Kolonializm był dobry dla Hindusów - napisał na Twitterze członek zarządu Facebooka Marc Andressen, odnosząc się w ten sposób do zablokowania w Indiach programu Free Basics, który zapewnia bezpłatny dostęp do internetu. Post został później usunięty, ale Mark Zuckerberg nie zamierza zamiatać sprawy pod dywan. - Uważam, że ten komentarz jest głęboko niepokojący i nie reprezentuje drogi, którą podążamy - napisał szef technologicznego giganta.
We wtorek Andreessen opublikował serię kontrowersyjnych postów na Twittreze, w których krytykował decyzję indyjskiego rząd o nałożeniu dwuletniej blokady na usługę Facebooka o nazwie Free Basics.
Szybka reakcja
W jednym z nich napisał, że "kolonializm był dobry dla Hindusów". Komentarz wywołał oburzenie i został szybko usunięty z serwisu przez jego autora. Andreessen nazwał swoje uwagi "niedoinformowanymi" i "nierozważnymi".
Zuckerberg nie pozwolił jednak, aby sprawa została wyciszona. W środę napisał na Facebooku, że komentarze Andreessena były "głęboko niepokojące". "One nie reprezentują tego, jak myśli Facebook i jak myślę ja" - poinformował. "Facebook opowiada się za pomaganiem w łączeniu ludzi i dawaniem im głosu, aby mogli kształtować własną przyszłość. Aby jednak kształtować przyszłość, musimy zrozumieć przeszłość" - czytamy. Zuckerberg dodał, że Indie były ważne dla Facebooka i osobiście dla niego. Przypomniał, że podczas wczesnego etapu prac nad Free Basics pojechał do Indii, gdzie został zainspirowany przez "człowieczeństwo, ducha i wartości reprezentowane przez mieszkańców tego kraju". "To utwierdziło mnie w przekonaniu, że gdy wszyscy ludzie mają siłę, aby podzielić się się swoimi doświadczeniami to cały świat czyni postęp" - napisał Zuckerberg dodając, że oczekuje wzmocnienia jego relacji z Indiami. Po opublikowaniu posta przez Zuckerberga, Andreessen ponownie przeprosił za swoje uwagi.
Czym jest Free Basics?
Free Basics to program Facebooka, który zapewnia ubogim ludziom darmowy dostęp do niektórych serwisów internetowych, w tym Facebooka, Wikipedii i kilku lokalnych stron informacyjnych. Krytycy programu uważają, że Facebook narusza zasady neutralności sieci, które mówią, że użytkownicy i wszystkie treści internetowe powinny być traktowane jednakowo. Twierdzą też, że to niebezpieczne, aby pozwalać firmie z Menlo Park decydować, jakie treści internetowe są udostępniane w ramach programu, a jakie nie.
Mark Zuckerberg szczepi dziecko i wywołuje internetową burzę:
Autor: tol / Źródło: CNN Money
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe