Tak jest

Tak jest

Patriotyzm po katolicku

Spojrzenie Kościoła na to czym jest prawdziwy patriotyzm w specjalnym raporcie przygotowanym rzez Radę ds. Społecznych KEP, którą kieruje metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Wśród głównych założeń dokumentu jest to, że prawdziwy patriotyzm nie może być mylony z nacjonalizmem. Biskupi piszą też o potrzebie patriotyzmu otwartego na współpracę, bez przemocy i pogardy, wrażliwego na krzywdę innych. O wnioskach hierarchów rozmawiali w programie Tak Jest goście - Ryszard Kalisz i Jerzy Kozłowski.

Co się zmieni w nauczaniu indywidualnym?

Projekt rozporządzenia MEN, dotyczącego nauczania indywidualnego, wywołał burzę wśród rodziców. Do tej pory łączono nauczenie w domu z chodzeniem dzieci do szkoły. Teraz rodzice dzieci niepełnosprawnych lub z przewlekłymi chorobami boją się, że ich pociechy będą zamknięte w domu. Ministerstwo twierdzi, że nic takiego nie nastąpi. O szczegółach zmian rozmawiały w programie Tak Jest, wiceminister edukacji Marzena Machałek i poseł Nowoczesnej - Urszula Augustyn.

Zmiana sondażowego lidera

Platforma Obywatelska po raz pierwszy od wygranych przez PiS wyborów prowadzi w sondaż. W najnowszym badaniu antar Millward Brown dla TVN24 i Faktów TVN na partię Grzegorza Schetyny chce głosować 31 procent wyborców, a na PiS 29 procent. Co wpłynęło na wzrost poparcia dla Platformy, a co sprawia, że poparcie dla PiS - mimo sukcesu programu 500 plus - wciąż utrzymuje się na tym samym poziomie - o tym rozmawiali z Andrzejem Morozowskim w programie Tak jest profesorowie: Zdzisław Kik i Ireneusz Krzemiński.

Parental trolling

Ile może rodzic i gdzie leży granica, której nie należy przekraczać? W połowie kwietnia sąd skazał mężczyznę, który zamieścił w Internecie zdjęcie swojego nagiego syna z butelką piwa w ręce. To pierwszy taki wyrok w Polsce i przestroga dla innych rodziców. O tym co rodzicowi wolno rozmawiali goście programu Tak Jest - Joanna Senyszyn i Marian Piłka.

Przemoc i tortury w polskiej policji?

Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje - w polskich komisariatach wciąż zdarzają się przypadki torturowania zatrzymanych. Według raportu przygotowanego przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (działający przy biurze RPO) ofiarami przemocy i agresji padają najczęściej drobni przestępcy, kobiety i nieletni. W tej sprawie dr Adam Bodnar skierował wystąpienie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, które zawiera szczegółowe opisy przemocy stosowanej przez policjantów. O problemie rozmawiali w programie Tak jest Maciej Konieczny z partii Razem i były policjant Mariusz Sokołowski.

Afera Berczyńskiego

Wacław Berczyński zrezygnował z przewodniczenia smoleńskiej podkomisji, ale dalej będzie w niej pracował jako jej członek. W fotelu szefa zastąpi go Kazimierz Nowaczyk. Opozycja chce, by sprawą tego czy Berczyński rzeczywiście "wykończył Caracalle”, zajęła się prokuratura i twierdzi, że może być to jedna z największych afer w III RP. W programie Tak Jest o kontrowersyjnej roli Wacława Berczyńskiego w procesie zakupu śmigłowców dla polskiej armii rozmawiali Paweł Terlecki z PiS i Jan Grabiec z PO.

"Przyjdzie pora, że cała podkomisja poda się do dymisji."

Podkomisja smoleńska zmienia szefa - Wacław Berczyński podał się do dymisji, którą przyjął Antoni Macierewicz. Na jego miejsce minister powołał Kazimierza Nowaczyka. Berczyński przewodniczył zespołowi od lutego 2016 roku. 10 kwietnia tego roku zaprezentował wyniki prac podkomisji, które spotkały się z ogromną krytyką środowiska inżynierów lotniczych i badaczy katastrof lotniczych. Sam Berczyński stwierdził, że ma 100 procent pewności, że Tu 154M rozpadł się w powietrzu, co było wg niego przyczyną katastrofy smoleńskiej. Opozycja spekuluje, że przyczyną jego dymisji może być także wypowiedź inżyniera dla "Dziennika Gazety Prawnej", w której podkreślał, że to on "wysadził Caracale", kwestionując czystość przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii. O odejściu Berczyńskiego i przyszłości smoleńskiej podkomisji Andrzej Morozowski w programie Tak jest rozmiawiał z dr. Maciejem Laskiem.

Rocznica powstania w getcie warszawskim a polityka historyczna Polski

74 lata temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim - pierwszy zbrojny zryw miejski w Europie przeciwko niemieckim nazistowskim okupantom. Walki trwały do połowy maja 1943 roku. Uroczystości rocznicowe odbyły się przed stołecznym Pomnikiem Bohaterów Getta, gdzie kwiaty złożyła m.in. premier Beata Szydło i władze Warszawy. O obchodach, ale i o relacjach polsko-żydowskich rozmawiali w programie Tak jest Witold Bereś i prof. Antoni Dudek.

Czy Berczyński "wykończył Caracale"?

Platforma Obywatelska złoży zawiadomienie do prokuratury w Szczecinie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dr. Wacława Berczyńskiego. Chodzi o wypowiedź przewodniczącego podkomisji smoleńskiej, który w wywiadzie powiedział że to on "wykończył Caracale". Ministerstwo Obrony odcięło się od słów Berczyńskiego i w wydanym komunikacie poinformowało, że wypowiedź ta „nie ma żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi negocjacjami umowy offsetowej ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal”. Politycy Platformy i innych ugrupowań opozycyjnych zastanawiają się w czyim interesie działał dr Berczyński. Na ten temat rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest - Marzena Okła-Drewnowicz (Platforma Obywatelska) i Krzysztof Łapiński (Prawo i Sprawiedliwość).

Imigranci do kontenerów

MSWiA przedstawiło projekt rozporządzenia, umożliwiającego kwaterowanie cudzoziemców w kontenerach otoczonych drutem kolczastym i z zakratowanymi oknami. Pomysł krytykują organizacje pozarządowe. "Uchodźcy to przede wszystkim ludzie, kwaterowanie ich w warunkach bydlęcych z godnością ludzką nie licuje" mówił prawnik i działacz społeczny Krystian Legierski. Zaniepokojony, choć z innego powodu, był także Marian Piłka z Prawicy RP - jego zdaniem, "minister Błaszczak przygotowuje się po kryjomu na przyjęcie imigrantów".

Polacy marnują tony jedzenia

Greenpeace Polska alarmuje - co roku w naszym kraju marnuje się co najmniej 9 mln ton żywności. To stawia nas na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Greenpeace apeluje do polityków, by przyjęli prawo, które skutecznie ograniczy wyrzucanie żywności i sprawi, że trafi ona do potrzebujących. Problemem tym zajął się również Parlament Europejski, który wezwał kraje członkowskie do ograniczenia marnowania żywności o 30% do 2025 roku i o 50% roku 2030. O tym co zrobić by nie marnować jedzenia rozmawiali w programie Tak Jest Monika Mrozowska i dr Leszek Mellibruda.

Burza w PiS wokół Misiewicza

Jarosław Kaczyński zawiesił Bartłomieja Misiewicza w prawach członka PiSu. Jednocześnie powołał partyjną komisję dla zbadania jego działalności. Decyzje Jarosława Kaczyńskiego to reakcja na informację o zatrudnieniu Misiewicza w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Rzeczpospolita podała że otrzymał pensję 50 tys. złotych miesięcznie. PGZ zdementowała tę informację, ale nie podała wysokości zarobków byłego rzecznika MON. Po kilku godzinach - w kolejnym komunikacie - przekazała, że rozwiązała kontrakt z Bartłomiejem Misiewiczem za porozumieniem stron. To nie uspokoiło jednak sytuacji wewnątrz PiS. W sprawie Misiewicza z Antonim Macierewiczem rozmawiał Jarosław Kaczyński. Według specjalistów to właśnie pytania o przyszłość szefa MON są teraz najważniejszą konsekwencją zamieszania wokół byłego rzecznika MON.

