Tak jest

Tak jest

Bohaterowie czy przestępcy?

1 marca obchodzony jest jako Dzień Żołnierzy Wyklętych. Premier Beata Szydło złożyła wieniec przy Panteonie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego na warszawskim cmentarzu na Powązkach - tak zwanej Łączce. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a po jego śmierci podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski. O problemach związanych z pojęciem żołnierzy wyklętych rozmawiali goście programu Tak Jest Tadeusz Płużański i Adrian Zandberg.

Saryusz-Wolski nowym Tuskiem?

Polski rząd chce zmiany na stanowisku szefa rady europejskiej. Donalda Tuska miałby zastąpić inny Polak - polityk Platformy Obywatelskiej Jacek Saryusz -Wolski. Informację podał brytyjski dziennik Financial Times. Politycy PiS proszeni o potwierdzenie lub zdementowanie tej informacji nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi, a w programie Tak Jest o pomyśle rozmawiali Tadeusz Cymański i Jan Grabiec.

„Zgorszenie niszczy”

Papież Franciszek podczas kazania na mszy w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie, podkreślał że „zgorszenie niszczy”, a katolicy nie mogą siać zgorszenia podwójnym życiem. Franciszek powiedział, że „nie zachowuje się po chrześcijańsku ten, kto deklaruje się jako katolik, chodzi na msze, ale nie płaci sprawiedliwie pracownikom i prowadzi brudne interesy”. Papież ocenił również, że „skandalem jest mówienie jednej rzeczy i robienie drugiej” i dodał, że jest to właśnie podwójne życie. Franciszek opisał tę sytuację w następujący sposób: „<Jestem żarliwym katolikiem, chodzę zawsze na mszę, należę do stowarzyszenia, ale moje życie nie jest chrześcijańskie. Nie płacę sprawiedliwie moim pracownikom, wyzyskuję ludzi, prowadzę brudne interesy, piorę brudne pieniądze>. Dodał, że wielu katolików jest takich i tacy sieją zgorszenie. Franciszek zauważył: „Ile razy słyszeliśmy, my wszyscy, w naszej dzielnicy i gdzie indziej: <zamiast być katolikiem, jak tamten, lepiej być ateistą>. I to jest zgorszenie.” O słowach Franciszka rozmawiali w programie Tak Jest publicyści Michał Szułdrzyński („Rzeczpspolita”) i Adam Szostkiewicz („Polityka”).

Kolejny sędzia TK wybrany przez PiS

Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Został nim kandydat Prawa i Sprawiedliwości profesor Grzegorz Jędrejek. Opozycja protestowała zarówno wobec szybkości prac jak i trybu wyboru kandydata. Co ciekawe jego osoba nie budziła żadnych kontrowersji. Między innymi o tych kwestiach, oraz słowach wiceministra Bartosza Kownackiego, który posłom PO zarzucił posiadania krwi na rękach po katastrofie smoleńskiej, dyskutowali goście programu Tak jest: Krzysztof Łapiński i Jan Grabiec

Klauzula sumienia a tabletka "dzień po"

Minister Zdrowia utrzymuje, że pigułka dzień po powinna być stosowana na receptę. Jak tłumaczy, ma podobne działanie, jak wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne, które musi przepisać lekarz. Konstanty Radziwiłł podkreślił też dziś, że sam nie przepisałby tej tabletki, nawet zgwałconej kobiecie. Wyjaśnił, że w takiej sytuacji powołałby się na klauzulę sumienia. O słowach ministra zdrowia i klauzuli sumienia w kontekście tabletki "dzień po" rozmawiali goście programu Tak jest: Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i prof. Monika Płatek

Sztuka i kara?

Warszawska prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym. Postępowanie dotyczy obrażania uczuć religijnych i nawoływania do popełnienia zabójstwa. Twórcy apelują, by nie manipulować treścią przedstawienia, mówiąc o wyrwanych z kontekstu fragmentach przedstawienia. O sztuce, która wywołała burzę, w programie Tak jest rozmawiali Krzysztof Mieszkowski(Nowoczesna; były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu) i Tymoteusz Zych (Instytut Ordo Iuris).

PiS reformuje służbę zdrowia

Rząd przyjął projekt ws. utworzenia sieci szpitali. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 października. Na dzisiejszej konferencji pani premier powiedziała, że „to nie jest łatwa reforma, ale jesteśmy do niej dobrze przygotowani”. Zdanie odrębne wobec tego projektu złożył wicepremier Jarosław Gowin. Projekt przewiduje, że w sieci szpitali będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Szpitale zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Posłowie opozycji krytykują reformę. Nowoczesna ocenia, że reforma służby zdrowia niesie ryzyko likwidacji ok. 400 szpitali w Polsce. Natomiast minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, opiera te zarzuty, mówiąc że „straszenie masową likwidacją szpitali jest powtarzaniem nieprawdy”. O planowanej reformie i sieci szpitali rozmawiali w programie Tak Jest Dorota Gardias (przewodnicząca Forum Związków Zawodowych) oraz dr Maciej Hamankiewicz (prezes naczelnej rady lekarskiej).

Prawo Szyszki do wycinki

Z terenów zielonych w całym kraju znikają zdrowe drzewa. Te wycinki, mimo że dokonywane na terenach prywatnych, jeszcze niedawno byłyby nielegalne. Po wejściu w życie tak zwanego prawa Szyszki, właściciel ziemi może bez zezwolenia usunąć rosnące na niej drzewo, jeśli nie ma to związku z działalnością gospodarczą. Jak alarmuje w programie Tak Jest ekolog i dziennikarz Gazety Wyborczej, Adam Wajrak, straty w zadrzewieniu polskich miast i wsi będą niepowetowane.

Polacy dostają coraz więcej pozwoleń na broń

Coraz więcej Polaków jest zainteresowanych posiadaniem pozwolenia na broń. W zeszłym roku wydano aż o 70% więcej pozwoleń, niż w poprzednich latach. O powodach tego wzrostu rozmawiali goście programu Tak Jest - prawnik Krystian Legierski i poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak.

Państwo (bez) prawa

Sytuacja prawna w Polsce z każdym dniem i z każda kolejną ustawą zmieniającą sytuację prokuratury, sędziów, Trybunału Konstytucyjnego czy Krajowej Rady Sądownictwa staje się coraz trudniejsza i może wpływać na sytuację zwykłych ludzi. Pokazuje to sprawa kierowcy Fiata Seicento, który jest oskarżany o spowodowanie wypadku z udziałem kolumny Premier Szydło. Sprawa jest szeroko komentowana przez polityków, którzy ferują wyroki, a nawet odmawiają obrońcy 21-latka prawa do obrony jego klienta. O coraz większym bezprawiu, które zaczyna wisieć nad Polską mówił w programie Tak Jest sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa.

"Awaryjna" pigułka znów na receptę

Rząd przyjął projekt, przywracający wymóg posiadania recepty do zakupu tak zwanej tabletki "dzień po". Ustawę musi jeszcze przegłosować sejm. "Efektem będzie więcej niechcianych ciąż i więcej aborcji" uważa Justyna Samolińska z Partii Razem. Anna Kiljan z fundacji "PRO - Prawo do życia" wskazywała jednak na liczne skutki uboczne leku. "Skąd kobiety mają czerpać wiedzę na temat takich środków, jeśli nie od lekarza?" podkreślała Kiljan.

Solidna podstawa?

Minister edukacji narodowej podpisała dziś rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego do 8-letnich szkół podstawowych. Będzie ona wprowadzana stopniowo od roku szkolnego 2017/2018. Jako pierwsi zgodnie z nią od 1 września uczyć się będą uczniowie klasy I, IV i VII szkoły podstawowej. Minister Anna Zalewska stwierdziła, że podstawa ta jest nowoczesna, ale jednocześnie szanuje przeszłość i historie oraz że będzie uczyć przedmiotowo, wzmacniając wiedzę i dając uczniowi czas na rozwój. Zmiany krytykuje jednak nie tylko opozycja ale także m.in prezes związku nauczycielstwa polskiego i wielu nauczycieli. Na ten temat w programie Tak Jest rozmawiali Magdalena Kaszulanis (rzecznik prasowy ZNP) oraz Wojciech Starzyński (Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”).

BOR do wymiany

Po wypadku limuzyny z premier Beatą Szydło, minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zapowiada duże zmiany w Biurze Ochrony Rządu - inna ma być także nazwa służby. "Wiele pomysłów na BOR, które usłyszałem podczas konferencji ministra, jest dobrych. Życzyłbym jednak służbie, by nie była to rewolucja" komentował były funkcjonariusz BOR płk Leszek Baran. Zdaniem byłego szefa BBN gen. Stanisława Kozieja "zaklęcia, że to będzie elitarna służba przez samą zmianę nazwy i struktury, to są takie czary".

