Czipowanie pracowników coraz popularniejsze. Jest głośny sprzeciw

Tech

Amerykańska firma czipuje swoich pracownikówTVN24 BiS
wideo 2/3

Największa organizacja zrzeszająca przedsiębiorców oraz główny związek zawodowy w Wielkiej Brytanii biją na alarm. Niepokoi ich perspektywa wszczepiania pracownikom czipów pod skórę.

Jak czytamy w "The Guardian", produkująca mikroczipy brytyjska firma BioTeq już zainstalowała 150 urządzeń w Wielkiej Brytanii.

Implanty o wielkości ziarenka ryżu wszczepia się pod skórę między kciukiem, a palcem wskazującym. Takie czipy umożliwiają na przykład otwieranie drzwi do biura lub uruchamianie samochodu za pomocą machnięcia ręki. W implancie mogą być też przechowywane dane medyczne.

Większa kontrola

Steven Northam, założyciel i właściciel firmy BioTeq powiedział "The Guardian", że większość z 150 implantów zostało wczepione osobom prywatnym, ale chipy trafiły także pod skórę pracowników niektórych firm finansowych i inżynieryjnych.

Inną firmą dostarczającą chipy jest Biohax ze Szwecji. Poinformowała ona "Sunday Telegraph", że prowadzi rozmowy z kilkoma brytyjskimi firmami prawniczymi i finansowymi dotyczące chipowania pracowników. Wśród nich ma być jedna duża firma, która zatrudnia setki tysięcy osób.

Jowan Osterlund, założyciel Biohax twierdzi, że czipy mogą pomagać tym firmom w poprawie bezpieczeństwa. - Posiadają one wrażliwe dokumenty, a czipy pozwolą ograniczyć do nich dostęp - tłumaczy.

Perspektywa czipowania pracowników niepokoi jednak Confederation of British Industry (CBI), organizację zrzeszającą 190 tys. brytyjskich przedsiębiorstw. - Firmy powinny koncentrować się raczej na bardziej bezpośrednich priorytetach i skupiać się na angażowaniu swoich pracowników - podkreślił rzecznik prasowy CBI.

Z kolei TUC, główny związek zawodowy w Wielkiej Brytanii, martwi się, że pracownicy będą zmuszani do noszenia czipów.

- Wiemy, że pracownicy już są zaniepokojeni faktem, że niektórzy pracodawcy używają technologii do kontroli, zmniejszając ich prawo do prywatności - powiedziała sekretarz generalna organizacji TUC Frances O’ Grady. - Czipowanie zapewniłoby pracodawcom jeszcze większą władzę i kontrolę nad swoimi pracownikami. Występują oczywiste ryzyka, pracodawcy nie mogą odkładać ich na bok i wywierać presji na personel - dodała.

Koszt wszczepienia jednego czipa pod skórę waha się od 70 do 260 funtów.

Autor: mp/ToL / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: James Brooks/AP/EastNews