17 sierpnia 1991 roku to data, którą uważa się za początek ery internetu w Polsce. To właśnie wtedy został wysłany pierwszy e-mail z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Kopenhagi. Rok wcześniej udało się wysłać pierwsze wiadomości, ale za pomocą sieci BITNET, która została szybko wyparta przez internet. Bez tej formy komunikacji trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat i biznes.
Siedemnasty dzień miesiąca to nie przypadek. W maju 1990 roku, właśnie tego dnia Polska została włączona do Europejskiej Sieci Badawczej i Akademickiej (EARN). Umożliwiło to pierwsze próby łączności w uczelniach wyższych i ośrodkach badawczych. Ponadto, embargo na import komputerów zostało zniesione, co ułatwiło rozwój informatyki w Polsce.
Wielka radość
Dwa miesiące później, w lipcu do naszego kraju dotarł pierwszy e-mail do Andrzeja Smereczyńskiego, administrującego siecią na UW. Było to możliwe za pomocą BITNET-u, na którym opierał się EARN.
"Panie Andrzeju miło mi powitać pana z Kopenhagi. Pozdrowienia dla wszystkich w CIUW" - to pierwszy odebrany e-mail na polską skrzynkę w 1990 roku.
„Panie dyrektorze, w CIUW nigdy nie było tyle radości i tylu ludzi w sali komputerowej” – brzmiała odpowiedź wysłana za pomocą BITNET-u.
Na przesyłanie wiadomości drogą internetową trzeba było poczekać do 17 sierpnia 1991 roku. To właśnie wtedy, poprzez połączenie protokołem TCP/IP przesłano dwuzdaniowego maila. Wiadomość wysłali Krzysztof Heller i Rafał Pietraka do Jana Sorensena, szefa Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego. Rozpoczął się nowy internetowy rozdział w historii naszego kraju. BITNET szybko został wyparty w Polsce przez internet. Początkowe grono 2 tysięcy internautów wzrosło przez ćwierćwiecze do 22 mln.
Szeroki dostęp
Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, dziś w Polsce około 90 proc. osób ma dostęp do internetu.
Przez 25 lat Polacy znacznie zwiększyła się prędkość transferu danych. Początkowo wynosiła ona jedynie około 9,6 kB/s, co wydłużało przesyłanie plików do kilkudziesięciu godzin. Obecnie pliki przesyłamy bez problemu z prędkością 100 MB/s. Coraz bardziej popularny jest internet mobilny, dostępny na smartfonach czy innych przenośnych urządzeń. Coraz większy zasięg obejmuje sieć bezprzewodowa - dworce, pociągi, stacje paliw to miejsca, gdzie można wysłać maila. Obecnie 40 proc. ludności świata to internauci. Aż 6 mln osób korzysta z mobilnego podłączenia do sieci, a więc za pośrednictwem smartfonów albo przenośnych modemów. Rekordy popularności biją media społecznościowe. Facebook jest niekwestionowanym liderem - swoje konto ma ponad 28 mln Polaków (70 proc. populacji kraju). Z Twittera korzysta około 3,3 mln osób. Instagram czy Snapchat to media popularne głównie wśród młodych internautów.
Rewolucja na Instagramie. Internet się śmieje:
Autor: pmb//km / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock