Polska giełda z rekordem w Europie. Pomogła jedna wypowiedź polityka

Rynki


Silne wzrosty kursów spółek paliwowych - PKN Orlen, Lotosu i PGNiG - sprawiły, że indeks największych spółek polskiej giełdy WIG 20 zwyżkował w czwartek najmocniej spośród europejskich indeksów. Wszystko przez spekulacje, że Lotos mógłby zostać przejęty przez Orlen, a wywołała je wypowiedź przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka.

Wysokie były również obroty na Giełdzie Papierów Wartościowych, które wyniosły 1,48 mld zł, z czego 1,2 mld zł stanowiły obroty na akcjach spółek z WIG 20.

Wzrosty na giełdzie

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział w czwartek, że udział Skarbu Państwa w PKN Orlen jest bezpieczny, ale trzeba go podnieść. Zdaniem ministra połączenie Orlenu z Lotosem to pomysł, dzięki któremu w połączonej firmie wzrósłby udział procentowy Skarbu Państwa.

Resort energii poinformował następnie, że obecnie nie prowadzi prac analitycznych związanych z ewentualną konsolidacją polskiego sektora naftowego.

Kurs PKN Orlen zyskał ostatecznie 4,59 proc., a akcje Lotosu zdrożały o 2,29 proc.

Indeks WIG 20 wzrósł o 1,42 proc. do 2.215,36 pkt., i wyznaczył nowe tegoroczne szczyty. Od początku roku WIG 20 notuje już 13,7 proc. wzrostu i jest najwyżej od połowy 2015 roku.

WIG wzrósł o 1,23 proc. do 58.610,28 pkt. Łącznie na rynku głównym wzrosły kursy 197 spółek a 161 spadły.

Zobacz, Henryk Kowalczyk podsumowuje rok pracy:

Rok pracy podsumowuje Henryk Kowalczyktvn24

Autor: MS / Źródło: PAP, tvn24biis.pl