Raport o seksie Polaków

Opublikowano tegoroczny raport „Seksualność Polaków" - wynika z niego, że zadowolonych ze swojego życia seksualnego jest tylko 42 proc. naszych rodaków. O wnioskach z raportu rozmawiali jego autor, prof. Zbigniew Izdebski i psycholog społeczny, dr Leszek Mellibruda.

Rzeczpospolita zagraniczna

Minister Witold Waszczykowski spogląda na swoje dokonania w ostatnim roku i podsumowuje, że Polska przestała stać na bocznicy i stała się ważnym graczem na arenie międzynarodowej. Dziś w Sejmie przez ponad godzinę Witold Waszczykowski wymieniał swoje dokonania i przedstawiał założenia oraz cele polskiej polityki zagranicznej na najbliższy rok. Gościem programu Tak Jest był były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który oceniał poczynania ekipy Prawa i Sprawiedliwości na arenie międzynarodowej.

Prokuratura Generalna i małżeństwa homoseksualne

Zastępca Prokuratora Generalnego pisze w liście do wszystkich prokuratorów regionalnych, że przyjęcie przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenia o wstąpieniu za granicą w związek małżeński przez osoby tej samej płci jest niedopuszczalne. Prokuratorzy mają uzyskać informacje o toczących się aktualnie postępowaniach w przedmiocie wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego zagranicznego aktu małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci oraz o liczbie postępowań o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym na wniosek osób, które zawarły małżeństwo z osobą tej samej płci za granicą. Następnie prokuratorzy mają zgłaszać swój udział w takich postępowaniach, w związku - jak się podkreśla - z zadaniem stania na straży praworządności, jakie stoi przed prokuraturą. W programie Tak jest rozmawiali o tym mec. Jacek Kondracki i Marian Piłka.

Merkel w Polsce

Angela Merkel z wizytą w Polsce. Kanclerz Niemiec spotkała się z Premier Beatą Szydło, Prezydentem Andrzejem Dudą, a także z liderami PO i PSL - oba te ugrupowania należą do Europejskiej Partii Ludowej. Merkel widziała się też z Jarosławem Kaczyńskim. O przebiegu i tematach wizyty rozmawiali goście programu Tak Jest Grzegorz Długi i Michał Kamiński.

Polska pomoc dla dzieci z Aleppo

Prezydent Sopotu chce się spotkać z przedstawicielem rządu w sprawie sprowadzenia do miasta syryjskich sierot. Prośbę o zgodę na taki gest władze Sopotu wystosowały do MSWiA w grudniu. Jak wynika z otrzymanej odpowiedzi, według ministerstwa lepiej jest pomagać uchodźcom poza naszymi granicami. Rzecznik rządu zapewnił jednak, ze rząd wcale nie odmówił przyjęcia sierot a ostateczna decyzja wciąż nie zapadła. O tym czy i w jaki sposób władze w Polsce powinny włączać się w pomoc mieszkańcom dotkniętej wojną Syrii rozmawiali goście programu Tak Jest, Marcin Kierwiński i Piotr Strzembosz.

Seksualna rewolucjonistka

Film o Michalinie Wisłockiej „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” trafił już do kin i w premierowy weekend zgromadził w kinach ponad ćwierć miliona widzów. To jeden z lepszych wyników otwarcia wśród polskich obrazów. O tym jak Wisłocka i jej rewolucja zostały w pokazane w filmie rozmawiali goście programu Tak Jest prof. Zbigniew Izdebski i Piotr Semka.

Jak pracują grafolodzy?

Pełnomocnicy Lecha Wałęsy mówią, że opinia Instytutu Ekspertyz Sądowych ws. teczki TW „Bolka” to dopiero początek sprawdzania autentyczności dokumentów. IPN podał we wtorek, że z opinii biegłych grafologów jednoznacznie wynika, że Lech Wałęsa współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. Niewykluczone, że pełnomocnicy byłego prezydenta będą chcieli zlecić również własną opinię. W programie Tak Jest Jerzy Frąszczak, grafolog, opowiadał o tym jak wygląda praca podczas badania tego typu dokumentów.