Zabezpiecz komputer przed atakiem hakera. Pięć rzeczy, które musisz zrobić

Tech

ShutterstockAtak typu ransomware osłabł, ale eksperci zalecają ostrożność

Aktualizacja systemu, nowy program antywirusowy, czy skomplikowane hasło - to tylko niektóre z rzeczy, które mogą pomóc nam zabezpieczyć urządzenia przed atakiem hakerów. Poniżej przedstawiamy pięć podstawowych zaleceń. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

W piątek przeprowadzono serię ataków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania, za pomocą którego hakerzy żądali okupu w zamian za odblokowanie dostępu do sieci teleinformatycznych lub komputerów. - Jest już 200 tysięcy ofiar, w co najmniej 150 krajach. W wielu przypadkach chodzi o wielkie firmy, korporacje - mówi Rob Wainwright, dyrektor Europolu.

Jak działa złośliwe oprogramowanie? - Zaszyfrowuje pliki na dysku, żądając od zainfekowanego użytkownika pobrania okupu - wyjaśnia Kamil Gapiński z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

Choć na razie nie ma informacji o zainfekowanych komputerach w Polsce, to warto zabezpieczyć się przed potencjalnym atakiem.

1. Aktualizacja systemu

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po najnowsze wersje systemu operacyjnego na urządzeniach.

- Piątkowy atak był skierowany głównie do komputerów działających z Windows XP. To stary system operacyjny, niełatany od dawna przez Microsoft - zwraca uwagę Tomasz Kurzak z serwisu Softonet. - Wykrywane w nim luki służą cyberprzestępcą do atakowania komputerów - dodaje.

Globalny atak hakerski. Wszystko co musisz wiedziećTVN24 BiS

2. Ochrona komputera

Druga podstawowa zasada, to nowy program antywirusowy. Nieaktualizowany nie chroni komputerów, a tym samym nie wykrywa potencjalnych zagrożeń na które są narażone urządzenia.

- Jak najszybciej, jak najczęściej, kiedy oprogramowanie tylko każe nam to zrobić - podkreśla Kurzak, jednocześnie zwracając jednak uwagę, że "w większości przypadków aktualizacje odbywają się w trybie cichym, także my nawet o tym nie wiemy".

3. Podejrzane wiadomości

Pułapki czyhają także przy korzystaniu z poczty elektronicznej. - Pamiętajmy, by nie klikać w niesprawdzone linki. Nie otwierać i nie pobierać załączników wysyłanych nam od podejrzanych adresów mailowych - ostrzega Kamil Gapiński.

W ostatnich miesiącach nasilają się ataki phisingowe. Na początku maja pisaliśmy, że oszuści podszywają się pod największy polski bank PKO BP.

4. Hasło

Szalenie ważne jest również hasło, które najlepiej żeby było skomplikowane. W Polsce mało kto o tym pamięta. - Jest źle, udowadniają nam to głównie dorocznie publikowane zestawienia najpopularniejszych haseł wśród użytkowników - podkreśla Tomasz Kurzak.

Najczęściej użytkownicy sięgają bowiem po ciąg cyfr od 1 do 6, albo hasła typu password.

- Polecam korzystanie z tak zwanych menadżerów haseł. Możemy mieć hasła do dowolnych ilości stron, czy usług, a musimy pamiętać tylko jedno hasło, bo wszystko robi za nas oprogramowanie - zauważa Gapiński.

5. Ważne dane

Eksperci podkreślają również, że w przypadku najważniejszych danych warto trzymać je na dyskach zewnętrznych. Wówczas zmniejszamy prawdopodobieństwo, że wpadną one w niepowołane ręce.

Hakerzy są coraz sprytniejsi. Jak się zabezpieczać przed cyberatakami?TVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock