Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) nakazała Volkswagenowi wycofanie z dróg prawie pół miliona samochodów - informuje "The New York Times". Powodem ma być używanie przez niemieckiego producenta oprogramowania, które narusza przepisy o ochronie środowiska mające na celu redukcję smogu.
Zarzuty dotyczą około 480 tys. samochodów diesel sprzedanych w Stanach Zjednoczonych od początku 2009 roku. Te modele to jetta (modele z lat 2009-2015), beetle (lata 2009-2015), audi A3 (lata 2009-2015), golf (lata 2009-2015) i passat (lata 2014-2015).
"Zagrożenie dla zdrowia publicznego"
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska wydała zawiadomienie, w którym oskarża producenta samochodów o łamanie prawa przez zainstalowanie oprogramowania znanego jako "urządzenie spowalniające".
Jak czytamy, oprogramowanie zostało zaprojektowane tak, aby ukryć emisję "tlenku azotu, który przyczynia się do wzrostu stężenia ozonu i smogu". Zanieczyszczenia te mogą powodować cały szereg problemów ze zdrowiem, przyczyniając się do astmy i innych chorób układu oddechowego - podkreśla "NYT".
- Korzystanie w samochodach z tego typu urządzenia ignorującego standardy czystego powietrza jest nielegalne i stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego - powiedziała Cynthia Giles z wydziału egzekwowania i przestrzegania przepisów w EPA.
Jak dodała, "przy współpracy z California Air Resorces Board, EPA jest zobowiązana do zapewniania, by wszyscy producenci samochodów grali według tych samych zasad. EPA nadal będzie badała, czy nie dochodzi do poważnych naruszeń".
Koreańczycy ukarani
Obecne zarzuty są wynikiem wspólnego śledztwa stanu Kalifornia, EPA oraz Departamentu Sprawiedliwości.
Jak wskazuje "The New York Times", zawiadomienie o naruszania prawa jest wynikiem większej aktywności ze strony federalnych regulatorów ochrony środowiska w przemyśle motoryzacyjnym. Analitycy twierdzą, że producenci samochodów w ten sposób dostają jasny sygnał, iż zostaną surowo ukarani w przypadku naruszania przepisów federalnych.
Jak przypomina gazeta, już w 2009 roku koreańskie koncerny Hyundai Motor i powiązana z nim Kia Motors musiały zapłacić łącznie 350 mln dolarów kary na amerykańskim rynku w związku z podawaniem nieprawdziwych danych o zużyciu paliwa w 1,2 mln samochodów.
Zmiany zaproponowane przez administrację prezydenta mają ogromne znaczenie, ponieważ największa gospodarka świata wraz z Chinami odpowiada za 45 proc. globalnych emisji CO2.
Barack Obama walczy z ociepleniem klimatu:
Autor: mb//mn / Źródło: The New York Times
Źródło zdjęcia głównego: Volkswagen