoływania nowej spółki.

Google nie ujawniło wielu szczegółów w sprawie rezygnacji Schmidta ze stanowiska. W swoim oświadczeniu napisał on jedynie, że "wraz ze współzałożycielami firmy oraz obecnym szefem Google Sundarem Pichai, wierzy że to właściwy czas dla Alphabetu na zmianę na stanowisku prezesa zarządu". Według źródeł zbliżonych do sprawy wiadomo, że zmiana ta była przedmiotem dyskusji w Google już od około roku.

Autor: tol/ms / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Google