Amazon testuje drony i gra na nosie amerykańskiej administracji

Amazon testuje drony w Kanadzie
Amazon testuje drony w Kanadzie
TVN24 BiS
Amazon testuje drony w Kanadzie TVN24 BiS

Amazon ma dość amerykańskich przepisów i testuje swój system doręczania przesyłek za pomocą dronów w Kanadzie.

Największa na świecie firma branży e-commerce utrzymuje lokalizację, w której testuje swoje drony, w ścisłej tajemnicy. Poza pracownikami firmy poznali ją tylko reporterzy brytyjskiego "The Guardian". Wiadomo jedynie, że w prowincji graniczącej z Jukonem i Alaską pracuje pokaźny zespół zatrudnionych przez firmę inżynierów, programistów, ekspertów lotnictwa oraz pionierów w teledetekcji - w tym były astronauta NASA i projektant dziobu Boeinga 787.

Dziewicza przestrzeń

Celem, do którego dąży Amazon, jest wykorzystanie kawałka dziewiczej przestrzeni powietrznej, która znajduje się powyżej 61 metrów (200 stóp) nad ziemią - tam gdzie kończy się większość budynków - a poniżej 152 metrów (500 stóp), tj. gdzie zaczyna się przestrzeń lotnictwa cywilnego. Na tę przestrzeń firma chce wpuścić drony latające w korytarzach o długości 16 kilometrów (10 mil) z prędkością ok. 80 kilometrów (50 mil) na godzinę. Miałyby one przewozić ładunki ważące do 2 kilogramów (5 funtów), a te stanowią 86 proc. wszystkich przesyłek dostarczanych przez firmę. Rynek handlu w internecie może więc czekać prawdziwa rewolucja.

Amazon nabył w Kanadzie zalesioną działkę i przeprowadza - z pełnym błogosławieństwem kanadyjskiego rządu - loty eksperymentalne. Co ciekawe, miejsce to znajduje się niewiele ponad 600 metrów (2 tys. stóp) od granicy z USA.

Decyzja firmy, aby rozbić obóz w Kanadzie, została spowodowana frustracją, jaką wywołały nieudane próby przekonania amerykańskiej administracji do wydania zezwolenia na testy dronów w stanie Waszyngton. W zeszłym tygodniu dyrektor wykonawczy Amazona stawił się nawet przed podkomisją Senatu USA i ostrzegł, że hamowanie przez federalnych regulatorów ambicji firmy, związanych z uruchomieniem usługi dostawy przesyłek za pomocą dronów o nazwie Prime Air, będzie miało swoje konsekwencje.

Paul Misener, wiceprezes Amazon ds. polityki społecznej, nie powiedział jednak senatorom, że w tym samym momencie, w którym z nimi rozmawiał, drony należące do firmy brzęczały na niebie nieopodal północnej granicy kraju.

Brak "impulsu"

Firma chce zaoferować swoim klientom usługę, dzięki której paczki spadałyby na ich wycieraczki w ciągu 30 minut od złożenia zamówienia w trybie online. Jak podał Amazon, przez to, że rozwój technologii opartej o drony osiągnął prędkość światła, firma nie mogła sobie pozwolić na ograniczenie swoich ambicji ze względu na, jak ujął to Misener, brak "impulsu" po amerykańskiej strony granicy.

- Uważamy, że ta nowa technologia da ogromne korzyści naszym klientom, którzy - czego jesteśmy pewni - pokochają nową usługę - powiedział Misener w "The Guardian" dzień po posiedzeniu podkomitetu Senatu.

Gur Kimchi, który jest twórcą usługi Prime Air, powiedział z kolei, że Amazon robi wszystko, co konieczne. Dlatego zdecydował się na testy za granicą.

Drony są postrzegane przez wiele firm technologicznych oraz ekspertów ds. lotnictwa jako następna granica innowacji, za którą kryją się miliardy dolarów potencjalnego zysku. Tradycyjnie, USA jak zawsze znajdują się w czołówce innowatorów, także w lotnictwie. Podejście Federalnej Administracji Lotnictwa (ang. FAA - Federal Aviation Administration), amerykańskiego organu nadzoru lotniczego, stanowi jednak swego rodzaju hamulec rozwoju. Widać to bardzo wyraźnie, zwłaszcza po porównaniu go do działań administracji kanadyjskiej czy europejskiej.

Brendan Schulman, specjalizujący się w prawie lotniczym, powiedział, że ujawnienie przez "The Guardian" informacji na temat emigracji Amazona do Kanady stanowi "poważny sygnał alarmowy dla polityków oraz organów nadzorczych".

Awangarda postępu

- Ameryka od zawsze wyznacza światu drogę w kierunku rozwoju lotnictwa. Po raz pierwszy w historii możemy jednak utracić te pozycję. Widok jednej z naszych najbardziej innowacyjnych firm, wypchniętych za granicę, jest poważnym ostrzeżeniem - ocenił Schulman.

Przed otrzymaniem pozwolenia w Kanadzie Amazon był ograniczony do testowania swojego systemu w zamkniętym pomieszczeniu, w laboratorium znajdującym się w Seattle. Wnioski firmy o zezwolenie na przeprowadzenie testów na otwartej przestrzeni w stanie Waszyngton były bowiem do tej pory za każdym razem odrzucane przez FAA.

Federalna Administracja Lotnictwa opublikowała ostatnio wytyczne dotyczące komercyjnego wykorzystania małych samolotów bezzałogowych. Nowe zasady wejdą jednak w życie najwcześniej za dwa lata, a tyle Amazon nie może czekać. W lipcu zeszłego roku firma wystąpiła do FAA o tzw. zwolnienie 333, które umożliwiłoby przeprowadzenie testów na otwartym terenie - nadal jednak czeka na oficjalną odpowiedź.

Poniewczasie

Urząd zgodził się w ubiegłym tygodniu - przy akompaniamencie medialnych fanfar - na przyznanie spółce świadectwa potwierdzającego zdolność przeprowadzania eksperymentalnych lotów bezzałogowych. Zajęło to jednak tak dużo czasu, że certyfikat jest już przestarzały i nie odpowiada planom firmy. Dotyczy bowiem tylko jednego modelu drona, z którego firma już nie korzysta.

- Tempo innowacji jest obecnie tak wielkie, że nasze plany ulegają zmianom w mgnieniu oka - powiedział "Guardianowi" Misener.

Kontrast między bardzo formalistycznym podejściem FAA do testowania dronów, a stosunkowo liberalnym systemem prawnym w Kanadzie jest zaskakujący. W Kanadzie Amazonowi przyznano wirtualną carte blanche dla całej floty samolotów bezzałogowych w ramach wyznaczonej przestrzeni powietrznej. Przejście całej procedury zajęło firmie zaledwie trzy tygodnie.

Dla porównania, uzyskanie podobnej zgody od FAA trwa wiele miesięcy. Osoby pozostające blisko sprawy powiedziały brytyjskiej gazecie, że urząd wymaga m.in. - na samym początku - wypełnienia 23-stronicowego formularza, przedstawienia liczącej 75 stron dalszej dokumentacji oraz czterogodzinnej prezentacji w siedzibie urzędu. Firma, która uzyska pozwolenie, zobowiązana jest także dostarczać informacje dotyczące liczby wykonanych lotów oraz innych istotnych informacji o prowadzonych testach.

Wczesne eksperymenty w Kanadzie skupiają się na całym wachlarzu technicznych możliwości dronów: czujnikach, które wykrywają przeszkody napotkane na drodze, stabilności na wietrze, odporności na turbulencje, czy wpływowi na środowisko naturalne. Po tym, jak każde z tych aspektów zostaną udoskonalone, rozpocznie się produkcja ​​nowych prototypów Amazona. Jak przewiduje Kimchi, będzie on całkowicie bezpieczny i jednocześnie nie będzie przypominał niczego, co mogliśmy dotąd zobaczyć.

- Chcemy uzyskać niepowtarzalne kształty i niepowtarzalne maszyny. Najważniejszym celem pozostaje jednak uzyskanie całkowitej pewności, że nasz system jest bezpieczny, a co za tym idzie - nadaje się do przedstawienia naszym klientom - powiedział.

Kwestia bezpieczeństwa

FAA twierdzi, że USA mają wyjątkowo trudne do wykonania zadanie ochrony państwowego nieba. Jest bowiem odpowiedzialna za największą i najbardziej złożoną przestrzeń powietrzną na świecie, która - w przeciwieństwie do tej należącej do innych krajów - jest wykorzystywana przez ogromną liczbę samolotów.

- Różne regulacje w innych krajach pozwalają na szybsze uzyskiwanie pozwoleń na loty dronów - powiedział "Guardianowi" rzecznik FAA.

- Wszystko, co robimy, jest związane z bezpieczeństwem. Wydanie przez nas pozwolenia na loty bezzałogowe poprzedza ocena wiążącego się z tym ryzyka. Z Amazonem współpracujemy sumiennie, aby uzyskać wszystkie potrzebne nam informacje - dodał.

Misener powiedział z kolei, że szanuje starania FAA, aby amerykańska przestrzeń powietrzna była najbardziej bezpieczna. - Dla nas, jeśli chodzi o program Prime Air, to także jest priorytet - dodał. Wiceprezes Amazona nie zgadza się jednak z opinią, że sytuacja amerykańskiej przestrzeni powietrznej jest szczególna.

- Struktura amerykańskiej przestrzeni powietrznej nie jest wcale bardziej skomplikowana niż w Europie, gdzie administracja zezwala na testowanie. A tym bardziej nie jest taka przestrzeń powietrzna poniżej 150 metrów nad wiejskimi obszarami stanu Waszyngton, czyli tam, gdzie planowaliśmy testy - ocenił. Liczby mówią same za siebie. FAA otrzymała ponad 750 wniosków o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie testów na otwartym terenie od amerykańskich przedsiębiorstw, w tym Amazona. Pozytywnie rozpatrzono jak dotąd 48 z nich, a kanadyjski odpowiednik FAA wydał - tylko w ubiegłym roku - 1672 podobne pozwolenia.

Diana Cooper, ekspertka od dronów w kanadyjskiej firmie prawniczej LaBarge Weinstein, powiedziała, że w ostatnich miesiącach jej firma otrzymała kilka zapytań amerykańskich firm w sprawie testów dronów w swoim kraju.

Coraz większy rozdźwięk

FAA stwierdziła bez ogródek, że nie wierzy, iż drony mogą latać bezpiecznie bez naziemnej kontroli. Z tego powodu nalega, żeby ​​ludzie mieli je cały czas na oku. Jeśli byłaby to prawda, plany Amazona spaliłyby na panewce. Usługa Prime Air sprawdzi się tylko wtedy, gdy drony będą latały daleko poza zasięgiem wzroku sterującego. Tutaj również widoczny jest rozdźwięk pomiędzy podejściem regulatorów z USA i postawą - opartą na wierze, że wszystko można zrobić - kanadyjskich i europejskich odpowiedników. Ogromny teren obejmujący 700 kwadratowych mil morskich w prowincji Alberta w Kolumbii Brytyjskiej został już otwarty na testowania samosterujących dronów. W Europie podobny obszar ma zostać zaś wkrótce przeznaczony do tego celu w Walii. Misener uważa, że dzięki takim możliwościom, powstającym poza granicami USA, zmiana podejścia FAA do dronów pozostaje tylko kwestią czasu.

Autor: mw/ps / Źródło: Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Central European Petroleum (CEP) dokonało dużego odkrycia ropy naftowej otworem wiertniczym, wykonanym na Morzu Bałtyckim, około 6 kilometrów od Świnoujścia - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Odkryto największe złoże ropy w Polsce. "Historyczny moment"

Odkryto największe złoże ropy w Polsce. "Historyczny moment"

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu 2025 roku wyniosło 8881,84 złotego, co oznacza wzrost 9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,8 procent w ujęciu rocznym.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Płace zaskakują"

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Płace zaskakują"

Źródło:
tvn24.pl

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, jeżeli jego obecność w pracy jest niezbędna, ale w takiej sytuacji musi zwrócić mu koszty związane z wypoczynkiem – wyjaśnił główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że na urlopie nie ma obowiązku odbierania poczty służbowej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 0,1 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

"Rozczarowanie". Najnowsze dane z przemysłu

"Rozczarowanie". Najnowsze dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W ramach szóstej edycji programu Mój Prąd wpłynęło 60 tysięcy wniosków na ponad 828 milionów złotych na przydomowe magazyny energii - poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Mamy rekordową liczbę wniosków". Można otrzymać nawet 16 tysięcy

"Mamy rekordową liczbę wniosków". Można otrzymać nawet 16 tysięcy

Źródło:
PAP

Jest to mechanizm, który powinien być rozważany właśnie po to, żeby ulżyć konsumentom. Wspierać sytuację tych Polaków, którzy dzisiaj przepłacają na odsetkach od swoich kredytów hipotecznych - powiedział Tomasz Chróstny, zapytany, czy banki powinny płacić podatek od nadmiarowych zysków.

Prezes UOKiK: ten podatek mógłby ulżyć kredytobiorcom

Prezes UOKiK: ten podatek mógłby ulżyć kredytobiorcom

Źródło:
PAP

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl