Likwidacja resortu skarbu wystartowała. Spółki rozdzielone pomiędzy ministerstwa


Proces likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa chcemy zakończyć do 31 marca - poinformował we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Rząd przyjął też rozporządzenie, w myśl którego zarządzanie nad poszczególnymi spółkami skarbu trafiło do odpowiednich resortów.

- Proces likwidacji (MSP - red.) chcemy zakończyć do końca pierwszego kwartału, czyli do 31 marca. Okres trzymiesięczny będzie tym okresem przejściowym - powiedział na konferencji prasowej minister Kowalczyk. - Ta rola wyprzedaży majątku, prywatyzacji - zostaje całkowicie zamknięta - zaznaczył Kowalczyk, który po odwołaniu we wrześniu ub.r. Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu przejął nadzór nad tym resortem.

W niedzielę weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa, co jest zgodne z zapowiedziami premier Beaty Szydło. Chodzi o dwie ustawy: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił prezes Rady Ministrów. Od stycznia br. weszła w życie ustawa o Prokuratorii Generalnej RP, która zastąpiła ustawę o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z 2005 r. - Na podstawie tych trzech aktów prawnych Ministerstwo Skarbu Państwa z dniem 1 stycznia 2017 r. przechodzi w stan likwidacji, a więc nie będzie już funkcjonować minister Skarbu Państwa. Zarządzanie majątkiem Skarbu Państwa jest w gestii Prezes Rady Ministrów, która przekaże na podstawie rozporządzenia zarządzanie tym majątkiem poszczególnym ministrom branżowym - powiedział Kowalczyk.

Rozdział według branży

Kowalczyk przekazał, że spółki będą rozdzielone do poszczególnych resortów zgodnie z zaproponowanym rozporządzeniem.

- Generalnie spółki będą rozdzielone według branżowych właściwości ministrów - dodał. Jak tłumaczył Kowalczyk, spółki energetyczne, górnicze przejdą pod nadzór ministra energii, spółki transportowe - do ministra infrastruktury i budownictwa, spółki związane z żeglugą śródlądowa, gospodarką morską - do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Spółki z sektora rolnego trafią pod nadzór ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Kilka spółek, w tym media publiczne, trafią do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Kilka spółek przejmie resort sportu i turystyki.

Morawiecki nad większością spółek

- Większość spółek trafi pod nadzór ministra rozwoju i finansów. Związane jest to m.in. z tym, że wszystkie spółki, które nazywamy resztówkami, będą nadzorowane przez ministra rozwoju i finansów, ale tak naprawdę za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu - czyli tam będzie zarządzanie udziałami w tych spółkach - wyjaśnił Kowalczyk. Minister dopytywany był przez dziennikarzy o przydział poszczególnych spółek do konkretnych resortów. Powiedział, że PLL LOT, GPW, PZU trafią pod nadzór ministra rozwoju i finansów. - Już w tej chwili PZU jest na zasadzie delegowania pisemnego w nadzorze ministra rozwoju i finansów. Pozostanie. Jeśli chodzi o LOT, również. Tutaj musimy zachować rozdzielność zarządzania nad LOT-em w stosunku do zarządzania infrastrukturą, czyli lotniskiem. Ze względu na prawo europejskie nie może być w jednym ręku zarządzane. Stąd tutaj właściwie nie mamy wyboru. Lotniskami zarządzać będzie minister infrastruktury i budownictwa - powiedział Kowalczyk.

Nowi nadzorcy

Minister dodał, że nadzór nad Giełdą Papierów Wartościowych przejdzie do ministra rozwoju i finansów i to on "będzie miał pieczę" nad środowym posiedzeniem obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia GPW. W obradach przewidziano zmiany w składzie zarządu. Według mediów nowym prezesem GPW ma zostać Rafał Antczak. Już po konferencji Kowalczyk poinformował PAP, że nadzór nad KGHM przejmie minister energii, a nad Grupą Azoty - minister finansów i rozwoju. Polski Holding Nieruchomości nadzorować będzie minister infrastruktury i budownictwa. Nad spółkami medialnymi jak TVP, Polskie Radio, PAP - nadzór przejmie minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W związku z planowaną likwidacją MSP, nadzór nad niektórymi spółkami przekazano już w kwietniu do Ministerstwa Energii. Dotyczyło to spółek: Enea, Energa, Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia. W lipcu do tego resortu trafiły również spółki paliwowe - PKN Orlen, Grupa Lotos, Naftoport i Siarkopol Gdańsk. Zgodnie z nowymi przepisami zostanie utworzona Rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. Jak powiedział Kowalczyk, Rada ma być skompletowana w przyszłym tygodniu. Ma ona być ciałem doradczym, zapewniającym prezesowi Rady Ministrów kompleksowe i profesjonalne wsparcie w zakresie koordynacji nadzoru właścicielskiego. Do 9-osobowej Rady po trzy osoby mają powoływać: premier, minister właściwy ds. gospodarki (obecnie minister rozwoju) oraz minister właściwy ds. energii (obecnie minister energii). Do zadań Rady będzie należało również opiniowanie kandydatów do organów spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych.

Funkcja likwidatora

Kowalczyk poinformował, że procesem likwidacji MSP zajmie się likwidator.