Komisja, nie-komisja

Prokuratorzy wyjaśniający okoliczności katastrofy smoleńskiej zwrócą się o udostępnienie wyników badań przeprowadzonych przez podkomisję przy MON. Wczoraj podkomisja zaprezentowała film obrazujący jej ustalenia. Wynikało z niego m.in., że Tu-154 został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach. W programie Tak jest prace podkomisji oceniał prof. Marek Żylicz, były członek tzw. komisji Millera.

Historia a katastrofa smoleńska

Dziś mija siódma rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. W jaki sposób zapisze się w historii to tragiczne dla Polski wydarzenie? Jak głęboko katastrofa podzieliła nasze społeczeństwo? Rozmawiali o tym goście programu Tak Jest - Tomasz Nałęcz i Antoni Dudek.

Zaufani

174 głosy za 238 przeciw - tak zakończyło się głosowanie w sprawie wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Wotum nieufności, którego wynik był z góry znany, posłużył politykom opozycji do rozliczenia rządu. PiS bronił wprowadzanych przez siebie porządków. O przebiegu debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło w programie Tak Jest rozmawiali Zbigniew Girzyński i Witold Bereś.

Pigułka na komisji

O ograniczeniu dostępności pigułki "dzień po" rozmawiano na sejmowej komisji zdrowia. Środek znów ma być sprzedawany jedynie na receptę, czemu sprzeciwia się opozycja. "To preludium do kolejnego projektu zakazu aborcji" mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polskiej. Zdaniem Lidii Sankowska-Grabczuk z Prawicy RP, sprzedaż na receptę jest uzasadniona, bo "mamy pokolenie, które zażywa takie pigułki poniżej 18. roku życia. Doświadczenie farmaceutów pokazuje, że takie osoby nic nie wiedziały o tej pigułce, a ma ona poważne skutki uboczne".

Zakaz handlu w niedzielę?

59% Polaków jest przeciw ograniczeniu handlu w niedzielę. Tak wynika z badania KANTAR Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. 35% ankietowanych odpowiedziało, że popiera wprowadzenie takie rozwiązanie. Rząd zarekomendował z „co najmniej kilkunastoma uwagami” dalsze prace nad obywatelskim projektem ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Projekt zmian jest już w sejmowej podkomisji ds. rynku pracy. O zakazie handlu w niedziele rozmawiali w programie Tak Jest Paweł Rabiej (Nowoczesna) i Adrian Zandberg (Partia Razem).

"Gra kartą smoleńską"

Przed zbliżającą się 7. rocznicą, wraca sprawa katastrofy smoleńskiej - prokuratura postawiła zarzuty umyślnego spowodowania wypadku rosyjskim kontrolerom, a warszawski sąd okręgowy skierował do Trybunału Konstytucyjnego zapytanie, czy brak możliwości zaskarżenia decyzji o ekshumacji ciał ofiar katastrofy jest zgodny z konstytucją. "Moja sprawa w TK będzie czekać długie lata, bo jesteśmy świadkami wielkiej gry kartą smoleńską" mówił Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w Smoleńsku.

Protest nauczycieli

W szkołach i przedszkolach w całej Polsce odbył się dziś strajk nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się od rządu deklaracji, że do 2022 roku nauczyciele i inni pracownicy oświaty nie będą zwalniani oraz że nie zmienią się warunki ich pracy. Nauczyciele chcą też 10% podwyżek. Dzisiejszy protest podsumowali w programie Tak Jest Sławomir Broniarz z ZNP i Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole” Wojciech Starzyński.

Na sygnale czy jednak bez?

Wypadek samochodu żandarmerii wojskowej, którym jechał wiceminister Bartosz Kownacki, to kolejna już kolizja z udziałem pojazdu rządowego. Opozycja zarzuca PiS-owi m.in bizantyjskie podejście do władzy. Platforma Obywatelska uważa, że za dużo osób może jeździć pojazdami uprzywilejowanymi i stworzyła projekt ustawy mający ograniczyć tę liczbę. O tym kiedy VIP musi jechać na sygnale a kiedy można by było z tego zrezygnować rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Elżbieta Jakubiak i Grzegorz Napieralski.