- Zaproponuję pani premier, by na tę funkcję likwidatora Ministerstwa Skarbu Państwa powołała dotychczasową panią dyrektor generalną Ministerstwa Skarbu Państwa. Proces likwidacji będzie polegał też na rozliczeniu spraw pracowniczych, majątkowych, archiwizacji, również ułożenie na nowo zarządzania majątkiem Ministerstwa Skarbu Państwa - powiedział. Dyrektorem generalnym MSP jest Anna Mańk. Minister pytany o pracowników urzędu, odpowiedział, że znaczna grupa przejdzie do różnych ministerstw w związku z nadzorem nad dotychczasowymi spółkami - może to być kilkadziesiąt osób. Działający w MSP departament, który zajmuje się mieniem zabużańskim, ma przejść do ministra spraw wewnętrznych i administracji, to około 20 osób.

Kilka spółek pod nadzorem premier

Ponadto - jak powiedział Kowalczyk - w KPRM powstanie departament w związku z nowym systemem zarządzania, szczególnie z systemem zarządzania i nadzoru przez Prezesa Rady Ministrów nad spółkami o istotnym znaczeniu dla gospodarki, zatrudnienie tam znajdzie kilkadziesiąt osób.

- To będzie kilka spółek, gdzie szczególną pieczę będzie miał Prezes Rady Ministrów - dodał. - Pracę ponownie zyska blisko 200 osób - powiedział. Jak przekazał, w urzędzie obecnie jest zatrudnionych mniej niż 400 osób. Rząd przekonuje, że likwidacja MSP spowoduje istotne ograniczenia biurokracji i administracji, co przyniesie oszczędności. Według szacunków rocznie mają one wynieść około 100 mln zł, a w ciągu 10 lat - ok. 1 mld zł.

Zobacz: Henryk Kowalczyk o przyszłości spółek Skarbu Państwa (Film z 5.10.2016)

Henryk Kowalczyk o przyszłości spółek Skarbu Państwa
Henryk Kowalczyk o przyszłości spółek Skarbu Państwa

Autor: ag / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał częściowy wyrok w sprawie rozliczeń z Gazpromem za zakup gazu w ramach kontraktu jamalskiego od listopada 2017 roku - poinformował Orlen. Trybunał oddalił roszczenie Orlenu o obniżenie ceny kontraktowej od listopada 2017 roku lub od stycznia 2018 roku, ale też roszczenie Gazpromu o podwyższenie ceny kontraktowej od listopada 2017.

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Źródło:
PAP

W środowe popołudnie setki pasażerów utknęły w długich kolejkach na czwartym terminalu lotniska Barajas w Madrycie. Awaria kontroli paszportowej doprowadziła do poważnych utrudnień, przez które około pięciuset pasażerów nie zdążyło na swoje loty.

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W środę premier Węgier Viktor Orban ogłosił w mediach społecznościowych uruchomienie rządowego programu preferencyjnych pożyczek na zakup pierwszego domu lub mieszkania.

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych - o 0,25 punktu procentowego każdą - podano w komunikacie. Oznacza to, że stopa referencyjna wynosi 5,00 procent. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej (RRP) obniżyła główną stopę procentową do 5,00 procent. Z wyliczeń Rankomat.pl wynika, że tylko w wyniku lipcowej obniżki rata kredytu na 500 000 złotych na 30 lat spadnie o 85 złotych.

Raty kredytów po decyzji RPP

Raty kredytów po decyzji RPP

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek", "Mamy niespodziankę" - tak ekonomiści komentują obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Analitycy wskazują jednak, że decyzja RPP jak najbardziej ma sens.

"Mamy niespodziankę". Zaskoczenie decyzją w sprawie stóp procentowych

"Mamy niespodziankę". Zaskoczenie decyzją w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pierwsze takie transakcje na świecie już przeprowadzono. - Udział w nieruchomości można było nabyć za około dwa tysiące złotych - opowiada o dubajskim projekcie w rozmowie z TVN24+ Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego. Jak dodaje, jeden z apartamentów objętych tokenizacją został sprzedany w ciągu dwóch minut. W aukcji wzięło udział 49 inwestorów z 35 krajów, a w kolejce czekało 10 tysięcy osób. Czy taka transakcja będzie możliwa w Polsce? - Projekt ustawy o kryptoaktywach jest tragedią - ocenia radca prawny Radosław Nosowski.

Jeden z apartamentów sprzedano w dwie minuty. "W kolejce czekało 10 tysięcy osób"

Jeden z apartamentów sprzedano w dwie minuty. "W kolejce czekało 10 tysięcy osób"

Źródło:
TVN24+

Na Morzu Czerwonym cały czas trwają działania wojenne, dlatego coraz więcej statków transportowych zmienia trasę i opływa Afrykę dookoła. To nie tylko wydłużenie czasu dostaw przeróżnych towarów, ale także ryzyko, że nie dotrą one w ogóle. Przez burzliwe wody na południu kontynentu coraz więcej kontenerów trafia za burtę.

Nie dotarło twoje zamówienie? Może pływać nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei

Nie dotarło twoje zamówienie? Może pływać nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w styczniu 2025 roku wyniosła 6882,80 złotego i była niższa o 21 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Do Polski dotarła fala upałów. Warto przypomnieć, że w Kodeksie pracy znajdują się rozwiązania prawne, które nakładają dodatkowe obowiązki na pracodawcę, gdy pojawią się wysokie temperatury. Co więcej, resort rodziny od dłuższego czasu pracuje nad poprawieniem przepisów, a zmiany mają wejść życie w 2027 roku.

Praca w upał. To jest obowiązkowe

Praca w upał. To jest obowiązkowe

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wydała zgodę na powołanie Andrzeja Klesyka na stanowisko prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. - podano w komunikacie. Klesyk sprawował już tę funkcję w latach 2007-2015.

Nowy prezes polskiego giganta. KNF dała zielone światło

Nowy prezes polskiego giganta. KNF dała zielone światło

Źródło:
PAP